Pacjenci.pl Choroby Pulsujący ból głowy może oznaczać poważną chorobę. Lekarka mówi, co z nim zrobić
Fot. Canva / Getty Images

Pulsujący ból głowy może oznaczać poważną chorobę. Lekarka mówi, co z nim zrobić

27 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Pulsujący ból głowy potrafi odebrać radość życia. Jest intensywny i szybko nie mija. Jak sobie z nim radzić i jakie są jego przyczyny? Tego dowiesz się z naszego tekstu. Przeczytaj go uważnie, bo za tym rodzajem bólu mogą stać poważne choroby.

Przyczyny pulsującego bólu głowy

Pacjenci opisują pulsujący ból głowy jako wytmiczny, jakby pochodzący z tętnic. Ten rodzaj bólu głowy jest bardzo dokuczliwy i skutecznie potrafi wyłączyć z aktywności nawet na kilka dni. Nie zawsze reaguje na leki. Zdarza się, że stoją za nim poważne choroby.

Pulsujący ból głowy może wynikać ze zwiększonego ciśnienia w naczyniach krwionośnych w okolicy mózgu. Kiedy tętnice kurczą się i rozszerzają, pacjenci odczuwają rytmiczny ból. Zdarza się, że nasila się on przy schylaniu, gdy ciśnienie czaszkowe wzrasta.

Dlaczego warto jeść pomidory? Mają pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i nie tylko
4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze

Pulsujący ból głowy – jakie choroby?

Pulsujący ból głowy najczęściej ma wtórny charakter i występuje w przebiegu niektórych chorób. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze , na które może cierpieć nawet 10 mln dorosłych osób na świecie. Najczęściej objawia się ono pulsującym bólem z tyłu głowy .

Nieprzyjemne uczucie pulsowania w głowie może towarzyszyć również migrenie . Dolegliwości dotyczą wtedy zazwyczaj tylko jednej ze stron głowy, a napady bólu mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Często towarzyszą im nudności i wymioty.

Na szczęście za pulsującym bólem głowy stoją nie tylko poważne choroby, ale również te, które stosunkowo łatwo wyleczyć. Jedną z nich jest zapalenie zatok , skutkujące zmianą ciśnienia w zatokach przynosowych, co objawia się charakterystycznym pulsowaniem.

Za pulsujący ból głowy może odpowiadać również zapalenie naczyń krwionośnych albo klasterowy ból głowy – bardzo uciążliwa choroba, jedna z najbardziej bolesnych na świecie. Niestety zdarza się, że ludzie na jej skutek popełniają samobójstwo.

Najpoważniejszą chorobą objawiającą się pulsującym bólem głowy jest guz mózgu . Ten rodzaj nowotworu można poznać  m.in. po porannych nudnościach, napadach padaczkowych i problemach z pamięcią.

Mierzenie ciśnienia
Jedną z przyczyn pulsującego bólu głowy może być nadciśnienie Fot. Freepik

Leczenie pulsującego bólu głowy

Leczenie pulsującego bólu głowy zależy od pierwotnej przyczyny bólu. W przebiegu migreny zaleca się stosowania leków przeciwbólowych i beta-blokerów, a przy nadciśnieniu leki obniżające ciśnienie. Zapalenie zatok leczy się obkurczając kroplami śluzówkę.

W przypadku częstych lub bardzo bolesnych bólów głowy, zwłaszcza pulsujących, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki i opracowania odpowiedniego planu leczenia.

– Zawsze proszę pacjentów, by prowadzili dzienniczek bólu i notowali w nim nie tylko dni i sytuacje, w których pojawia się ból, ale także jego lokalizację, by móc ją z czymś powiązać – mówi w rozmowie z Pacjentami lek. med. Joanna Piotrowska, neurolog.

Zobacz też:

Plaga bólów głowy w Polsce. "Jaki ból jest niebezpieczny? Kluczowa jest lokalizacja i czas”

Napięciowy ból głowy – przyczyny, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Ból głowy i samopoczucie jak po dobrej imprezie? To sygnały ostrzegawcze poważnej choroby

Chrapiesz w nocy? To może być objaw poważnych problemów ze zdrowiem
Tych ryb nie jedz nad polskim morzem. Są najgorsze
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko