Pacjenci.pl Choroby Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące
Fot. Shutterstock/halpoint

Rak piersi atakuje coraz młodsze Polki. Dane NFZ są niepokojące

28 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Statystyki dotyczące raka piersi w Polsce są niepokojące. Każdego roku około 20 tysięcy Polek słyszy diagnozę, a ponad 7 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Współczynnik umieralności na raka piersi jest w Polsce wyższy niż w wielu krajach europejskich, co częściowo wynika z niskiej częstotliwości badań profilaktycznych.

Regularne badania, zwłaszcza mammografia, są bardzo ważne w wykrywaniu raka piersi we wczesnym stadium, kiedy jest on najbardziej uleczalny. Niestety, wiele kobiet w naszym kraju  nie korzysta z przysługujących im badań profilaktycznych. Wszystko przez m.in.brak wiedzy na temat konieczności regularnych badań, lęk przed diagnozą, a czasem też problemy z dostępem do opieki medycznej.

Gdyby więcej kobiet korzystało z mammografii, znacznie łatwiej byłoby wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, co poprawiłoby rokowania i zwiększyłoby szanse na pełne wyleczenie. Eksperci wyjaśniają, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą formą ochrony przed rakiem piersi, a zwiększenie świadomości społecznej i dostępności badań mogłoby znacząco zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby w Polsce.

Statystki WHO są bardzo mocno niepokojące

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że rak pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, a codziennie choroba ta odbiera życie 57 osobom. W Polsce najczęściej diagnozowane nowotwory to rak płuc, jelita grubego, piersi i prostaty, z czego rak piersi jest drugim najczęstszym powodem zgonów na nowotwory wśród kobiet, zaraz po raku płuc.

Rak piersi powszechnie kojarzymy z chorobą dotykającą kobiety po 50. czy 60. roku życia. Niesłusznie, ponieważ rak piersi u młodych kobiet, poniżej 40. roku życia, jest coraz częściej diagnozowany . Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia liczba przypadków w tej grupie wiekowej systematycznie rośnie, przy czym dane z NFZ na 2023 r. wskazują na roczny wzrost o około 1%.

Nowotwory piersi u młodych kobiet mogą mieć nieco bardziej agresywny przebieg, dlatego regularne samobadanie, świadomość czynników ryzyka oraz odpowiednia profilaktyka stają się bardzo ważne.

144442.jpg
Fot. Freepic

Rosnąca liczba zachorowań u młodszych pacjentek budzi niepokoj

Mimo że rak piersi jest częściej diagnozowany u kobiet po 50. roku życia, rosnąca liczba zachorowań u młodszych pacjentek budzi niepokój i pokazuje potrzebę wczesnego wykrywania i większej świadomości w tej grupie.

Nowotwory piersi u młodych kobiet mogą mieć nieco bardziej agresywny przebieg, dlatego regularne samobadanie, świadomość czynników ryzyka oraz odpowiednia profilaktyka stają się bardzo ważne.

Dodajmy, że tylko 31% uprawnionych Polek korzysta z programu profilaktyki raka piersi. Tymczasem osiągnięcie poziomu zgłaszalności na poziomie 70% jest kluczowe, aby znacząco zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi . Wysoki poziom uczestnictwa w badaniach pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie, gdy leczenie jest bardziej skuteczne i mniej inwazyjne.

Barierą dla większej zgłaszalności mogą być takie czynniki jak:  niska świadomość społeczna, brak czasu, a czasem również obawy związane z samym badaniem. Zwiększenie edukacji zdrowotnej, ułatwienie dostępu do badań i wzmocnienie kampanii informacyjnych może pomóc w poprawie tych statystyk.

Świadomość Polek odnośnie tematu profilaktyki rośnie

Oczywiście świadomość Polek odnośnie tematu profilaktyki rośnie, a lekarze podkreślają, że warto zastanowić się nad przyczynami tak niskiego odsetka kobiet wykonujących mammografię.

Niska zgłaszalność Polek na mammografię nie wynika wyłącznie z braku wiedzy czy obaw przed diagnozą, lecz również z problemów organizacyjnych w systemie opieki zdrowotnej. Program przesiewowy w kierunku raka piersi, wdrożony w Polsce w 2007 roku, nigdy nie osiągnął docelowego wskaźnika zgłaszalności na poziomie 70%, niezbędnego do istotnego zmniejszenia śmiertelności.

W 2014 roku, z poziomem zgłaszalności wynoszącym 60%, Polska była blisko osiągnięcia tego progu, co pokazuje, że jest to możliwe, jeśli uda się zoptymalizować system i pokonać organizacyjne bariery . Może to wymagać usprawnień w dostępności do badań, lepszego finansowania, a także bardziej skoordynowanych działań edukacyjnych.

Czytaj też:

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Tak bolą piersi przy raku. Wiele kobiet to bagatelizuje

Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy


Wraca "choroba marynarzy". Najczęściej chorują dzieci
Zapalenie mózgu. Drugi przypadek gorączki Zachodniego Nilu z Polsce
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko