Śliwki zaostrzają objawy tych chorób. Lista jest długa
Właśnie rozpoczął się sezon na śliwki i chociaż to owoce pełne cennych składników odżywczych i witamin, niektórym mogą poważnie zaszkodzić. Osoby cierpiące na te schodzenia powinny zachować szczególną ostrożność, jeśli mają ochotę na śliwki.
Śliwki zdrowe, ale nie dla wszystkich
Śliwki to źródło witamin A, C, E, B6 i K . Zawierają też mnóstwo mikroelementów, w tym potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Błonnik, obecny zwłaszcza w suszonych śliwkach, reguluje pracę układu pokarmowego, wspierając prawidłowe trawienie. Bogate w polifenole śliwki działają antyoksydacyjnie , co pomaga w walce z nowotworami i miażdżycą. Jednak są osoby, które powinny ograniczyć spożycie śliwek.
Śliwki nie dla diabetyków i uczulonych na fruktozę
Chorzy na
cukrzycę
muszą zachować szczególną ostrożność, jeśli mają ochotę na śliwki. Ze względu na wysoką zawartość cukrów, zwłaszcza w suszonych owocach, mogą one powodować
gwałtowny wzrost poziomu glukozy
, co może prowadzić do hiperglikemii. Łączenie śliwek z białkiem i tłuszczem może pomóc w kontrolowaniu tych skoków, ale nadal zalecana jest umiarkowana konsumpcja.
Osoby
nietolerujące fruktozy
również powinny unikać śliwek. Zawartość tego cukru może wywoływać u nich
problemy trawienne
, takie jak wzdęcia, biegunki czy bóle brzucha.
Inne choroby, przy których niewskazane są śliwki
Problemy z wątrobą, trzustką
czy kamienie nerkowe to dolegliwości, które wymagają ograniczenia spożycia śliwek. Zjedzenie tych owoców może nasilić problemy zdrowotne, np. spowodować kolkę nerkową. Śliwki mogą być też groźne dla osób z alergią na salicylany, ponieważ mogą spowodować wysypkę, a nawet duszności.
Osoby z
zespołem jelita drażliwego (IBS)
także powinny unikać tych darów jesieni. Fermentacja śliwek w jelitach prowadzi do produkcji gazów, co może nasilać objawy choroby, takie jak
wzdęcia, uczucie przelewania
w brzuchu czy gazy.
Zobacz też:
Katarzyna Skrzynecka schudła 10 kilogramów. Zrezygnowała z tych trzech produktów
Dodaj do kawy. Podniesie twoje libido
Domowa mikstura z dyni. Idealna na kaszel i przeziębienie