Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.05.2024 11:33

Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy

Aleksandra Przekwas
Aleksandra Przekwas, fot. ZnanyLekarz

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Choć ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia, choroba ta dotyka coraz więcej kobiet w młodszym wieku. Rak piersi jest w dużym procencie uleczalny, jednak warunkiem powodzenia terapii jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium rozwoju.

Każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom diagnostycznym w postaci mammografii i USG. Ważnym elementem wczesnego wykrywania raka piersi jest także samobadanie piersi. Jak je wykonywać? Pytamy mgr Aleksandrę Przekwas, położną, seksuologa i terapeutkę uroginekologiczną. 

Instrukcja samobadania piersi

Mgr Aleksandra Przekwas, położna, seksuolog i terapeutka uroginekologiczna wyjaśnia, jak krok po kroku wykonać samobadanie piersi: 

1. Stań przed lustrem i opuść swobodnie ramiona - przyjrzyj się swoim piersiom i zwróć uwagę na ewentualne zmiany w kształcie, wielkości oraz kolorze piersi. 

2. Delikatnie przesuwaj opuszek palca wzdłuż piersi, zaczynając od powierzchni zewnętrznej w stronę brodawki. Zwróć uwagę na wszelkie guzki, zgrubienia, nierówności czy zmiany w tkance piersiowej.

3. Przyciśnij palcami brodawkę i zwróć uwagę, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina. 

4. Sprawdź również obszar węzłów chłonnych (pachy) pod kątem ewentualnych guzków czy obrzęków.

5. Tej samej obserwacji dokonaj z rękoma uniesionymi do góry – w tym celu połóż lewa rękę za głową, a prawą zataczaj koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Delikatnie przesuwaj opuszek palca wzdłuż piersi, zaczynając od powierzchni zewnętrznej w stronę brodawki. Zwróć uwagę na wszelkie guzki, zgrubienia, nierówności czy zmiany w tkance piersiowej. 

6. To samo powtórz z drugą piersią. Kolejność badania piersi nie ma znaczenia.

Wyczułaś guzek? Zauważyłaś zmiany? Idź do lekarza! Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany podczas samobadania piersi, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że regularne samobadanie piersi powinno być wykonywane co miesiąc, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki - tłumaczy mgr Aleksandra Przekwas. 

Zaczął się sezon na truskawki. Czy cukrzycy mogą ją jeść? Czy wodą utlenioną można polewać rany? Na ten temat krąży wiele mitów

Samobadanie piersi - co powinno nas zaniepokoić?

Zaleca się, aby samobadanie piersi wykonywać co miesiąc, optymalnie kilka dni po zakończeniu miesiączki. W przypadku kobiet po menopauzie, należy badać się każdego miesiąca w te same dni. 

Nie każdy guzek, stwardnienie czy zmiany w obrębie piersi oznaczają nowotwór. W przypadku ich wystąpienia, należy jednak zawsze skonsultować się z lekarzem, który oceni z jakim problemem możemy mieć do czynienia i zleci odpowiednie badania diagnostyczne. 

Zmiany, które mogą wskazywać na nowotwór: 

  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
  • zmiana koloru skóry piersi, 
  • wciąganie skóry piersi,
  • zmiany wielkości i kształtu piersi, które nie ustępują po zakończeniu miesiączki,
  • pomarszczenie lub łuszczenie się skóry piersi. 
samobadanie piersi
Fot. Canva / Africa images

Dlaczego samobadanie piersi jest ważne?

Samobadanie piersi to jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Może pomóc w szybkiej diagnozie i zwiększyć szanse na wyleczenie choroby. 

- Wykonywanie samobadania piersi ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych lub innych problemów zdrowotnych. Regularne samobadanie piersi może pomóc w szybkiej diagnozie i leczeniu raka piersi, co z kolei może zwiększyć szansę na powodzenie w terapii i poprawić rokowanie - tłumaczy mgr Aleksandra Przekwas. 

Samobadanie piersi jest ważnym i prostym narzędziem diagnostycznym, które każda kobieta ma w zasięgu ręki. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie! 

Przeczytaj też:

Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

Polecane