Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Substancje, którymi nasączają odzież, szkodzą płodności. Chiński gigant wstrzymał sprzedaż
Fot. East News/JADE GAO/AFP

Substancje, którymi nasączają odzież, szkodzą płodności. Chiński gigant wstrzymał sprzedaż

9 sierpnia 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Chińska marka Shein produkuje tanie ubrania, które cieszą się u nas sporą popularnością. Wybierane są głównie przez młodzież, ponieważ znajdują się w zasięgu kieszonkowego nastolatków. Jak się jednak okazuje, noszenie tej odzieży można przypłacić zdrowiem.

Większość produktów nie przeszła testów badania Öko-Test. Okazało się, że były skażone szkodliwymi substancjami. Niektóre z nich mogą wpływać m.in. na płodność.

Toksyczne substancje w chińskich ubraniach

W odzieży popularniej marki Shein, która swoje produkty kieruje przede wszystkim do nastolatków, wykryto niebezpieczny poziom szkodliwych dla zdrowia substancji. Badanie Öko-Test wykazało obecność takich toksycznych związków jak antymon, dimetyloformamid, ołów, czy kadm.

Np. w błyszczącym, kolorowym stroju dla dziewczyny laboratorium wykryło dimetyloformamid, który Unia Europejska klasyfikuje jako prawdopodobnie szkodliwy dla płodności . W innych ubraniach znaleziono antymon. To jest katalizator stosowany w procesie produkcji tkanin, który pomaga przekształcać surowce w syntetyczne włókna. Jednak gdy jego nadmiar pozostanie na materiale, może prowadzić do podrażnień i reakcji alergicznych .

Spośród 21 przetestowanych artykułów odzieżowych "najlepsze" uzyskały zaledwie ocenę dostateczną, a w ośmiu produktach Öko-Test znalazł pozostałości szkodliwych substancji chemicznych, które przekraczały dopuszczalne limity.

Fot. Pixabay/ Surprising_SnapShots
Rybia łuska arlekinowa to jedna z najgorszych chorób skóry. Trudno wyobrazić sobie cierpienie chorych
Trudno w to uwierzyć, ale ta kobieta ma 64 lata. Gładką skórę zapewnia jej jeden trik

Co na to Shein?

Chiński producent odzieży zapewnia: "priorytetowo traktujemy bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich swoich klientów, dlatego wymagamy od naszych dostawców przestrzegania ścisłych wytycznych i wysokich standardów, które są zgodne z europejskimi oraz globalnymi normami, takimi jak REACH".

Firma zdecydowała o wstrzymaniu sprzedaży odzieży, która nie przeszła wymaganych testów. "Poważnie traktujemy ustalenia Öko-Testu i wycofujemy ze sprzedaży produkty, które według tej organizacji nie spełniały wymogów prawnych" – podkreśla firma w komunikacie, cytowanym przez "Wprost".

Tanie chińskie ubrania cieszą się popularnością

Shein to chińska firma ciesząca się dużym zainteresowaniem konsumentów. Została założona w 2008 roku, a specjalizuje się sprzedaży szybkiej mody ( fast fashion ) online. Choć przede wszystkim opiera się na sklepie internetowym, np. w warszawskiej Galerii Młociny znajduje się także sklep stacjonarny. Shein oferuje szeroki asortyment odzieży i akcesoriów w niskich cenach , szybko reaguje na trendy, a dociera do młodzieży poprzez media społecznościowe.

Dla młodych ludzi bardzo ważne jest to, jak się wygląda. Ubranie jest więc dla nastolatka nie tylko kwestią estetyki, ale także ważnym narzędziem w procesie budowania tożsamości, nawiązywania relacji społecznych i kształtowania własnego obrazu siebie. To dlatego wielu młodych ludzi wybiera Shein, bo ma tam duży wybór i może eksperymentować, a przy tym ceny są przystępne jak na nastolatkowe kieszonkowe. Jak się jednak okazuje, kupowanie tanich ubrań może zaszkodzić... zdrowiu.

Zobacz także:

Drobny nawyk, który zmniejsza ryzyko depresji u nastolatków. Wystarczy godzinka dziennie

Skąd się bierze trądzik? Główne przyczyny powstawania trądziku

Co pali polska młodzież? E-papierosy najpopularniejszą używką w szkołach

Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka
Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko