Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 08.08.2024 12:15

Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj

Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj
pexels-pavel-danilyuk

Śmierć osoby bliskiej to dla każdego z nas trudna sytuacja. Nie można jednak pozwolić na to, by kierowały nami emocje. Ważne są spokój i opanowanie, ponieważ w tak niełatwej chwili musimy podjąć dużo decyzji i załatwić wiele spraw. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli bliski zmarł w domu.

Strata członka rodziny to niewyobrażalna tragedia, z którą czy chcemy, czy nie, będziemy musieli się zmierzyć. Na całym świecie istnieją przeróżne przesądy związane ze śmiercią. I choć coraz rzadziej są traktowane poważnie, to w niektórych domach wciąż nie wykonuje się pewnych czynności. Podpowiadamy, jakich przesądów związanych ze śmiercią i pogrzebem należy unikać.

Co robić, jeśli bliski zmarł w domu?

Niezależnie od tego, czy sami stwierdzimy zgon bliskiej osoby, czy nie, musimy wezwać pomoc medyczną. Należy więc zadzwonić pod numer 112 i poinformować operatora o tym, że bliska nam osoba nie żyje. Lekarz, który przybędzie na miejsce, musi potwierdzić zgon i wystawić odpowiedni dokument, który pozwoli nam na przeprowadzenie procedury pogrzebowej. Może zrobić to również wezwany na miejsce lekarz podstawowej opieki medycznej, pod którego opieką był zmarły.

Ma 30 lat i waży 300 kg. Przed operacją musi spełnić jeden warunek. Teraz „wszyscy zamykają jej drzwi” Najmłodsi zakażają się nią jeden po drugim. "Naprawdę okrutny ból sprawia dzieciakom"

Procedury w przypadku zgonu w domu

Gdy otrzymamy od lekarza kartę zgonu lub kartę informacyjną, musimy skontaktować się z wybranym przez nas zakładem pogrzebowym, który odbierze ciało zmarłego. Następnie musimy przejść do formalności. W tym celu należy udać się do urzędu stanu cywilnego, by odebrać akt zgonu. Jeśli nie mamy na to sił lub po prostu nie chcemy robić tego samodzielnie, możemy zlecić wyrobienie aktu zgonu wybranej firmie pogrzebowej. 

To bardzo ważne, ponieważ akt zgonu potrzebny jest do dopełnienia wszelkich formalności związanych z pogrzebem i sprawami spadkowymi. Dokument jest darmowy i można go otrzymać „od ręki”. Do jego wystawienia potrzebna jest karta zgonu i dowód osobisty zmarłej osoby, który zostanie unieważniony. Urzędnik zabierze od nas kartę zgonu i przekaże ją do GUS-u. Warto więc wykonać wcześniej kopię. 

Śmierć bliskiej osoby – jak wygląda wizyta w zakładzie pogrzebowym?

Gdy mamy już potrzebne dokumenty, możemy udać się do wybranego przez nas zakładu pogrzebowego, który odebrał już ciało. Tam ustalamy szczegóły pochówku. Wybieramy jego rodzaj, trumnę lub urnę, kwiaty, strój i ustalamy plan ceremonii. Warto skorzystać również z pomocy zakładu pogrzebowego w kwestii formalności związanych z zasiłkiem pogrzebowym, dzięki czemu rodzina zmarłego nie musi ubiegać się o wypłatę świadczenia w ZUS lub KRUS.

Przesądy związane ze śmiercią

Jeden z najpopularniejszych przesądów związanych ze śmiercią mówi o tym, że należy zdążyć z pochowaniem zmarłego przed niedzielą. Wiele osób uważa też, że zmarłego należy pochować przed pierwszym dniem tygodnia, gdyż wydłużone oczekiwanie na pogrzeb, grozi tym, że za jakiś czas zabierze on ze sobą w zaświaty kogoś bliskiego.

Według innego przesądu należy otwierać okna i drzwi, aby dusza opuszczająca ciało zmarłego mogła swobodnie wylecieć z domostwa. Zasłania się też lustra, aby dusza nie przyglądała się ona swojemu odbiciu i nie pozostała w domu. W niektórych domach zatrzymywano też zegarki. 

Kolejnym przesądem związanym ze śmiercią jest fakt, że kobiety ciężarne nie powinny być na ceremonii pogrzebowej, , a jeżeli już muszą, nie powinny patrzeć na zmarłego w trumnie, bo mogą stracić dziecko. 

Zobacz też:

Objawy rzeżączki pojawiają się po trzech dniach. Są bagatelizowane, a potem jest za późno

6 oznak, że jesteś w przemocowym związku. Jeśli Twój partner taki jest, uciekaj jak najdalej!

Mogą śmiało zastąpić cukier i słodycze. A mózg, kości, serce i wiele innych tylko nam za nie podziękują