Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:24

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
fot. Świat Lekarza

- Trzeba podkreślić, że w Polsce z roku na rok coraz bardziej widoczny jest postęp w onkologii, ale w dziedzinie edukacji i świadomości pacjenta jest jeszcze dużo do zrobienia, to zaniedbany zakres. Powinniśmy działać od podstaw, na pewno od szkoły podstawowej, a może i od przedszkola, oczywiście dostosowując tę wiedzę do konkretnych grup wiekowych. W ten sposób kształtujemy przyszłe pokolenie, świadome zdrowia swojego i swoich bliskich. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą wywierać pozytywny wpływ na swoich rodziców, dziadków, co przełożyć się może na wzrost udziału obywateli w badaniach przesiewowych. Ważna jest także edukacja lekarzy i podniesienie ich czujności.

- Kampanie edukacyjne, mające zwiększyć świadomość społeczeństwa w dziedzinie onkologii, choć, bywa, zakrojone na szeroką skalę, nie zawsze trafiają na podatny grunt, również dlatego, że często trudno do nich dotrzeć. Może więc zorganizować coś w rodzaju mobilnych onkologicznych zespołów edukacyjnych? Takie zespoły docierałyby z wiedzą w najdalsze zakątki kraju, co z pewnością przyczyniłoby się do większego zainteresowania, a tym samym do wzrostu świadomości na ten temat.

Tagi:
Polecane