Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 08.04.2024 14:50

Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie

Bezsenność to częsty problem Polaków.
Fot. Canva

Bezsenność to najczęściej występujący problem, wynikający z różnych czynników. Zaburzenia snu przekładają się na cały organizm, powodując nie tylko zmęczenie, ale przyczyniając się do rozwoju groźnych chorób. Jak poradzić sobie z bezsennością? 

Przyczyny bezsenności

Wśród przyczyn bezsenności wymienia się przede wszystkim tryb życia, który naraża nas na światło tuż przed zaśnięciem. Mowa tu o sztucznym świetle, który emitują ekrany - smartfona czy telewizora. Taka ekspozycja sprawia, że nie wydziela się melatonina, która jest hormonem odpowiedzialnym za senność i prawidłowe zasypianie. 

Do tego dochodzi siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, najadanie się przed snem czy spanie w nieprzewietrzonym i zbyt gorącym pomieszczeniu. Sytuacji nie poprawiają odgłosy z ulicy, które mogą wybudzać, a potem utrudniać zasypianie. Jak zatem poradzić sobie z zaburzeniami snu? Trzeba próbować, ponieważ zdrowy sen jest kluczowy do regeneracji całego organizmu.

Naukowcy już wiedzą, co sprzyja bezsenności

Grupa międzynarodowych naukowców przeprowadziła badania dotyczące bezsenności, które trwały 10 lat i wzięło w nich udział 4339 uczestników. Ich zadaniem było odpowiadanie na pytania dotyczące poziomu aktywności fizycznej, objawów bezsenności, a także czasu trwania snu i uczucia senności w ciągu dnia. 

Uczestników podzielono na grupy: trwale nieaktywni, stali się nieaktywni, stali się aktywni, trwale aktywni. Wyniki badań pokazały, że osoby, które ćwiczyły 2 razy w tygodniu lub częściej, miały niskie ryzyko wystąpienia bezsenności. Na początku badania 36,9% uczestników było trwale nieaktywnych, przy czym w miarę upływu czasu 17,9% stało się aktywnych. Z aktywności zrezygnowało 20,3%, a 24,9% było trwale aktywnych.

Badacze podkreślają, że nie mogą jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy zwiększona aktywność fizyczna poprawia wyniki w zakresie snu, czy też zmniejszona aktywność fizyczna jest konsekwencją problemów ze snem. Natomiast możliwe jest określenie zależności między aktywnością fizyczną a bezsennością. 

Uczestnicy, którzy nie byli aktywni fizycznie mieli trudności z zasypianiem w nocy, często się wybudzali, a także budzili się rano i nie mogli ponownie zasnąć. Z kolei u osób aktywnych fizycznie objawy bezsenności były dużo mniejsze.

Stres to najczęstszy powód bólu głowy! O sposobach na migreny mówi neurolog: 

Na bezsenność ruch!

Z badania wynika, że aktywność fizyczna jest dobrym sposobem do walki z bezsennością i zaburzeniami snu w postaci nocnych pobudek czy przedwczesnego wybudzania. Ruch jest także zalecany w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, dlatego zdecydowanie warto poświęcać 45 minut dziennie na aktywność fizyczną - rower, basen, aerobik. Nawet szybki codzienny spacer na świeżym powietrzu i związane z nim dotlenienie mózgu mogą pomóc w walce z wieloma problemami. Minimum ruchu to ćwiczenia fizyczne 2 razy w tygodniu! Tyle potrzeba, aby pomóc sobie z bezsennością.

Kolejnym ważnym aspektem dbania o sen jest jego odpowiednia higiena. Oznacza to, że nie wolno przed snem spożywać posiłków (zalecane jest 2 godziny przerwy - organizm w trakcie snu musi odpoczywać, a nie trawić) oraz należy unikać alkoholu. Może i ułatwia zaśnięcie, ale sprawia, że sen jest płytki i organizm się nie regeneruje. 

Należy także unikać gorących kąpieli przed snem - przyspieszają krążenie krwi i w konsekwencji trudniej zasnąć. Należy spać w przewietrzonym pomieszczeniu, o temperaturze około 18 stopni Celsjusza. Warto także usunąć z sypialni źródła światła i hałasu. I najważniejsze - nie powinno się oglądać telewizji ani przeglądać telefonu przed snem! Sztuczne źródła światła utrudniają wydzielanie melatoniny i w konsekwencji zasypianie. 

Warto także zadbać o to, aby nasz organizm kojarzył łóżko tylko ze snem - dlatego powinno się w nim spać, a nie jeść czy oglądać seriale. 

Zobacz też:

Zwykły ból gardła czy coś gorszego? Pierwsze objawy anginy

Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, kiedy występuje o tej porze

Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji

Polecane