Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 14.03.2024 14:28

Mówią o niej męska angina. Czym jest choroba Plauta i Vincenta i jak ją leczyć?

Angina, choroba
Fot. Canva/ Dean Drobot

Infekcja może przypominać klasyczną anginę, z różnicą, że zmiany w postaci szarawego nalotu, umiejscowione są z reguły na jednym migdałku. Chorym na to schorzenie może też towarzyszyć nieprzyjemny zapach  z ust. Jak leczyć męską anginę?

Angina jest popularną chorobą, dotykającą osoby w różnym wieku. Czym jest z kolei ta męska, nazywana chorobą Plauta i Vincenta? To postać zapalenia tkanek chłonnych gardła, wywołana przez bakterie beztlenowe. Kiedyś nazywano ją ostrym martwiczym lub wrzodziejącym zapaleniem dziąseł.

Czym jest męska angina?

Angina Plauta i Vincenta jest dość specyficzną postacią ropnego zapalenia migdałków podniebiennych, która dotyka tylko i wyłącznie mężczyzn. Przechodząc chorobę, ma się do czynienia ze zmianami chorobowymi górnego odcinka migdałka. Znaczenie w tej chorobie mają też ubytki zębowe, choroby przyzębia, ale też schorzenia narządów krwiotwórczych.

Schorzenie swoją nazwę zawdzięcza naukowcom, którzy opisali ją jako pierwsi. Są to niemiecki lekarz i bakteriolog Hugo Carla Plaut w 1984 r. oraz francuski lekarz i bakteriolog Jean Henri Vincent. W dawnych czasach chorobę nazywano ostrym martwiczym lub wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, ostrym błoniastym zapaleniem dziąseł, zapaleniem dziąseł Vincenta czy fusobakteryjnym zapaleniem dziąseł.

wepik-export-20240314102909jfXU.jpeg
Fot. Freepic

 

Angina Plauta-Vincenta – objawy, leczenie

Co wywołuje tę chorobę?

Zakażenie błony śluzowej gardła, dziąseł i migdałków podniebiennych najprawdopodobniej wywołują bakterie. Lekarze nie do końca mają jednak pewność, czy obecne w wymazie z gardła patogeny to przyczyna choroby, czy też pojawiają się na skutek wtórnego nadkażenia. Chodzi tutaj o wyizolowane wrzecionowce oraz krętki.

Choroba dotyka wspomnianych już młodych mężczyzn, którzy raczej nie za bardzo dbają o swoje zdrowie. Mają przede wszystkim niedobory witamin w organizmie. Co ważne, ryzyko zachorowania na to schorzenie zwiększa też nadużywanie alkoholu, niska odporność organizmu, ale też palenie papierosów czy zażywanie narkotyków.

Jak leczyć męską anginę?

Główny objaw męskiej anginy to szary nalot na migdałku. Poza tym chorym towarzyszy brzydki zapach z ust oraz jednostronny ból gardła, zwłaszcza podczas przełykania. Do innych objawów tego schorzenia należy też stan podgorączkowy, metaliczny posmak w ustach, powiększone węzły chłonne czy też zwiększona produkcja śliny.

Schorzenie diagnozowane jest na podstawie objawów klinicznych. Z pacjentem przeprowadza się też wywiad. Bardzo ważne jest to, by wykluczyć chorobę nowotworową migdałków podniebiennych, ale też ostrą białaczkę. Za leczenie anginy odpowiedzialny jest laryngolog. 

Sama terapia polega na zażywaniu antybiotyków z grupy penicylin czy  metronidazolu. Dużym wsparciem są też leki łagodzące objawy choroby. Mowa w tym przypadku o preparatach przeciwgorączkowych oraz odkażających. Choć zazwyczaj już po kilku dniach leczenia następuje samoistne oddzielanie się nalotu od migdałka, w niektórych przypadkach koniecznie jest jego mechaniczne usunięcie. Męska angina trwa zazwyczaj tydzień lub dwa tygodnie.

Źródło: ABC Zdrowie/ Radiozet.pl

Czytaj też:

Termometry z rakotwórczą rtęcią wycofane. Polacy wciąż je kupują

Tych leków nie stosuj dłużej niż kilka dni. Mogą powodować groźne skutki uboczne

Dr Paweł Dobrzyński: Sztuka…jedzenia lodów latem