Śmiertelne zatrucie 38-latki z Pniewa. Są wyniki badań laboratoryjnych
W środę wieczorem w mieszkaniu w Pniewach znaleziono zwłoki 38-letniej kobiety. Z uwagi na podejrzenia, że śmierć nastąpiła wskutek zatrucia silnie toksyczną substancją, na miejsce wezwano patrol chemiczny z Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych w laboratorium, okazało się, że zgon spowodowała silnie trująca substancja.
Trwa postępowanie wyjaśniające, jak trucizna znalazła się w mieszkaniu kobiety. W ciężkim zatruciu tą substancją śmierć może nastąpić w ciągu kilku minut.
Padły podejrzenia na cyjanowodór, który był wykorzystywany przez nazistów podczas II wojny światowej
W środę wieczorem w mieszkaniu 38-latki zjawiła się siostra kobiety, która była zaniepokojona brakiem kontaktu z jej strony. Niestety, na pomoc było już za późno - mieszkanka Pniewa nie żyła. Na miejsce zostały natychmiast wezwane służby. Ściągnięto aż dziesięć zastępów straży pożarnej, w tym jednostkę ratownictwa chemicznego z Poznania.
W mieszkaniu denatki znaleziono list pożegnalny, a ponadto zabezpieczono opakowanie po trującej substancji. Adam Bach z Prokuratury Rejonowej w Szamotułach poinformował, że przyczynę śmierci 38-latki będzie można stwierdzić po przeprowadzeniu sekcji zwłok. Prokurator nie podał nazwy trującej substancji, która przyczyniła się do śmierci kobiety.
Jak informowały media, padły podejrzenia na cyjanowodór, który jest jednym z najbardziej trujących związków. To bardzo niebezpieczny środek chemiczny, służący do zwalczania insektów i gryzoni. W trakcie II wojny światowej stał się narzędziem zbrodni nazistów. Był stosowany pod nazwą Cyklon B do masowych egzekucji ludzi w komorach gazowych.
Okazało się, że śmierć kobiety spowodował cyjanek potasu
Po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych w laboratorium, okazało się, że śmierć kobiety spowodowała inna silnie trująca substancja – cyjanek potasu . Trwa postępowanie wyjaśniające, jak cyjanek znalazł się w mieszkaniu kobiety.
Cyjanek potasu to związek chemiczny należący do silnych trucizn. Zatrucia cyjankami cechują się wysoką śmiertelnością i sięgają nawet 95%. W ciężkim zatruciu zgon może nastąpić w ciągu minut. Związek ten wykorzystywany jest między innymi w metalurgii srebra i złota, w galwanotechnice czy jako środek owadobójczy i gryzoniobójczy.
W przypadku ciężkiego zatrucia szybko pojawiają się bóle i gwałtowne zawroty głowy, dezorientacja, trudności w oddychaniu, drgawki oraz utrata przytomności. Najbardziej gwałtowna postać piorunującego zatrucia cyjankami powoduje nagłą utratę przytomności z drgawkami, która prowadzi do śmierci w ciągu kilku minut.
źródła: poznan.tvp.pl, czytelniamedyczna.pl
Zobacz też: Pogrzeb zamordowanej Lizy. Przejmujący widok w domu pogrzebowym
Zatrucie substancją chemiczną - co robić?
W przypadku zatrucia substancjami chemicznymi pod żadnym pozorem nie należy wywoływać wymiotów. Substancje te mogą na różne sposoby reagować z kwasem żołądkowym, a wymioty mogą prowadzić do podrażnienia, a nawet poparzenia przewodu pokarmowego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego. Tu liczy się czas.
- Jeżeli chodzi o zatrucia lekami, czy jakimiś substancjami chemicznymi, pamiętajmy, że nie należy wywoływać wymiotów! Takie substancje wchodzą w różne reakcje z naszym kwasem żołądkowym i wywołując wymioty, możemy spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet jego poparzenie. Nie podajemy wody, ani węgla. Jedyne co możemy zrobić, to jak najszybciej wezwać zespół ratownictwa medycznego, aby móc w szpitalu podjąć kroki w celu eliminacji trucizny - powiedział w rozmowie dla Pacjentów ratownik medyczny Sebastian Jaworski.
Przeczytaj też:
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy
To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia
Czy zatrucia środkami do mycia naczyń są częste?