Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Sinice w Bałtyku pojawiły się wcześniej. Gdzie się nie kąpać?
Fot. East News/Marek BAZAK

Sinice w Bałtyku pojawiły się wcześniej. Gdzie się nie kąpać?

28 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Kąpiel w morzu to główna atrakcja dla osób wypoczywających w nadmorskich miejscowościach. Komunikaty o ryzyku związanym z wchodzeniem do wody, mogą więc skutecznie popsuć urlop. A Główny Inspektorat Sanitarny poinformował właśnie, że w niektórych kąpieliskach pojawiły się sinice.

Sinice są bardzo niebezpiecznie dla zdrowia. Kontakt z tymi bakteriami może się skończyć nie tylko zatruciem pokarmowym, ale i zaburzeniami ze strony układu nerwowego.

W Bałtyku pojawiły się już sinice

Sinice to organizmy jednokomórkowe, inaczej cyjanobakterie, które bytują m.in. w wodzie. Występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich, np. w jeziorach. W morzu zakwitają zwykle na przełomie lipca i sierpnia, zwłaszcza gdy nie ma wiatru i opadów, a woda jest ciepła, lekko falująca. Takie warunki mamy także i teraz i prawdopodobnie to spowodowało, że sinice już się pojawiły.

Sinice to prawdziwa zmora urlopowiczów, ponieważ uniemożliwiają korzystanie ze zbiorników wodnych w pełnym zakresie. Produkują niebezpieczne dla ludzi substancje, a kiedy zakwitają, ilość tych toksyn jest naprawdę duża. Gdy woda jest nimi zanieczyszczona, nie można z niej korzystać, a przecież kąpiele w morzu to główna atrakcja.

Fot. Pexels/ Umut Sarıalan
Monika Olejnik w szczerych słowach o operacji onkologicznej. "Koszmarny ból"
Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj

Gdzie nie można się kąpać?

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiła się lista bezpiecznych kąpielisk oraz takich, w których znajdują się sinice. Są to:

  • Gdynia Śródmieście,
  • Łazienki Południowe I w Sopocie,
  • Molo w Gdańsku Brzeźnie.

Jest też informacja na temat tego, który rejon nie został jeszcze przebadany. Tam powinniśmy uważać, a jeśli zauważymy przy brzegu gęstą pianę o konsystencji galarety, w kolorze szarozielonym, zielonkawobrązowym lub czerwonobrązowym, lepiej nie ryzykujmy kąpielą.

Wykaz bezpiecznych i nieprzebadanych kąpielisk GIS prezentuje za pomocą listy oraz mapy . Na tej mapie zielonym kolorem zaznaczono kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać, a czerwonym – kąpieliska zamknięte. Nie tylko z powodu sinic, ale także, np. śniętych ryb, czy zbyt niskiego poziomu wody. Szare to miejsca jeszcze nieprzebadane.

Czym grozi kontakt z sinicami?

Sinice wytwarzają kilka rodzajów toksyn, w tym hepatotoksyny działające na wątrobę, neurotoksyny, niebezpieczne dla układu nerwowego i dermatotoksyny, czyli takie, które mogą dać objawy na skórze. Kontakt z sinicami może się objawić gorączką, bólem gardła, bólem głowy, kaszlem czy atakiem astmy, a ponadto:

  • zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi – jak w zatruciu pokarmowym , czyli: nudnościami i wymiotami, biegunką, a nawet krwotokami i niewydolnością wątroby,
  • wysypkami skórnymi – to może być rumień, świąd, obrzęk, podrażnienie oczu, pęcherze w jamie ustnej,
  • zaburzeniami równowagi – neurotoksyny mogą mieć również wpływ na mięśnie oddechowe, co może doprowadzić nawet do niedotlenienia mózgu i śmierci.

Objawy zatrucia sinicami mogą pojawić się już kilka godzin po kąpieli w skażonej wodzie, ale równie dobrze dopiero po kilku dniach.

Zobacz także:

„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?”

Borelioza często bywa błędnie rozpoznawana. Lekarze przepisują antybiotyki na “wszelki wypadek”

Ta maść z apteki za 9 zł to hit. Nogi po goleniu są gładkie jak jedwab

Piję zamiast kawy. Zastrzyk energii, a kilogramy lecą w dół jak szalone
Po tym poznasz, że możesz mieć wirusa HPV. Wenerolog o typowych objawach u kobiet
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko