Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Napięciowy ból głowy – przyczyny, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:31

Napięciowy ból głowy – przyczyny, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby

Napięciowy ból głowy – przyczyny, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby
pixabay.com

Napięciowy ból głowy – charakterystyka

Napięciowy ból głowy należy do najczęściej występujących rodzajów samoistnego bólu głowy, czyli niespowodowanych innym stanem chorobowym. Ze względu na swą powszechność nazywany jest często „codziennym” lub „zwykłym”. To schorzenie trudne do zdiagnozowania ze względu na różnorodność pochodzenia oraz ilość schorzeń, z jakim podczas rozpoznania należy je różnicować.

Bóle głowy możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Bóle samoistne występują zdecydowanie częściej, możemy zaliczyć do nich migreny, bóle klasterowe oraz napięciowe. Zazwyczaj napięciowy ból głowy odczuwany jest w okolicy czoła i skroni, niekiedy obejmuje całą głowę. Ma charakter ściskający, niekiedy rozpierający, zazwyczaj nie  towarzysząc mu inne dolegliwości poza nudnościami.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Ustalenie przyczyny napięciowego bólu głowy nie jest jednoznaczne, bowiem wpływ na jego wystąpienie ma wiele bodźców. Najczęściej źródłem tego schorzenia są takie czynniki, jak:

  • stres,

  • odwodnienie organizmu,

  • niewystarczająca ilość snu w cyklu dobowym,

  • zmiany pogodowe.

Napięciowy ból głowy – diagnostyka

O napięciowym bólu głowy mówimy, gdy ataki bólu pojawiają się coraz częściej i wydłużają się, wzrasta także częstotliwość ich występowania. Jeśli napady są kilkugodzinne, a ból głowy pojawia się w ciągu 15 dni w skali miesiąca przez co najmniej 3 kolejne miesiące, możemy mówić o przewlekłym bólu napięciowym głowy.

Diagnostyka bólów głowy o charakterze napięciowym możliwa jest do przeprowadzenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, choć lekarz pierwszego kontaktu często kieruje pacjenta do neurologa. Podstawą rozpoznania jest dokładny wywiad z chorym oraz badanie neurologiczne. Dodatkowo mogą zostać zlecone badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, poziom hormonów tarczycy czy poziom glukozy we krwi oraz badania obrazowe, przede wszystkim tomografia komputerowa.

Napięciowy ból głowy – leczenie i domowe sposoby

Leczenie napięciowego bólu głowy to leczenie objawowe. W doraźnym leczeniu farmakologicznym stosuje się leki z grupy leków niesteroidowych o charakterze przeciwzapalnym (NLPZ), u pacjentów ze zwiększonym napięciem mięśni czepca także leki rozluźniające mięśnie. W stanach przewlekłych dobiera się leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

Poza leczeniem farmakologicznym istotna jest próba wyeliminowania czynników bólu. Należy pracować nad zmniejszeniem stresu psychicznego, stosując w tym celu techniki relaksacyjne i psychoterapię. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu w cyklu dobowym, aby unikać przemęczenia, ograniczyć ilość spożywanych używek i zwiększyć aktywność fizyczną. Ważne jest regularne odżywianie się i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Tagi:
Polecane