Migrena z aurą – przyczyny, objawy i leczenie
Migrena z aurą – charakterystyka
Migrena jest jedną z najczęstszych postaci samoistnego (pierwotnego) bólu głowy i jednocześnie najpopularniejszą chorobą neurologiczną. Jej istotą jest pojawianie się silnych, napadowych bólów głowy o charakterze pulsującym lub tętniącym. Są one zlokalizowane po jednej stronie czaszki, towarzyszą im nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. Wyróżnia się dwie postacie migrenowego bólu głowy: z aurą (nazywane też migreną klasyczną lub oczną) oraz bez aury (nazywane migreną zwykłą).
Migrena z aurą występuje zdecydowanie rzadziej, bo dotyczy tylko 10% wszystkich przypadków zachorowań. Polega ona na pojawianiu się objawów zwiastunowych poprzedzających atak bólowy, takich jak: przemijające zaburzenia wzrokowe, czuciowe, krótkotrwałe niedowłady.
Migrena z aurą – przyczyny
Przyczyny migrenowych bólów głowy, w tym migreny z aurą, nie są w dalszym ciągu poznane. Szacuje się, że na tego rodzaju dolegliwości może cierpieć aż 10% ogólnej populacji. U niektórych napady są epizodyczne, może się zdarzyć, że będzie ich kilka w ciągu całego życia pacjenta, natomiast u innych ataki powracają regularnie, nawet kilka razy w miesiącu.
Najczęściej mówi się o teorii naczyniowej – wg niej bezpośrednią przyczyną silnego i jednostronnego bólu głowy są zmiany w obrębie naczyń krwionośnych w układzie trójdzielno-autonomicznym. Dochodzi wówczas do podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych prowadzącego do powstania pulsacji w naczyniach i pojawienia się bólu. Naukowcy zwracają również uwagę na czynniki genetyczne – migrena w wielu przypadkach jest dziedziczna.
Migrena z aurą – objawy
Jakie są objawy migreny z aurą? Aura to ogniskowe objawy neurologiczne, które pojawiają się na krótko przed wystąpieniem bólu głowy, zazwyczaj maksymalnie na godzinę przed atakiem i trwają do kilkunastu minut. Wśród nich znajdują się m.in.:
plamki i mroczki przed oczami,
chwilowe ograniczenie pola widzenia,
przemijające niedowidzenie lub – rzadko – całkowita utrata widzenia,
jednostronny niedowład,
jednostronne parestezje (mrowienie, drętwienie kończyn),
nadmierna potliwość,
niepokój.
Po kilku/kilkunastu minutach aura ustępuje (choć zdarza się, że objawy zwiastunowe trwają podczas całego ataku) i pojawiają się: silny, jednostronny, pulsujący ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.
Migrena z aurą – leczenie
Leczenie migreny z aurą polega na doraźnym przyjmowaniu środków przeciwbólowych (przede wszystkim niesteroidowych leków przeciwzapalnych), a także profilaktycznym stosowaniu preparatów mających zmniejszyć częstotliwość napadów (głównie tryptanów).
Istotne jest również unikanie czynników mogących wywoływać migrenę. Najczęściej są to:
pokarmy pewnego typu, np. czekolada, sery pleśniowe, cytrusy,
używki, np. alkohol, kawa,
nieregularne posiłki (np. pozostawanie na czczo, przejedzenie),
intensywne ćwiczenia fizyczne,
hałas, określone zapachy, intensywne światło,
nadmierny stres,
stosowanie środków antykoncepcyjnych, okres menstruacji.