Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kaszel budzi Cię w nocy? Ten syrop pomoże Ci zasnąć
Marta Uler
Marta Uler 09.01.2024 11:52

Kaszel budzi Cię w nocy? Ten syrop pomoże Ci zasnąć

Syrop przeciwkaszlowy
Fot. Pexels/ Cottonbro Studio

Kto choć raz go doświadczył, wie, że bywa niezwykle uciążliwy. Suchy, rwący kaszel, który nocą podrywa głowę z poduszki i sprawia, że przez długie godziny nie możemy usnąć. Ale są syropy, które potrafią skutecznie zahamować odruch kaszlu.

Kaszel jest dla organizmu pożyteczny

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który pojawia się w przebiegu wielu infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Jego zadaniem jest oczyszczaniem dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Jest zatem pożądanym zjawiskiem i powinniśmy kasłać, jeśli chcemy wrócić do zdrowia. 

Jednak czasem jest tak, że kaszel jest nieproduktywny. Kaszlemy, ale niczego nie odkrztuszamy. W takim przypadku lekarz przepisuje syrop, który może nam w tym pomóc – tak zwany syrop wykrztuśny. Rozrzedza on zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie, ale również – nieco pobudza do kaszlu. Takiego syropu nie powinno się więc stosować późnym popołudniem, bo możemy mieć kłopot z zaśnięciem.

Zabija w Polsce głównie emerytów. A młodych, jeśli robią jeden błąd Herbatka na przeziębienie i odporność - dodaj ten kluczowy składnik

Jak odpocząć w nocy, kiedy męczy nas kaszel?

Gdy kładziemy się spać, chcielibyśmy wreszcie odpocząć. Tymczasem rwący kaszel sprawia, że co chwila odrywamy głowę od poduszki. Taki stan może trwać długimi godzinami, nieraz całą noc. To niezwykle męczące. Jeśli więc męczy nas tak intensywny kaszel, warto zapytać lekarza o syrop przeciwkaszlowy, czyli taki, który zahamuje odruch kaszlu i pozwoli nam usnąć.

Z jednej strony kaszel jest potrzebny, by oczyścić drogi oddechowe, ale z drugiej – musimy spać. W końcu sen także jest korzystny, jeśli chodzi o regenerację organizmu. Po południu i na noc warto więc zażyć syrop przeciwkaszlowy. 

Syropy przeciwkaszlowe dostępne bez recepty

W aptekach dostępnych jest zasadniczo kilka preparatów pod różnymi nazwami handlowymi. Lekarze zwykle zapisują syrop, w którego znajdziemy:

 • cytrynian butamiratu, nieopioidowy lek przeciwkaszlowy. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu poprzez hamowanie odruchu kaszlowego. Obok działania przeciwkaszlowego, butamirat nieznacznie rozszerza oskrzela. Można go podawać już od 2. roku życia.
   
 • lewodropropizynę, która również wykazuje działanie przeciwkaszlowe i znoszące skurcz oskrzeli. Nadaje się już dla dzieci od 2. roku życia. 
   
 • dekstrometorfan, który hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli, czyli nie utrudnia usuwania wydzieliny. Do stosowania od 12. roku życia.
   
 • kodeinę, która działa przeciwkaszlowo, zmniejszając częstość napadów kaszlu. W syropie łączona jest często z sulfagwajakolem, który ułatwia przemieszczanie się upłynnionej wydzieliny w drogach oddechowych i jej odkrztuszanie. Wskazana jest do stosowania dopiero od 12. roku życia. 

Czy można złagodzić kaszel domowymi sposobami?

Jeśli kaszel jest bardzo męczący, można spróbować także pozbyć się go domowymi sposobami. Te jednak wymagają więcej wytrwałości i czasu. Do najpopularniejszych należą:

 • inhalacje – za pomocą nebulizatora lub klasycznej "parówki” nad miską z gorącą wodą. Zamiast zwykłej wody może to być też napar z rumianku lub kopru włoskiego. Pomocny może okazać się dodatek olejku eterycznego lawendowego, sandałowego, z rozmarynu czy sosny.
   
 • syrop z cebuli i miodu, z dodatkiem czosnku i soku z cytryny. Nawilża drogi oddechowe, działa wykrztuśnie, dzięki czemu pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny. Dzięki bakteriobójczym i przeciwwirusowym właściwościom cebuli i czosnku wzmacnia cały organizm i ułatwia walkę z infekcją.

Kiedy kaszlemy, trzeba też pamiętać o tym, by odpowiednio się nawadniać. Dorosły człowiek powinien wypijać ok. 30 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Warto także zadbać o powietrze w domu, by nie było zbyt suche, a także – wietrzyć mieszkanie.

Zobacz także:

Po tym rodzaju kaszlu poznasz idiopatyczne włóknienie płuc. Zignorowanie go może skończyć się przeszczepem płuc

Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Mokry kaszel - główne przyczyny i sposoby leczenia

Polecane