Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Wraca "choroba marynarzy". Najczęściej chorują dzieci
Daria  Siemion
Daria Siemion 28.10.2024 13:53

Wraca "choroba marynarzy". Najczęściej chorują dzieci

Szkorbut, chory chłopiec leżący na statku
Fot. Shutterstock / RealPeopleStudio

Naukowcy z Uniwersytetu Toronto przedstawili druzgocący raport, z którego wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba dzieci chorujących na szkorbut wzrosła trzykrotnie. Jak tłumaczą, najczęściej chorują dzieci z ubogich rodzin, zwłaszcza chłopcy. Czym jest “choroba marynarzy” i jak ją rozpoznać?

Czym jest szkorbut?

Szkorbut to choroba wywołana niedoborem witaminy C, znanej również jako kwas askorbinowy. Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie produkować tej witaminy, więc musi być dostarczana razem z pokarmem.

Witamina C pełni wiele kluczowych funkcji w organizmie, a jednym z jej głównych zadań jest udział w produkcji kolagenu – białka odpowiedzialnego za strukturę skóry, naczyń krwionośnych, kości oraz stawów. Brak witaminy C prowadzi do zaburzeń syntezy kolagenu, co z czasem skutkuje degradacją tkanek, wywołując poważne objawy.

Kto powinien brać witaminę B12? Niedobór ma opłakane skutki Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Jakie są przyczyny szkorbutu?

W przeszłości szkorbut był zmorą marynarzy na długich rejsach, podczas których nie mieli dostępu do świeżej żywności, w tym owoców i warzyw. Posiłki żeglarzy opierały się głównie na produktach długoterminowych, pozbawionych witaminy C, co sprawiało, że zapadali na tę niebezpieczną chorobę.

Dziś podobne ryzyko występuje u osób, które prowadzą niezdrowy styl życia lub mają problem z absorpcją składników odżywczych. Na szkorbut najbardziej narażone są osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu, a także osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, w tym anoreksję i bulimię.

Szkorbut – objawy

Wczesne objawy szkorbutu to spadek apetytu, chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała, drażliwość i ogólne pogorszenie samopoczucia. Jeśli niedobory witaminy C nie zostaną uzupełnione w ciągu trzech miesięcy, objawy zaczną się nasilać – pojawiają się też kolejne.

Objawy szkorbutu:

  • ból kości i stawów,
  • duszności.
  • pogorszenie kondycji,
  • wyborczyny na skórze,
  • skłonność do siniaków,
  • zapalenie dziąseł, 
  • spowolnione gojenie się ran.


Zaawansowanym objawem szkorbutu są zaburzenia psychiczne, w tym depresja. W najcięższych przypadkach choroba może prowadzić do  żółtaczki, drgawek, gorączki i obrzęków. 

Nieleczony szkorbut uszkadza narządy – na szczęście we współczesnym świecie rzadko obserwuje się takie przypadki, ponieważ do wyleczenia choroby wystarczy uzupełnienie niedoborów witaminy C.

Zobacz też:

Czy da się schudnąć bez liczenia kalorii? Dietetyczka odpowiada

NFZ opracował zdrowe plany żywieniowe. Sprawdź, jaką dietę wybrać przy konkretnych schorzeniach

Jedz te produkty, a wzmocnisz swoją odporność jesienią. Dietetyczka dla Pacjenci.pl

Jak powinna wyglądać dieta przy SIBO? Dietetyczka: Często kluczowe są ilości, a nie sam produkt
Jak powinna wyglądać dieta przy SIBO? Dietetyczka: Często kluczowe są ilości, a nie sam produkt
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, które charakteryzuje się nadmierną ilością bakterii w jelicie cienkim. W przypadku tego schorzenia niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości i co za tym idzie – odzyskać radość z życia. Zespół rozrostu bakteryjnego nie należy do częstych chorób przewodu pokarmowego,  jednak są osoby, które się z tym zmagają. Jeśli podejrzewamy, że możemy zmagać się z SIBO, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zadbać o odpowiednią dietę. Podpowiadamy, co jeść, a czego nie, na diecie SIBO. 
Czytaj dalej
To nowy trend wywierający presję na kobietach. Czym jest zjawisko "ciała baletowego"?
Ciało baltowe
Trendy odnośnie kobiecego kanonu piękna przeszły ogromną zmianę - od smukłych sylwetek lat 90. promujących bardzo drobne, wręcz anorektyczne sylwetki, po krągłości podkreślane przez takie gwiazdy, jak chociażby Kim Kardashian. Te zmiany podkreślają zmienność standardów piękna, a przy wszechobecnym dostępie do mediów społecznościowych nierealistyczne standardy piękna rozprzestrzeniają się szybciej, niż kiedykolwiek, natomiast instagramowe filtry i popularyzacja zabiegów medycyny estetycznej tylko potęgują te oczekiwania.Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASPS) w corocznym raporcie zwróciło uwagę na nowy trend, tzw. "ciało baletowe". Jest to połączenie szczupłości z trendem na sprawność fizyczną. To zjawisko zyskało na popularności po pandemii koronawirusa.  Czym dokładnie charakteryzuje się ten trend?
Czytaj dalej