Pacjenci.pl
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

fot. Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Mówiąc o nowotworach, zwykle skupiamy się na diagnostyce i terapiach, natomiast wciąż za mało mówimy o edukacji społecznej, dotyczącej nowotworów, choć w ostatnich latach i w tym obszarze sporo się zmieniło. Niestety, kampanie społecz

- Trzeba podkreślić, że w Polsce z roku na rok coraz bardziej widoczny jest postęp w onkologii, ale w dziedzinie edukacji i świadomości pacjenta jest jeszcze dużo do zrobienia, to zaniedbany zakres. Powinniśmy działać od podstaw, na pewno od szkoły podstawowej, a może i od przedszkola, oczywiście dostosowując tę wiedzę do konkretnych grup wiekowych. W ten sposób kształtujemy przyszłe pokolenie, świadome zdrowia swojego i swoich bliskich. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą wywierać pozytywny wpływ na swoich rodziców, dziadków, co przełożyć się może na wzrost udziału obywateli w badaniach przesiewowych. Ważna jest także edukacja lekarzy i podniesienie ich czujności.

- Kampanie edukacyjne, mające zwiększyć świadomość społeczeństwa w dziedzinie onkologii, choć, bywa, zakrojone na szeroką skalę, nie zawsze trafiają na podatny grunt, również dlatego, że często trudno do nich dotrzeć. Może więc zorganizować coś w rodzaju mobilnych onkologicznych zespołów edukacyjnych? Takie zespoły docierałyby z wiedzą w najdalsze zakątki kraju, co z pewnością przyczyniłoby się do większego zainteresowania, a tym samym do wzrostu świadomości na ten temat.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >
łóżko

Świat Lekarza

Prof. Zbigniew Izdebski: I seks zmienia się w pandemii

Czytaj więcej >