Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 26.08.2024 10:46

W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz

W Polsce pijemy tę herbatę litrami. Kilka krajów wprowadziło bezwzględny zakaz
Fot.shutterstock/New Africa

Ziołowe herbatki cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością. W wielu przypadkach panuje błędne przekonanie, że pomogą w utracie wagi i mają wiele innych cennych właściwości. Okazuje się jednak, że nie każda ziołowa herbata wpłynie na nas pozytywnie. Są również takie, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego. I to właśnie jedną z takich herbat Polacy piją litrami. 

Ziołowe herbatki na bazie senesu i żywokostu cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Na szczęście świadomość z roku na rok wzrasta i coraz mniej osób decyduje się na jej picie. Zamiast nam pomóc, może tylko zaszkodzić. Przekonują o tym naukowcy z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, którzy przeprowadzili wiele badań dotyczących ich „magicznych właściwości”.

Niebezpieczna herbata z senesu, którą należy omijać szerokim łukiem

Herbatka na bazie senesu może nam zaszkodzić. Choć zioło te jest stosowane na zaparcia, to nie należy przyjmować go zbyt długo. Nasze jelita mogą się od niego uzależnić, a co za tym idzie, zaburzymy ich pracę i  naturalne funkcje przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do uszkodzenia wątroby

Nie można zapomnieć też o skutkach ubocznych. Najczęściej piciu herbaty z senesu towarzyszą świąd i wysypka. Nie powinny pić jej kobiety w ciąży i kobiety, które są w trakcie miesiączki, ponieważ roślina ta wzmaga krwawienie. Może wywołać nawet poronienie lub wczesny poród. Z tego powodu zakazano jej w kilku krajach – Niemczech, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii oraz Kanadzie.

COVID-19 przybiera na sile. Takie objawy daje atakujący Polaków podwariant. Wrócą maseczki? Jakie objawy dają przerzuty raka? To sygnały, że w twoim organizmie dzieje się coś złego

Żywokost lekarski jest wykorzystywany od wieków, ale nie jest tak bezpieczny, jak myślimy

Żywokost lekarski ma działanie przeciwzapalne i regenerujące tkanki, a ponadto używany był od wieków w leczeniu bólów stawów, złamań i kontuzji. W jego korzeniu znajdziemy alantoinę, która przyspiesza gojenie się ran oraz ma silne właściwości nawilżające. 

Wśród tych wspaniałych właściwości… są też takie, na które trzeba uważać. Niewiele osób wie, że zawarte w tej roślinie alkaloidy pirolizydynowe, mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie – mogą uszkodzić wątrobę. Dlatego też w USA i Kanadzie wszystkie produkty zawierające żywokost lekarski są zakazane. 

Polacy kochają te herbatki ziołowe, nie zdając sobie sprawy, że im szkodzą

Wielu Polaków wciąż sięga po herbatki z senesu i żywokostu lekarskiego, nie mając często pojęcia, że mogą sobie tylko zaszkodzić. Problemem jest nie tylko brak wiedzy, ale i przekonanie, że to, co naturalne, z pewnością będzie lepsze od leków. Warto więc wiedzieć, że nie wszystkie zioła mają na nas pozytywny wpływ i zanim zdecydujemy się na konkretny napar, warto dowiedzieć się o nim więcej – skonsultować to z lekarzem. Może bowiem okazać się, że to, co dla innych jest „płynnym złotem”, niekoniecznie musi być dobre dla nas. 

Zobacz też:

Twoja poduszka to siedlisko zarazków! Sprawdź, jak często ją prać, by nie szkodzić skórze

Czy nasze ciała są gotowe na XXI wiek? Fizjoterapeuta o cywilizacyjnych pułapkach bezruchu

Ta dieta sprawi, że zestarzejesz się jak wino. Naukowcy z Harvardu każą nie czekać