Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Świąd i pieczenie oznacza infekcję. A czasem raka, który zabija kilkaset Polek rocznie
fot. BearFotos Shutterstock.com (zdjęcie ilustracyjne)

Świąd i pieczenie oznacza infekcję. A czasem raka, który zabija kilkaset Polek rocznie

8 marca 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Ten nowotwór występuje rzadko. Tyle statystyka. Jednak lekarze obserwują coraz więcej zachorowań. W dodatku już nie tylko wśród kobiet w średnim wieku, ale i młodszych. Problemem jest też, że często diagnozowany jest późno, bo jego objawy mylone są w pierwszym etapie z banalną infekcją.

Ten nowotwór stanowi kilka procent wszystkich nowotworów złośliwych zlokalizowanych w kobiecych narządach płciowych. Chorują na niego głównie kobiety po 60. roku życia.  Szczyt zapadalności na raka sromu przypada między 65. a 75. rokiem życia. Ale to tylko statystyczne dane, czyli teoria. Praktyka bywa inna. Ostatnie lata pokazują, że coraz częściej chorują także młodsze kobiety.

Co powoduje raka sromu?

W Polsce odnotowuje się 761 nowych przypadków raka sromu, a 407 Polek z jego powodu umiera. Wiele stanów przednowotworowych spowodowanych jest zakażeniem wirusem HPV: - Wirus HPV jest przenoszony nie tylko drogą płciową, może być przekazywany także przez dłonie czy pielęgnację (np. ręczniki). Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej, czyli przez materiały lub części ciała. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Nowotwór może powstać również bez związku z HPV – wówczas przyczyną są przewlekłe zmiany zapalne. U wielu kobiet rozpoznawany jest w zaawansowanym stanie, co znacznie utrudnia proces leczenia.

Tomek pokonał raka! To było jak cud. Opowiada o tym w podcaście Pacjenci.pl na YouTube:

Utrudnieniem jest również brak badań przesiewowych w kierunku wczesnego diagnozowania nowotworu. Do rozwoju raka sromu przyczyniać się może także:

  • palenie papierosów,
  • liszaj twardzinowy,
  • mnogość partnerów seksualnych i wczesne rozpoczęcie współżycia,
  • stany przednowotworowe.

Zobacz też: Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

Projekt bez nazwy - 2024-03-08T161915.715.png
fot. canva/ doucefleur
Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie
Po tych lekach nie wsiadaj za kółko. Możesz stracić prawo jazdy

Świąd i pieczenie objawami nowotworu

Niektóre nowotwory sromu rozwijają się bezobjawowo. Towarzyszyć im mogą jednak świąd, pieczenia i dyskomfort. Oprócz tego w obrębie sromu wystąpić może guzek lub owrzodzenia. Sygnałami świadczącymi niekiedy o raku sromu jest także występowanie nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych i obecność guza w pachwinie. Dochodzi może także do zaburzeń w oddawaniu moczu.

Każdą niepokojącą zmianę sromu należy skonsultować z lekarzem. Badania dodatkowe zalecane pacjentkom z nowotworem sromu to:

Leczenie raka sromu to złożony proces

Leczenie nowotworu sromu polega najczęściej na usunięciu warg sromowych z guzem. Usuwane są również zdrowe tkanki i węzły chłonne pachwin. W zaawansowanych przypadkach stosowana jest radioterapia lub kombinacja chirurgii i napromieniania. Sposób leczenia w dużej mierze zależy od wieku pacjentek i tego, czy mają choroby współistniejące.

Gdy rozmiar guzka ma mniej niż 2 cm, rokowania są wówczas bardzo dobre – w pełni zdrowieje ok. 90% kobiet. Jednak rak sromu ma skłonność do nawrotów. Gorzej rokują przypadki, w których pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych pachwin.

Cierpisz na bezsenność? Przeczytaj: Zrób to dwa razy w tygodniu

źródło: zwrotnikraka.pl, pacjenci.pl, gemini.pl

Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty
Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko