Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 01.05.2024 12:04

Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla

Rabarbar, lemoniada rabarbarowa
Fot. Shutterstock/ julia_n

Sezon na rabarbar czas start. Ogonki liściowe rabarbaru zbiera się od początku maja do końca czerwca, najwcześniej w drugim roku po posadzeniu. Te najlepsze do spożycia łodygi liczą sobie od 3 do 5 tygodni. 

Rabarbar ma mnóstwo składników odżywczych. Jedząc tę roślinę, dajemy naszemu organizmowi duże ilości potasu czy fosforu. Rabarbar ma również działanie przeciwzapalne, pomaga na jelita i leczy rany. Z łatwością można wyczarować z niego wiele słodkości czy napojów. My proponujemy pyszną i orzeźwiającą lemoniadę rabarbarową.

Rabarbar ma wiele korzystnych właściwości dla organizmu

Rabarbar jest rośliną wieloletnią, której część podziemna zimuje w gruncie. Z kolei część nadziemna na zimę zamiera, natomiast wiosną roślina wypuszcza nowe liście. Pędy nadziemne rabarbaru dorastają do 1,5 m wysokości. Jadalne są ogonki liściowe rabarbaru, które przybierają czerwone zabarwienie i mają kwaśny smak.

Jedząc rabarbar damy naszemu organizmowi duży zastrzyk cennych właściwości. Przyswajamy oczywiście duże ilości potasu czy fosforu, ale nie tylko, no rabarbar ma również działanie przeciwzapalne oraz właściwości przeczyszczające. Jest również źródłem błonnika, dzięki czemu reguluje procesy trawienia. Z kolei zawarte w rabarbarze właściwości sprawiają, że ta roślina pomaga też przy problemach ze wzdęciami.

2150187375.jpg
Fot. Freepic
Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom Ma 35 lat i reumatoidalne zapalenie stawów. "To nie jest choroba staruszek"

Jakie łodygi rabarbaru są najlepsze?

Ogonki liściowe rabarbaru zbiera się od początku maja do końca czerwca, najwcześniej w drugim roku po posadzeniu. Najlepsze do zjedzenia są łodygi, które liczą sobie od 3 do 5 tygodni. W starszych poziom szczawianów wapnia rośnie. Te substancje mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wszystko przez to, że wypłukują z organizmu wapń.

Można zbierać tylko dojrzały rabarbar. Na szczęście łatwo jest go rozpoznać po kolorze łodygi, bo im bardziej czerwony kolor pędów, tym są one słodsze. Zbierając rabarbar, trzeba wziąć również pod uwagę ich długość i zrywać tylko te, które mają minimum 30-45 cm.

Wyczaruj z rabarbaru orzeźwiającą lemoniadę

Rabarbar posiada też dużo witaminy C oraz soli mineralnych. Ogonki liściowe rabarbaru świetne będą na przetwory, gdyż można z nich zrobić kompoty, soki, dżemy. Z rabarbaru można wyczarować też wiele słodkości, a na letnie temperatury świetna będzie lemoniada rabarbarowa.

Do jej przygotowania będą nam potrzebne:

  • 1 kg rabarbaru,
  • woda filtrowana,
  • 1 cytryna,
  • świeża mięta,
  • cukier.

Najpierw rabarbar dokładnie myjemy i kroimy na 3-4 cm kawałki. Nie trzeba obierać łodyg. Przekładamy do garnka i zalewamy wodą tak, by przykryła rabarbar 1 cm nad jego powierzchnię. Zawartość trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu ok. 15 minut. Następnie pozostawiamy rabarbar w garnku na ok. 5 minut. 

Rabarbar przecedzamy, dokładnie go wyciskając. Pozostawiamy do ostudzenia. Do napoju dodajmy 3 łyżki cukru, a następnie wymieszajmy i spróbujmy, czy lemoniada jest odpowiednio słodka. Jeśli nie, możemy dodać jeszcze cukru. Następnie gotowy napój przelejmy do dzbanka, dodajemy kilka plasterków pokrojonej cytryny oraz kilka listków świeżej mięty. Podawajmy z lodem, wtedy napój będzie bardziej orzeźwiający. Smacznego!

Czytaj też:

Kapary mają działanie antynowotworowe. Niestety, nie każdy może je jeść

Te produkty jedz przy noszeniu protezy zębowej. Tych unikaj

Chronią przed zawałem i udarem. Poznaj trzy najcenniejsze właściwości jabłek
 

Nosisz codziennie wkładki higieniczne? Możesz sobie zaszkodzić. Ekspert ostrzega
mgr Aleksandra Przekwas, wkładka higieniczna, higiena intymna
mgr Aleksandra Przekwas, wkładka higieniczna, higiena intymna
Wiele kobiet traktuje noszenie wkładek higienicznych jako element codziennej higieny. Okazuje się jednak, że może to przynieść więcej szkody niż pożytku i sprzyjać rozwojowi infekcji intymnych.Dlaczego nadmierne stosowanie wkładek higienicznych może być szkodliwe dla zdrowia? Wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas, położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog. 
Czytaj dalej
Po tych objawach poznasz depresję. To choroba o wielu twarzach
depresja, psychiatra, stany lękowe
dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, depresja, zaburzenia lękowe
Postrzegamy depresję tak: człowiek jest smutny, płacze, ma myśli samobójcze, to ma depresję. To tak nie wygląda. Gdyby to tak wyglądało, byłoby dużo łatwiej, także leczyć - mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, psychiatra. -  Jeżeli ktoś jest szczęśliwy, uśmiechnięty, ma pieniądze, względnie uporządkowane życie rodzinne, depresja go nie spotka? Takie myślenie to błąd - mówi psychiatra Grzegorz Opielak, psychiatra z Centrum Terapii Dialog w Warszawie, szef oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.W społeczeństwie nadal powszechne jest wyobrażenie osób cierpiących na depresję, jako wiecznie przygnębionych i apatycznych. To przekonanie jednak tylko w częściowej i bardzo uproszczonej formie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi tej choroby. Nierzadko zdarza się, że chorzy na depresję mają skłonności do jej maskowania oraz trudności w przyznaniu się do nasilających się objawów, co utrudnia postawienie diagnozy. Jak może objawiać się depresja? Na co zwrócić uwagę? Wyjaśnia psychiatra dr n. med. Grzegorz Opielak w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną portalu Pacjenci.pl w podcaście na “Zdrowo przegadane” na YouTube.
Czytaj dalej