Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Szare i kruche paznokcie? Tak objawia się groźna choroba
Fot. Pexels / ROMAN ODINTSOV

Szare i kruche paznokcie? Tak objawia się groźna choroba

16 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Miażdżyca to jedna z najbardziej podstępnych chorób. Przez wiele lat nie daje żadnych objawów, by nagle zaatakować z pełną siłą, powodując zakrzepy. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z udarem lub zawałem włącznie. Okazuje się, że jeden jej rodzaj da się rozpoznać po stopach.

Zimne, blade, drętwiejące, z łamiącymi się paznokciami i brakiem włosów – jeśli tak wyglądają Twoje stopy, przyczyną może być miażdżyca.

Czym jest i skąd się bierze miażdżyca?

Miażdżyca polega na osadzaniu się na ścianach naczyń krwionośnych cholesterolu w wyniku czego powstaje tzw. blaszka miażdżycowa , a przepustowość naczyń drastycznie spada. Pęknięcie takiej może doprowadzić do zatoru tętniczego, a w konsekwencji do śmierci. W niektórych przypadkach chorym trzeba amputować nogę.

Na rozwój miażdżycy wpływ ma wiele czynników, ale najważniejsze z nich to siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość oraz palenie papierosów. Ryzyko miażdżycy zwiększa też dieta bogata w tłuszcz, nadciśnienie i cukrzyca. Na chorobę najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia. Z danych statystycznych wynika, że częściej chorują mężczyźni. Dlaczego?


Mężczyźni są bardziej narażeni , gdyż kobiety przed menopauzą są chronione w sposób endokrynologiczny. Reszta zależy już od nas.  Potężnym czynnikiem ryzyka jest nikotyna i siedzący tryb życia – wyjaśnia Pacjentom dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych.

Zobacz też: Wchodzisz do salonu i musisz wybrać. Które paznokcie najbardziej do ciebie pasują?

womans-hand-with-cigarette-street.jpg
Palenie papierosów sprzyja miażdżycy Fot. Freepik / nensuria
Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia
Miażdżyca — kto z nas należy do grupy podwyższonego ryzyka?

Jakie są rodzaje i objawy miażdżycy?

Miażdzyca dzieli się na kilka rodzajów , a na wczesnym stadium nie daje objawów. – Pesymiści uważają, że miażdżyca zaczyna rozwijać się już około 20 roku życia – wyjaśnia dr Wełnicki.  I dodaje: – To jak długo będzie się rozwijać, do czasu wystąpienia pierwszych objawów jest kwestią osobniczą. Bardzo dużo zależy od nas.

Rodzaje miażdżycy i ich objawy:

  • miażdżyca tętnic szyjnych – objawia się zawrotami głowy i dezorientacją,
  • miażdżyca tętnic jamy brzusznej – objawia się bólami brzucha po jedzeniu,
  • miażdżyca tętnic nerkowych – objawia się nadciśnieniem i niewydolnością nerek,
  • miażdżyca mózgu – objawia się niedokrwieniem mózgu i osłabieniem wzroku,
  • miażdżyca nóg – objawia się bolesnymi skurczami, bladością skóry.

– Musimy mieć świadomość tego, że nie jest to sprawiedliwa choroba. Czasami rozwija się powoli i daje pewne sygnały ostrzegawcze. Pojawiają się bóle w klatce piersiowej czy chromanie przestanowe i pacjent ma czas, żeby zareagować. Niestety zdarza się, że pierwszym objawem  jest zawał serca i zgon . To może być pierwsza manifestacja miażdżycy – przestrzega lekarz.

Jak rozpoznać miażdżycę po stopach?

Początkowo miażdżyca nóg może objawiać się poprzez zaburzenia czucia kończyny dolnej , a także drętwienie. U niektórych jednak choroba manifestuje się bardzo gwałtownie .– W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy – mówi dr Wełnicki.


Ekspert zaznacza, że choroba może trwać również przewlekle.  – Wtedy pojawia się objaw, który powinien pacjenta niepokoić. Nazywamy go chromaniem przestankowym . Pacjent idzie i w pewnym momencie odczuwa ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie mamy zwężenie tętnic. Kiedy się zatrzyma, ból ustępuje i może iść znowu.


Miażdżycę nóg można rozpoznać również po stanie stóp. Jeżeli są zimne, blade, ze zmianami skórnymi i kruchymi paznokciami , może to być miażdżyca. U niektórych pacjentów pojawiają się ciężko gojące się rany, a owłosienie na palcach stóp zanika . Takie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Jak zapobiegać miażdżycy nóg?

Miażdżyca nóg może skończyć się nie tylko amputacją kończyny, ale nawet śmiercią, dlatego rzeczą, na której pacjenci powinni się skupić, jest profilaktyka. Prawidłowe krążenie w nogach pomoże utrzymać aktywność fizyczna – niekoniecznie siłownia i częste treningi, a np. uprawienie ogródka i częste spacery.

Nie chcesz mieć miażdżycy? Pamiętaj o tych rzeczach:

  • nie pal papierosów,
  • zadbaj o prawidłowy poziom cholesterolu,
  • noś wygodne obuwie,
  • unikaj długotrwałego siedzenia,
  • ruszaj się.


Ogromne znaczenie w zapobieganiu miażdżycy ma też dieta, która powinna być bogata w kasy omega-3 i witaminę C – tutaj pomocne będą cytrusy, ryby i owoce morza. W tym wypadku doskonale sprawdzi się dieta śródziemnomorska przez wielu ekspertów uważana za najzdrowszą dietę na świecie.

Chorzy powinni pamiętać, że miażdżycę da się odwrócić – wystarczą leki i zdrowe nawyki. – Odsunięcie rozwoju miażdżycy w czasie stylem życia, a często również lekami jest bardzo zasadne. Mamy nowe możliwości farmakologiczne i leki, które działają przede wszystkim na cholesterol – zachęca do leczenia dr Wełnicki.

źródło: pacjenci.pl

Zobacz też:

Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową! Te kolory paznokci to sygnały ostrzegawcze

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy

Błyszczące paznokcie – o czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie płytki paznokcia?

Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia
Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko