Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia
Daria  Siemion
Daria Siemion 11.03.2024 14:44

Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia

ważyć się
fot. canva / Liudmila Chernetska

Ma działanie odchudzające, ale wzbudza mnóstwo kontrowersji. Zarzuca mu się szereg skutków ubocznych, w tym nawrót choroby otyłościowej, nazywany potocznie efektem jo-jo. Czy da się go uniknąć i trwale zredukować masę ciała, stosując lek Ozempic? Odpowiedź przynoszą badania duńskich naukowców.

Okazuje się, że trwałe schudnięcie, dzięki lekowi Ozempic, jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Jakie to warunki? Zostańcie z nami.

Ozempic – popularny lek na cukrzycę i odchudzanie

Ozempic ma działanie hipoglikemizujące, czyli obniżające stężenie glukozy we krwi. W 2021 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła go do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów chorych na cukrzycę.

Substancją czynną produkowanego przez firmę Novo Nordisk leku jest semaglutyd o działaniu zwiększającym uczucie sytości, zmniejszającym łaknienie i redukującym tkankę tłuszczową. Substancja ta jest obecna również w innych lekach na odchudzanie.

I chociaż wskazaniem do stosowania Ozempicu jest nieuregulowana cukrzyca typu 2 i otyłość ze współistniejącą cukrzycą, wysokim stężeniem cholesterolu albo nadciśnieniem, a lek jest wydawany wyłącznie na receptę, wiele osób zdobywa go nielegalnie.

Dzięki temu, że lek błyskawicznie odchudza, jest masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają, za to borykają się z nadwagą i otyłością. Naukowcy ostrzegają, że może to powodować szereg skutków ubocznych, w tym efekt jo-jo.

Przeczytaj też: Dieta KETO bije rekordy popularności. Schudniesz na niej na pewno, ale czy warto ryzykować?

pexels-andres-ayrton-6551142.jpg
Ozempic może powodować efekt jo-jo Fot. Pexels / Andres Ayrton
Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic? Kluczowe te 3 rzeczy:

Przyrost masy ciała po odstawieniu Ozempicu

Z badań naukowych wynika, że po odstawieniu Ozempicu może wystąpić nawrót choroby otyłościowej nazywany potocznie efektem jo-jo. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie stosowania leku pacjenci nie mają apetytu, ale wraca on, gdy odstawią lek.

– Efekt jo-jo dotyka zazwyczaj osoby, które mają poczucie wszystko albo nic (albo jestem na bardzo restrykcyjnej diecie, gdzie dzielę produkty na te dobre i złe, albo wracam do swoich dawnych nawyków żywieniowych) – wyjaśniła Pacjentom Katarzyna Sobolewska, psychodietetyk Saskamed.

I dodała: – Dieta powinna stanowić jedno z fundamentów zdrowego stylu życia. Nie odżywiamy się tylko dla sylwetki, ale także dla naszego zdrowia. Jeżeli więc chcemy utrzymać nasz organizm w dobrej formie, powinniśmy wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe na co dzień, a nie tylko jako okresowy plan.

U pacjentów, którzy po przyjmowaniu leku wrócili do starych nawyków żywieniowych, istnieje ryzyko, że nadmiarowe kilogramy wrócą. Naukowcy wskazują, że w ciągu roku można odzyskać nawet dwie trzecie utraconej masy ciała.

Kolejnym działaniem niepożądanym leku Ozempic jest tzw. "Ozempic face", czyli pogorszenie wyglądu twarzy. 

– Można powiedzieć, że pacjenci tacy "starzeją się w oczach” – tłumaczyła Pacjentom dr Kamila Białek-Galas, dermatolog i lekarka medycyny estetycznej.

Ozempic może też powodować inne skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka czy zapalenie trzustki, dlatego należy go stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami, a po zakończonej terapii pamiętać o ćwiczeniach i diecie.

Ćwiczenia kluczem w walce z efektem jo-jo

Badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii pokazują, że pacjenci, którzy łączyli leczenie z ćwiczeniami, znacznie rzadziej zmagali się z efektem jo-jo.

To pierwsze tego typu badanie, w którym wzięło udział 109 osób, które podzielono na cztery grupy. Zadaniem jednej z nich było połączenie odchudzających zastrzyków z regularnymi ćwiczeniami – i to ta grupa odniosła największy sukces.

Rok po zakończeniu terapii, osoby, które po odstawieniu leków nie ćwiczyły, odzyskały około 6 kg masy ciała więcej niż pacjenci, którzy przez rok sumiennie realizowali program ćwiczeń. W niektórych przypadkach ta różnica wynosiła nawet 11 kg.

“Nasze badanie pokazuje, że osoby ćwiczące podczas leczenia nie mają takiej samej skłonności do przybierania na wadze po leczeniu” – tłumaczył na konferencji prasowej Simon Birk Kjær Jensen, prowadzący badanie. 

Jak utrzymać efekty odchudzania lekami?

Duńscy naukowcy twierdzą, że trwałe wyniki odchudzania u pacjentów stosujących nie tylko leki, ale również ćwiczenia, są efektem przede wszystkim zdrowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną.

Specjaliści przypominają, że chociaż leki z grupy GLP-1 błyskawicznie odchudzają, powodują wiele skutków ubocznych, zniechęcających do ćwiczeń – mogą to być np. nudności lub wymioty. W takiej sytuacji mają dla pacjentów jedną radę.

“Z naszych danych jasno wynika, że osoby, które przestrzegały reżimu ćwiczeń z lub bez leczenia lekami na otyłość, czuły się mniej zmęczone i miały więcej energii. Lepiej czuły się także psychicznie” – powiedziała Signe Sørensen Torekov, specjalistka biomedycyny.

“Wyniki tego badania sprawiają, że zdecydowanie odradzałabym leczenie bez zwiększonego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli nie chce się przyjmować leków do końca życia” – podsumowała ekspertka.

źródło: eClinicalMedicine

Zobacz też:

Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij

Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”

To tylko odchudzanie, zwykła dieta, czy już zaburzenie? Różnica bywa niewyraźna