Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten objaw raka żołądka łatwo zlekceważyć! Onkolog podzielił się z nami cenną wiedzą
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.07.2023 09:06

Ten objaw raka żołądka łatwo zlekceważyć! Onkolog podzielił się z nami cenną wiedzą

rak żołądka
canva

Przed rakiem żołądka może ostrzegać nas wiele sygnałów. Jednak w przypadku nowotworów wiele dolegliwości pojawia się dopiero, gdy choroba znajdzie się w zaawansowanym stadium. Dlatego właśnie jest tak groźna. Jedną z oznak choroby jest utrata wagi. O więcej informacji na temat raka żołądka poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską- Domańską

 

Chorzy na raka żołądka tracą na wadze

Z powodu raka żołądka co roku umiera ok. 5 tysięcy Polaków. Choroba uznawana jest za jedną z najbardziej podstępnych i najczęściej występuje u osób, które ukończył 45. rok życia. Jednak chorują na niego także osoby przed 30. rokiem życia: „Pacjenci z rakiem żołądka to druga pod względem częstości grupa pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego. Zazwyczaj są to osoby w wieku 50-70 lat, jednak coraz częściej trafiają do nas młodzi pacjenci, nawet 20-30 letni, w zaawansowanych stadiach choroby”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Osoby chore na raka żołądka nagle chudną. Szybko uzyskują uczucie sytości, nawet jeśli zjedzona przez nich porcja jest niewielka: „Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów są uczucie pełności w nadbrzuszu, szybkie przejadanie się, refluks żołądkowo-przełykowy i inne dolegliwości typowe dla choroby wrzodowej”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Zmiany w wyglądzie widoczne są wyraźniej, gdy rak żołądka się już rozwinie: „W zaawansowanym stadium choroby, pacjenci są wyniszczeni, wychudzeni, mają nasilone dolegliwości bólowe związane z przerzutami do innych narządów”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Gwałtowna utrata masy ciała powinna być powodem, by skonsultować się niezwłocznie z lekarzem – o ile nie jest to wynik stosowania diety.

Projekt bez nazwy - 2023-07-23T041851.355.png

Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego Te objawy raka żołądka łatwo pomylić z objawami choroby wrzodowej. Nie popełnij tego błędu!

Zakażenie Helicobacter pylori to czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na raka żołądka

Zakażenie Helicobacter pylori to jedna z przyczyny raka żołądka: „U pacjenta z przewlekłymi dolegliwościami, u którego standardowe leczenie nie przynosi rezultatów, należy zawsze wykonać gastroskopię, aby wykluczyć nowotwór, ewentualnie potwierdzić zakażenie Helicobacter pylori, które jest znanym czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.

Mimo, że H.pylori predysponuje do rozwoju choroby, to samo posiadanie tej bakterii nie jest równoznaczne z tym, że ma się raka żołądka. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia uznaje to za czynnik sprzyjający nowotworowi. Warto dodać, że w Polsce dawniej częstość zakażeń tą bakterią wynosiła nawet 90%: „Trzeba być bardzo wyczulonym na niecharakterystyczne objawy, które mogą sygnalizować rozwój nowotworu”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.  

Ryzyko zachorowania na raka żołądka zwiększa także stosowanie niezbilansowanej diety, która nie dostarcza odpowiednio dużej ilości witamin, szczególnie witaminy C.

 

To badania umożliwia wykrycie choroby

Podstawą rozpoznania są badanie podmiotowe i przedmiotowe. Gdy przypadek jest zaawansowany, guz bywa wyczuwalny podczas badania palpacyjnego w nadbrzuszu:

W zaawansowanej postaci choroby przerzutowej, USG jamy brzusznej może wykazać zmiany najczęściej o charakterze przerzutów w wątrobie jednak we wczesnych stadiach raka żołądka wiodącym badaniem obrazowym oceniającym zaawansowanie choroby jest tomografia komputerowa z kontrastem. Podstawowym natomiast badaniem diagnostycznym potwierdzającym lub wykluczającym nowotwór jest gastroskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. U niektórych chorych wykonuje się także badanie PET CT w celu oceny zaawansowania choroby i wykluczenia przerzutów odległych”. - powiedział specjalista onkologii klinicznej lek. med. Olga Urbanowska-Domańska.