Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Epidemia gruźlicy w Czechach. Liczba przypadków rośnie lawinowo
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 14.03.2024 14:02

Epidemia gruźlicy w Czechach. Liczba przypadków rośnie lawinowo

gruźlica w czechach
Fot. Freepic/ Pixabay geralt

Czechy zaatakowała gruźlica. Ta groźna choroba szybko rozprzestrzenia się u naszych sąsiadów. Tak właśnie wynika z danych, na które powołuje się serwis novinky.cz. Tylko w poprzednim roku odnotowano tam 447 przypadków zachorowań. Połowa z chorych osób to obcokrajowcy. 

Wśród nich przeważają osoby z Ukrainy, ale zdarzają się też przypadki z Rumunii, Słowacji czy Wietnamu. Na gruźlicę najbardziej narażone są osoby starsze, ale też niedożywione oraz nadużywające alkoholu.

Gruźlica rozprzestrzenia się w Czechach

Gruźlica rozprzestrzenia się w Czechach. W naszym sąsiednim kraju w ubiegłym roku odnotowano 447 przypadków tej choroby. Wstępne dane w ubiegłym roku obejmowały 447 zgłoszonych przypadków tej choroby, z czego 319 dotyczyło mężczyzn, natomiast 128 kobiet

Najczęściej zakażenia dotyczyły osób w wieku 50-54 lata. Z kolei najwięcej diagnoz postawionych zostało w Pradze, gdzie leczono aż 110  chorych osób. W aż 87 proc. przypadków choroba zajęła płuca, natomiast pozostałe 13 proc. u pacjentów to gruźlica pozapłucna.

Jak mówił Jiri Wallenfels z Krajowego Oddziału Nadzoru Gruźlicy Szpitala Uniwersyteckiego Bulovka w rozmowie z portalem novinky.cz aktualnie co drugi przypadek gruźlicy w Czechach odnotowany jest u obcokrajowca.W Pradze jest to nawet sześćdziesiąt procent przypadków” - powiedział lekarz. 

Z kolei Vladimir Koblizek, prezes czeskiego Towarzystwa Pneumologiczno-Fizjologicznego podkreślił w rozmowie z mediami, iż głównymi problem tyczy się długotrwałego kontaktu z zakażonymi osobami. Jednak na ten moment, prawdopodobieństwo, że mieszkańcy Cech zarażą się od Ukraińców, jest raczej niskie. Uspokoił również, że większość czeskiej ludności nie powinna się niepokoić, o ile oczywiście nie utrzymuje bliskiego kontaktu z osobami przybyłymi ze wspomnianych krajów.

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (59).png
Fot. Freepix/ pixabay/geralt

 

Nie tylko dzieci i seniorzy. Zobacz, komu jeszcze przysługują darmowe leki To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice

Czescy lekarze uspokajają

Czescy lekarze podkreślają też, że zakażenie gruźlicą jest zdecydowanie mniej prawdopodobne, niż zachorowania na grypę. Zdaniem specjalistów niemożliwym jest zakażenie się po kontakcie z chorym, na przykład w publicznej komunikacji.

Czy gruźlica jest niebezpieczna? Ta choroba, określana dawniej jako suchoty uchodzi za jedną z najgroźniejszych chorób epidemiologicznych na świecie. Wywoływana jest przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Są one dość odporne na działanie antybiotyków, a co za tym idzie, leczenie choroby jest trudne. 

Chorzy na gruźlicę muszą przyjmować leki przez długi czas. Wybór schematów leczenia zależy od różnego rodzaju statusu chorych związanych ze specyfiką procesu chorobowego. Po przeprowadzeniu wstępnych badań chorzy zostają podzieleni na różne kategorie, które są bardzo przydatne w analizach epidemiologicznych. Każdego roku takie analizy sporządza Zakład Epidemiologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

W Marcu obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy

Dodajmy, że ponad ⅓ ludzkiej populacji jest lub była w przeszłości narażona na prątki gruźlicy, natomiast nowe infekcje pojawiają się na świecie w tempie jednego na sekundę. Jednak nie każda osoba zarażona rozwinie pełnoobjawową chorobę. Zakażenie może pozostać bezobjawowe oraz pozostawać w uśpieniu. Mimo wszystko jedno na dziesięć zakażeń latentnych, jeśli nie będzie leczone, później ulegnie aktywacji, co doprowadzi do śmierci prawie połowy chorych.

Według statystyk śmiertelności i chorobowości z 2004 r. znalazło się 14,6 mln aktywnych przewlekłych gruźlic, ale też 8,9 mln nowych przypadków oraz 1,6 mln zgonów spowodowanych gruźlicą, głównie w Krajach Trzeciego Świata

Poza tym w krajach wysoko rozwiniętych u rosnącej liczby osób dochodzi do pojawienia się tej choroby w związku ze spadkiem odporności w przebiegu leczenia immunosupresyjnego, uzależnień czy zakażenia wirusem HIV. Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest 24 marca

Wiele lat temu gruźlica nazywana była suchotami, gdyż w szybkim czasie doprowadzała do bardzo ciężkiego wyniszczenia organizmu z krwiopluciem, gorączką, bladością oraz postępującą masą ciała. 

Źródło: Medonet.pl/ ABC Zdrowie/ wikipedia

Czytaj też: 

Wirus HIV - wywiad z ekspertem. Objawy, jak można się zarazić, szczepionka, HIV a AIDS

Gruźlica stawu – objawy i leczenie

Popierwotna gruźlica płuc – przyczyny, objawy, leczenie