Pacjenci.pl Choroby Po tym poznasz, że możesz mieć raka. Zdaniem onkologa to jeden z najczęstszych objawów
Fot. Canva / Getty Images

Po tym poznasz, że możesz mieć raka. Zdaniem onkologa to jeden z najczęstszych objawów

29 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Człowiekowi zagraża kilkaset rodzajów nowotworów. Ich objawy zależą od lokalizacji, typu i stadium rozwoju. Zdarza się, że ich obecność powoduje ból – doświadcza go nawet 60 proc. chorych.

Onkolog w rozmowie z Pacjentami apeluje, aby go nie ignorować i w razie wystąpienia odwiedzić lekarza. W ten sposób może uratować sobie życie. Zwraca też uwagę, jak bolą poszczególne nowotwory.

Ból częstym objawem raka

W przebiegu chorób onkologicznych ból dotyka od 30 do 60 proc. pacjentów , przy czym u osób z zaawansowanym rakiem odsetek ten wzrasta do 70 proc. Zdarza się, że ból jest nie do zniesienia i chorzy muszą  przyjmować morfinę.

Co ciekawe, nowotwory nie posiadają nerwów, więc nie bolą bezpośrednio. Źródło bólu przy nowotworze jest zupełnie inne. Ból przy chorobach nowotworowych występuje, gdy zmiana wrasta w sąsiednie tkanki lub je niszczy . Powiększający się guz może też uciskać nerwy, kości lub narządy, co również może powodować ból

Za dolegliwości bólowe mogą też odpowiadać substancje chemiczne wydzielane przez guz , które mogą podrażniać sąsiednie tkanki. Czasami niestety dochodzi do tego, że rak jest tak zaawansowany, że ból powodują jego przerzuty.

Kroplówka
Czasami ból nowotworowy jest nie do zniesienia Fot. Freepik
Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

Charakterystyka bólu przy nowotworze:

⦁ nie jest związany z urazem,
⦁ nie jest związany z zabiegiem chirurgicznym,
⦁ towarzyszą mu inne objawy takie jak spadek masy ciała, smoliste stolce czy osłabienie,
⦁ nasila się w nocy.

Jak boli rak? Tak opisuje to onkolog

Ból związany z nowotworem może przybierać różne formy. Może być tępy, ostry, palący, stały lub przerywany. Jego nasilenie może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Bardzo często ból nasila się w nocy.

Intensywność odczuwanego bólu zależy od lokalizacji, stopnia zaawansowania zmiany i indywidualnej odporności na ból. Są jednak rodzaje nowotworów, które nie bolą latami, by wreszcie zaatakować z pełną siłą. Jednym z nich jest nowotwór trzustki .

– Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki – mówi Pacjentom lek. med. Olga Urbanowska-Domańska, onkolog kliniczna.

Podobnie jest z rakiem żołądka , który bardzo często zaczyna boleć dopiero w zaawansowanym stadium. – W zaawansowanym stadium choroby, pacjenci są wyniszczeni, wychudzeni, mają nasilone dolegliwości bólowe związane z przerzutami do innych narządów – mówi lekarka.


Nowotwory jelita grubego również manifestują się bólem , którego charakter zależy od lokalizacji guza. Gdy rak jest zlokalizowany w prawej połowie okrężnicy, mogą wystąpić niespecyficzne bóle brzucha po prawej stronie, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza.

W przypadku raka lewej części okrężnicy i odbytnicy, pacjenci mogą doświadczać skurczowych bólów brzucha , zaburzeń rytmu wypróżnienia, krwawień z odbytu, biegunek naprzemiennie z zaparciami oraz zmienionego kształtu stolca.

Wszystkie te objawy wskazują na potrzebę szybkiej diagnostyki i interwencji medycznej. Pamiętajmy jednak, by przede wszystkim stawiać na profilaktykę i regularnie się badać.

Zobacz też:
Ta kawa zawiera rakotwórcze substancje. Jest najgorsza, a pijemy ją litrami

Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog

Co mówią chorzy przed śmiercią? Onkolog wskazał cztery zdania

Ten owoc dosłownie "topi" tłuszcz. Efekty widać już po dwóch tygodniach
Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko