Pacjenci.pl Żywienie Polacy uwielbiają pić te dwie ziołowe herbaty. W innych krajach są zakazane
Fot. Freepic

Polacy uwielbiają pić te dwie ziołowe herbaty. W innych krajach są zakazane

24 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Napary na bazie senesu czy żywokostu lekarskiego od lat są chętnie wybierane przez Polaków, szczególnie na dolegliwości związane z żołądkiem. Warto wiedzieć, że choć w Polsce te herbaty są chętnie pite, w krajach takich jak  Niemczy czy Wielka Brytania nie kupimy już takich specyfików. Dlaczego zostały wycofane?

Czym jest senes i na co pomaga?

Nazwą senes określamy ogólną nazwę liści i owoców krzewów z rodziny Senna, natomiast do celów leczniczych najczęściej wykorzystywany jest gatunek Senna alexandrin a. Te preparaty lecznicze wykorzystujące ten gatunek charakteryzują się silnym działaniem przeczyszczającym, przez to właśnie stosuje się właśnie w m.in. leczeniu przewlekłych zaparć.

Do najpopularniejszych form preparatów z wykorzystaniem senesu to tabletki ziołowe lub też suszone zioła, które służą do przygotowania domowych naparów. Z kolei związki zawarte w senesie pobudzają perystaltykę jelit, ale też zmniejszają wchłanianie wody i elektrolitów w okrężnicy. W związku z czym nasilają jej napływ do światła jelita, co rozmiękcza masy kałowe oraz zwiększa ciśnienie w jelicie. To z kolei ułatwia wyróżnianie.

2148316954.jpg
Fot. Freepic

Stosowanie tych preparatów powinno mieć doraźny charakter

Stosowanie preparatów na bazie senesu powinno mieć doraźny charakter i być jedynie dodatkiem w leczeniu zaparć, nie z kolei główną metodą leczenia. Przyjmowanie ich przez dłuższy czas może prowadzić do uzależnienia jelit od jego właściwości. Skutkuje to tym, że częściej trzeba sięgać po dawkę senesu, by móc uzyskać efekt przeczyszczający. To niestety niesie za sobą dość poważne uszkodzenia wątroby.

Warto też wiedzieć, że wszelkie preparaty, które wykorzystują senes nie są dobre dla kobiet w ciąży czy tych w trakcie okresu. Wszystko przez to, że związki zawarte w tych właśnie preparatach mogą przyczynić się do poronienia lub też przedwczesnego porodu. Mogą też zwiększyć krwawienie menstruacyjne. Dlatego też produkty wykorzystujące senes wycofane zostały z takich krajów jak m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Australia oraz Nowa Zelandia.

Żywokost lekarski również nie jest bezpieczny

Z kolei żywokost lekarski charakteryzuje się m.in. działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym . Wykorzystywany jest jako składnik maści łagodzących ból stawów, ale też złamań oraz innych kontuzji.

Żywokost również stosowany był w przypadku problemów z przewodem pokarmowym, a herbaty z tego właśnie zioła miały działać m.in. regenerująco na żołądek. Niestety, jak się okazuje, roślina ta poza składnikami odpowiedzialnymi za właściwości lecznicze, zawiera też substancje toksyczne, zwane alkaloidami pirolizydynowymi.

Są to wtórne metabolity roślinne - wydzielane przez roślinę w celu ochrony przed roślinożercami. Mają działanie toksyczne i genotoksyczne. Te substancje mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne, ale też spowodować uszkodzenia naszego materiału genetyczneg o. Dlatego by uniknąć zatrucia, trzeba unikać doustnego przyjmowania tych preparatów. Mowa o m.in. herbatach czy tabletkach stworzonych na bazie żywokostu lekarskiego. Produkty zawierające żywokost nie są już dostępne w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie czy Niemczech. Tymczasem w Polsce wciąż można kupić produkty ziołowe na bazie senesu czy też żywokostu lekarskiego.

Czytaj też:

Sprawdzono skład popularnych herbat. W środku cement, plastik, pióra

W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz

Piję zamiast kawy. Zastrzyk energii, a kilogramy lecą w dół jak szalone


Ten objaw Alzheimera zauważysz podczas gotowania. Trzeba być czujnym
Takie zmiany na paznokciach mogą wskazywać na chorobę
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko