Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Fiskus na tropie. Takie pytania Urząd Skarbowy zadaje pacjentom
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 11.10.2024 08:00

Fiskus na tropie. Takie pytania Urząd Skarbowy zadaje pacjentom

Urząd Skarbowy pyta pacjentów o lekarzy
Fot. Canva/prawniklekarza.pl

W ostatnim czasie Urzędy Skarbowe wdrożyły nową praktykę, która budzi spore kontrowersje nie tylko w środowisku medycznym. Chodzi o nietypowe działania, które mogą wykraczać poza standardowe kontrole podatkowe. 

Pacjentom zadawane są pytania, które mogą naruszać tajemnicę lekarską, a samych lekarzy stawiają w trudnej sytuacji. 

Urzędy Skarbowe wkraczają na nowy teren

Niedawno zauważono nową praktykę urzędów skarbowych, która może budzić niepokój. Chociaż fiskus od dawna kontroluje prawidłowość rozliczeń podatkowych, obecnie postanowił sięgnąć po nietypowe metody. Jak pisze radca prawny, Aleksandra Powierża z kancelarii adwokacko-radcowskiej „Podsiadły-Gęsikowska, Powierża”: „Zaczęło się od tego, że pracownicy urzędów zwracali się do części z Was (do lekarzy, przyp. red.), z pytaniami dotyczącymi udzielanych przez Was porad medycznych”. Pytania te nie dotyczą jedynie kwestii paragonów czy terminów wizyt, ale wkraczają w sferę tajemnicy lekarskiej. Przypomina przy tym, że tajemnica lekarska jest jednym z fundamentalnych praw pacjentów.

fiskus paragon.png

Fot. Canva/cyano66, Getty Images

NFZ wydał waży komunikat ostrzegający. Chodzi o ubezpieczenia zdrowotne Dlaczego pamiętasz pewne wydarzenia inaczej niż inni? Bo mózg tworzy ich trzy kopie

Szczegółowe pytania skierowane do pacjentów

Fiskus, nie otrzymując informacji bezpośrednio od lekarzy, znalazł nowy sposób na zdobycie danych – zwrócił się bezpośrednio do pacjentów. 
„Urzędy Skarbowe zgłaszają się bezpośrednio do Waszych pacjentów i w pismach do nich kierowanych zadają baaardzo szczegółowe pytania”, pisze Powierża, podkreślając, że pytania te są nad wyraz dokładne i mogą dotyczyć m.in.:

  • Sposobu, w jaki pacjent umówił się na wizytę
  • Ile razy pacjent odwiedził gabinet danego lekarza
  • Ile czasu trwała wizyta
  • Jaka była cena za wizytę i od czego była uzależniona 
  • Czy pacjent otrzymał paragon z kasy fiskalnej
  • Czy pacjent prosił o recepty dla członków rodziny

Jak czytamy we wpisie na stronie FB Prawnik Lekarza: „Uzasadniając swoje wezwanie Urząd skarbowy powołuje się na art. 155 § 1 w zw. z art. 292 ordynacji podatkowej. Tego typu pytania wykraczają poza standardowe ramy kontroli podatkowej i mogą być odebrane jako naruszenie prywatności pacjentów oraz tajemnicy zawodowej lekarzy”.

Konkretne wskazówki dla lekarzy

W związku z nowymi praktykami urzędów skarbowych, lekarze muszą być szczególnie czujni i przygotowani na odpowiednie kroki. Radca prawny, Aleksandra Powierża podkreśla, aby „działać zgodnie z prawem i pobierać opłaty za udzielane świadczenia w wysokości wynikającej z cennika i regulaminu”. Ważne jest również wystawianie paragonów fiskalnych oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów podatkowych. 
Fiskus, choć ma prawo do kontroli podatkowej, nie może przekraczać pewnych granic, a lekarze, prowadząc swoją działalność, mają prawo do ochrony prywatności swoich pacjentów. „Czytając pismo urzędu skarbowego nie możemy oprzeć się wrażeniu, że fiskus wykracza poza przepis art. 155 Ordynacji podatkowej”, zauważa Powierża.
Źródło: FB Prawnik Lekarza

Czytaj także:

1000 zł miesięcznie bez względu na dochód. Jest decyzja: wypłaty już od 1 listopada

Nie podawaj swojego numeru PESEL w aptece. W ten prosty sposób zrealizujesz e-receptę

Dodatkowe 300 zł od rządu. Seniorzy mogą liczyć na większe pieniądze do emerytury