Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rak trzustki – objawy, leczenie, dieta, profilaktyka
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:27

Rak trzustki – objawy, leczenie, dieta, profilaktyka

Rak trzustki – objawy, leczenie, dieta, profilaktyka
pixabay.com

Rak trzustki – charakterystyka

Rak trzustki to nowotwór złośliwy, który rozwija się z tkanki nabłonkowej tego narządu. W większości przypadków występuje w postaci gruczolaka przewodowego, torbielakogruczolaka lub raka zrazikowo-komórkowego i atakuje częściej mężczyzn niż kobiety. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i największe jest po 60. roku życia, jednak na raka trzustki mogą chorować także młodzi pacjenci (nawet po 30. roku życia).Nowotwór ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ nie istnieją badania profilaktyczne umożliwiające jego wczesne wykrycie, a najczęściej pierwsze objawy daje dopiero w mocno zaawansowanym stadium, kiedy na leczenie jest już za późno. W związku z tym w statystykach śmiertelności rak trzustki zajmuje 6. miejsce wśród mężczyzn i 5. miejsce wśród kobiet.

Przyczyny raka trzustki

Dokładne przyczyny raka trzustki nie zostały jeszcze poznane, natomiast istnieją czynniki ryzyka, które mają udowodniony wpływ na rozwój tej choroby. Za jeden z najbardziej znaczących czynników uważa się palenie tytoniu – nawet 25-30 % chorych to nałogowi palacze. Ponadto nowotwór znacznie częściej atakuje osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie trzustki, cukrzycę, niedokwaśność soku żołądkowego oraz żółtaczkę. Na rozwoju raka trzustki mają również wpływ czynniki genetyczne (np. nosicielstwo genu BRCA2), nieprawidłowa dieta, bogata w węglowodany i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, oraz kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi w środowisku pracy (np. pestycydy, chlorchydryna, DDT, benzydyna).

Rak trzustki – jakie daje objawy?

Choroba bardzo często rozwija się bezobjawowo bądź dając jedynie symptomy niecharakterystyczne, dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie obserwować swój organizm i zwracać uwagę nawet na z pozoru niegroźne symptomy. Początkowo rakowi trzustki towarzyszą objawy takie jak pełność po posiłkach, wzdęcia, biegunka, nudności, brak apetytu oraz związany z tym spadek masy ciała. Jeżeli nowotwór umiejscowiony jest w głowie trzustki, już na wczesnym etapie choroby może wystąpić także żółtaczka, która charakteryzuje się żółtym zabarwieniem skóry, ciemnym moczem i odbarwionym stolcem.Wraz z rozwojem raka trzustki pojawiają się bóle brzucha, wymioty, opasający ból pleców oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Zdarza się, że chorobie towarzyszy także anemia bądź zakrzepica.

Rak trzustki – diagnostyka

W diagnostyce raka trzustki największe znaczenie mają badania obrazowe. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego u pacjentów, u których zachodzi ryzyko występowania tego nowotworu, wykonuje się tomografię komputerową, RTG żołądka i dwunastnicy oraz różne rodzaje ultrasonografii (w tym USG endoskopowe, tzw. EUS). Często stosowanym badaniem jest także ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna), która umożliwia dokładną ocenę przewodów żółciowych. W celu potwierdzenia rozpoznania i uzyskania informacji na temat rodzaju guza wykonuje się biopsję (np. za pomocą ECPW lub EUS).

Tagi: