Popularny lek na kaszel wycofany z aptek. GIF: "Realne ryzyko dla zdrowia"
Lek wykrztuśny stosowany na tzw. mokry kaszel, stosowany zarówno u chorych dzieci, jak i u dorosłych, zostaje wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz go w apteczce.
Środek ten jest popularnym lekiem na kaszel, stosowanym w przebiegu kaszlu mokrego.
Popularny lek na kaszel wycofany z obrotu
Powoduje on rozrzedzanie wydzieliny, która znajduje w drogach oddechowych w celu łatwiejszego odkrztuszenia.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował się na wycofanie z obrotu leku wykrztuśnego ze względu na to, że w roztworze pojawiły się cząstki stałe, co mogłoby być groźne dla pacjentów, gdyby wypili roztwór.
Lek powoduje rozrzedzanie wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych, by łatwiej móc odkrztusić. Mowa o ACC classic.
Boli Cię głowa? Posłuchaj podcastu:
Decyzją GIF z obrotu zostaje wycofany na terenie kraju, ale też zakazuje wprowadzania do obrotu produktu leczniczego ACC classic (Acetylcysteinum), roztwór doustny, 20 mg/ml, 1 butelka 100 ml. Komunikat dotyczy dwóch serii leku:
seria numer MX6267, termin ważności 30.09.2025
seria numer MX6266, termin ważności 30.09.2025.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria
Jak wyjaśnia GIF powodem zgłoszenia było zidentyfikowanie obecności cząstek stałych w roztworze doustnym, “w reklamowanym opakowaniu produktu leczniczego ACC Kindersaft 100 ml SOL DE dla serii wprowadzonej do obrotu na rynku niemieckim”.
Jaka jest przyczyna wady?
Z postępowania wyjaśniającego można dowiedzieć się, że przyczyną wady była niewystarczająca odporność na ścieranie wkładki uszczelniającej, która znajduje się wewnątrz opakowania bezpośredniego - od producenta Bormioli Pharma S.p.A. Według GIF, nieprawidłowość w leku wiąże się z realnym ryzykiem dla zdrowia.
Wadliwa produkcja
Do produkcji zostały użyte te same serie materiału opakowaniowego - nakrętek, co w seriach leku, gdzie stwierdzona została obecność cząstek.
"Istnieje duże prawdopodobieństwo połknięcia oderwanych z uszczelki cząstek, co mogłoby prowadzić, w zależności od ich wielkości i kształtu, do niedających się przewidzieć, negatywnych skutków zdrowotnych" czytamy w argumentacji GIF.
Źródło: Zdrowie.radiozet.pl/ Wp.pl/ Twitter.com
Chcesz napisać do redakcji redakcja@pacjenci.pl i podzielić się swoją historią? Wybrane listy opublikujemy anonimowo.
Czytaj też:
Kolejny lek wycofany przez GIF w trybie pilnym! Wykryto niebezpieczny związek
Kolejny lek wycofany z obrotu. Już kilkadziesiąt z nich na czarnej liście
Kaszel budzi Cię w nocy? Ten syrop pomoże Ci zasnąć