Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Płonica – przyczyny, objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Płonica – przyczyny, objawy i leczenie.

Płonica – przyczyny, objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/choroba-medycyna-zdrowia-choroby-4392168/

Płonica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie, te same, które powodują anginę ropną. Charakterystyczna dla niej drobna, czerwona wysypka może pojawiać się na całym ciele, a sam przebieg choroby może być bardzo ciężki. W niniejszym artykule powiemy kilka słów na temat przyczyn występowania płonicy, objawów, które powinny cię zaalarmować oraz wyszczególnimy proces leczenia tej choroby.

Występowanie oraz charakterystyka płonicy

Płonica wywoływana jest przez bakterie paciorkowca typu A (streptococcus pyogens), tego samego, który wywołuje anginę ropną. Jest chorobą silnie zakaźną występującą głównie u dzieci, jednak zachorować mogą na nią również dorośli (z nieco innymi objawami). Płonica uważana jest za jedną z cięższych chorób wieku dziecięcego.

Płonica rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową. Wystarczy spędzanie czasu w obecności osoby chorej, aby zarazić się i zachorować. Często wystarczy również kontakt z przedmiotami osobistymi oraz codziennego użytku. Płonicą można również zarazić się od osób, które są jedynie nosicielami paciorkowca typu A, ale nie wykazują żadnych objawów choroby.

Objawy płonicy - wysypka

Wśród podstawowych objawów płonicy znajduje się oczywiście charakterystyczna, drobna wysypka o intensywnym czerwonym kolorze (stąd niegdysiejsza nazwa szkarlatyna). Najczęściej towarzyszy jej gorączka, a występuje na tułowiu i kończynach, zwłaszcza w okolicach, dla których charakterystyczna jest nieco wyższa temperatura jak np. zgięcia pod kolanami, na rękach czy też okolice pachwin. Wysypka zamiast wyglądu drobnej kaszki, może po jakimś czasie zlewać się w plamy. Oprócz wysypki często obserwuje się wybroczyny o wyglądzie nitek (spowodowane kruchością naczyń krwionośnych). Na twarzy występuje rumień (twarz i czoło).

W przypadku osób dorosłych wysypka często tworzy wypukłe wykwity, co sprawia, że płonica może zostać pomylona z alergią. W takim wypadku pomocne w diagnozie mogą okazać się inne objawy jak na przykład rumień na twarzy.

Pozostałe objawy płonicy

Wśród najczęściej pojawiających się objawów płonicy wymienia się przede wszystkim poniższe:

·        wysoka gorączka, nawet do 40 st. C,

·        uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenie, brak siły,

·        ból gardła – ciemnoczerwone gardło, ewentualnie z białym nalotem,

·        szary nalot na języku – po ustąpieniu nalotu pozostaje tzw. „malinowy język” (mocno zaczerwienione brodawki),

·        bóle brzucha, nudności, wymioty,

·        powiększone węzły chłonne w okolicach szyi.

Powyższe objawy należą przede wszystkim do objawów w standardowym przebiegu płonicy (dosyć lekkim). W ciężkim przebiegu choroby mogą występować następujące symptomy:

·        zaburzenia układu krążenia,

·        zapalenie mięśnia sercowego,

·        omdlenia,

·        szmery skurczowe nad sercem,

·        powiększenie wątroby czy śledziony.

W przebiegu septycznym płonicy obserwuje się duże zmiany w wyglądzie śluzówki gardła oraz zapalenie węzłów szyjnych. Zdarza się również martwica tkanek dna jamy ustnej.

Diagnozowanie płonicy

Lekarz skupia się w diagnozowaniu płonicy przede wszystkim na objawach. Jako dosyć ważne badanie pomocnicze traktowany jest posiew gardła. Materiał pobiera się z tylnej ściany gardła oraz z migdałków, aby stwierdzić, czy obecne są paciorkowce typy A. W ten sposób lekarz zyskuje pewność, że ma do czynienia z płonicą a nie różyczką czy odrą (płonicę można również pomylić z zakażeniem gronkowcem, zespołem wstrząsu toksycznego oraz chorobą Kawasakiego).

Często wykonuje się również morfologię. O ostrej infekcji mogą świadczyć nieprawidłowości w wynikach parametrów takich jak poziom neutrofitów (NEU), OB. oraz ASO. Kilka tygodni od wystąpienia pierwszych objawów płonicy we krwi pojawiają się liczne eozynofile.

Tagi: