Świadczenie wspierające. Niepełnosprawni muszą najpierw stawić się przed komisją
Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy dla osób niepełnosprawnych, o którą mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami. Przyznawane jest od 1 stycznia 2024 roku, ale żeby je otrzymać należy uzyskać odpowiednią ilość punktów. Lifeonwhlz publikuje nagranie, w którym punktuje absurd konieczności osobistego stawienia się na komisji, która takie punkty przyznaje.
Świadczenie wspierające - zasady przyznawania
Żeby uzyskać świadczenie wspierające najpierw należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. WZON określa potrzebę tego wsparcia w skali punktowej - od 1 do 100. Ta decyzja jest dopiero podstawą dla ZUS do przyznania świadczenia.
Świadczenie wspierające wprowadzane jest w trzech etapach. Osoby z 87–100 pkt mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 pkt – od 2025 r., zaś osoby z 70–77 pkt – od 2026 r.
Lifeonwhlz na komisji
- W związku z nowym świadczeniem musiałem pojawić się przed komisją do spraw orzekania o niepełnosprawności. Nie było to przyjemne, ale najważniejsze, że jest to już za mną. Teraz czekam na decyzję, liczę na 100 punktów. PS. Wciąż nie wiem, dlaczego musiałem stawić się osobiście - zastanawia się.
Wniosek do ZUS już elektronicznie
Po wydaniu decyzji przez komisję osoba uprawniona powinna złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. I tu uwaga - będzie można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną .
Czytaj też:
Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla
Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie
Odchudzająca herbata. Przepis na napój, który przyspiesza przemianę materii