Świeża lub suszona, idealna do owsianki, lodów, gorącej herbaty czy na zwykłą przekąskę. Morwa biała skrywa wiele tajemnic.Badacze wymieniają wiele właściwości tej rośliny, które mogą poprawić stan naszego zdrowia. Wskazują, że substancje zawarte w morwie białej mogą nie tylko wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi, ale również na utratę zbędnych kilogramów. Dzięki tym właściwościom owoce i liście morwy białej są również wykorzystywane w suplementach diety.
Napary na bazie senesu czy żywokostu lekarskiego od lat są chętnie wybierane przez Polaków, szczególnie na dolegliwości związane z żołądkiem. Warto wiedzieć, że choć w Polsce te herbaty są chętnie pite, w krajach takich jak Niemczy czy Wielka Brytania nie kupimy już takich specyfików. Dlaczego zostały wycofane?
Uzależnienie, uszkodzenie wątroby - to wszystko przez regularne picie herbaty. Ale nie pierwszej lepszej herbaty - mowa o senesie, który w wielu krajach jest zakazany. W Polsce jest dostępny do kupienia i, jak się okazuje, wiele osób pije go regularnie. Ostrzegamy - konsekwencje mogą być poważne.
Wstrząsające odkrycie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrolerzy sprawdzili skład i jakość kaw i herbat dostępnych w polskich sklepach. W kawach i herbatach wykryto m.in. plastik, cement i ptasie pióra, a to dopiero początek nieprawidłowości.Co może zaskoczyć w składzie ulubionej herbaty lub kawy? okazuje się, że wiele. Wyniki kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) nie pozostawiają złudzeń. "Ponad połowa skontrolowanych sklepów oferowała kawy i herbaty o niewłaściwej jakości” – czytamy w raporcie z kontroli.
Ziołowe herbatki cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością. W wielu przypadkach panuje błędne przekonanie, że pomogą w utracie wagi i mają wiele innych cennych właściwości. Okazuje się jednak, że nie każda ziołowa herbata wpłynie na nas pozytywnie. Są również takie, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. I to właśnie jedną z takich herbat Polacy piją litrami. Ziołowe herbatki na bazie senesu i żywokostu cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Na szczęście świadomość z roku na rok wzrasta i coraz mniej osób decyduje się na jej picie. Zamiast nam pomóc, może tylko zaszkodzić. Przekonują o tym naukowcy z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, którzy przeprowadzili wiele badań dotyczących ich „magicznych właściwości”.
Czarna herbata, niezwykle popularna w Polsce, zostaje wycofana! Znaleziono w niej niebezpieczne substancje, takie jak bifenyl i antrachinon, które stanową poważne zagrożenie dla zdrowia.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, po który sięgamy rano. O piciu kawy, jej wpływie na nasze zdrowie, plusach i minusach już nie raz rozpisywano się w rozmaitej maści artykułów. Rankiem, ale też w ciągu dnia warto sięgać po inny napój, który przyspiesza przemianę materii, ma właściwości spalające tłuszcz oraz wspomaga skuteczne odchudzanie. Mowa oczywiście o zielonej herbacie, która nie tylko dobrze nawadnia organizm. Zielona herbata stanowi źródło składników mineralnych i przeciwutleniaczy, a także teiny, która działa tak samo pobudzająco jak kofeina i skutecznie dostarcza energii do działania. Zmniejsza również zmęczenie oraz poprawia koncentrację, oraz pamięć.
Jeżeli marzycie o redukcji wskaźnika BMI, oprócz deficytu kalorycznego i ćwiczeń, w osiągnięciu celu może pomóc czerwona herbata. Ten napój kiedyś był zarezerwowany wyłącznie dla chińskich cesarzy, dziś kosztuje grosze.Jest wiele powodów, by pić czerwoną herbatę w trakcie odchudzania. Nie tylko przyspiesza ona metabolizm, ale również oczyszcza organizm z toksyn. Dodając do niej plaster pomarańczy czy imbiru, uzyskacie przepyszny napój, który zachwyci najbardziej wymagających gości. Pamiętajcie jednak, że podstawą redukcji masy ciała jest aktywność fizyczna i dieta – bez tego cudów nie będzie.
Herbata może być odpowiednim napojem dla osób chcących schudnąć - ważne tylko, aby wybrać odpowiedni jej rodzaj. Taki, który przyspieszy przemianę materii i będzie nawadniał organizm. Jaką herbatę wybrać, aby schudnąć?
Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy sprawdził skład 13 popularnych herbat. Zbadano, czy zawierają pestycydy, metale ciężkie i ile ich jest. "Jesteśmy zaniepokojeni wynikami badań i liczbą pytań, na które nie znamy odpowiedzi" – czytamy w raporcie.Kto z nas nie lubi napić się o poranku lub wieczorem filiżanki gorącej herbaty? Niestety, pijąc ją, możemy dostarczyć naszemu organizmowi wiele potencjalnie szkodliwych substancji, jak np. ołów, kadm, rtęć. I chociaż wykryto ich niewiele, to nadal zostaje wiele pytań. Które herbaty wypadły najgorzej?
Polacy niemal jak Anglicy, kochają pić rozgrzewająca herbatę, szczególnie w jesiennych oraz zimowych miesiącach. Rocznie na jedną osobę przypada kilogram suszu herbacianego. Warto zwrócić uwagę na pewien rodzaj tego napoju, który, choć w naszym kraju wciąż jest dostępny, inne kraje zakazały jego sprzedaży.
Na temat tego, czy picie gorącej herbaty z cytryną to ryzyko Alzheimera z powodu cytrynianu glinu powstającego z połączenia liści herbaty z sokiem z cytrusa krąży wiele teorii. Pytamy dr Hanna Stolińską. Przy okazji dietetyczka kliniczna tłumaczy, co daje nam wrzucenie do herbaty pigwy, goździków i imbiru. I jaka temperatura niszczy witaminę C.- Pogląd o rzekomym uszkodzeniu mózgu, jakie ma powodować picie gorącej herbaty został ostatecznie zweryfikowany przez naukę i dziś wiemy już, że to nieprawda. Jednak gdy dodajemy cytrynę do herbaty, warto pamiętać, że dla potrzeb importu pryska się je rozmaitymi konserwantami, dlatego w skórce owoców znajdują się negatywne dla człowieka związki. Cytryny, ale też pomarańcze, grapefruity czy mandarynki należy przed użyciem starannie wyparzyć - tłumaczy portalowi pacjenci.pl dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.