Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia
Ma działanie odchudzające, ale wzbudza mnóstwo kontrowersji. Zarzuca mu się szereg skutków ubocznych, w tym nawrót choroby otyłościowej, nazywany potocznie efektem jo-jo. Czy da się go uniknąć i trwale zredukować masę ciała, stosując lek Ozempic? Odpowiedź przynoszą badania duńskich naukowców.
Okazuje się, że trwałe schudnięcie, dzięki lekowi Ozempic, jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Jakie to warunki? Zostańcie z nami.
Ozempic – popularny lek na cukrzycę i odchudzanie
Ozempic ma działanie hipoglikemizujące, czyli obniżające stężenie glukozy we krwi. W 2021 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła go do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów chorych na cukrzycę.
Substancją czynną produkowanego przez firmę Novo Nordisk leku jest semaglutyd o działaniu zwiększającym uczucie sytości, zmniejszającym łaknienie i redukującym tkankę tłuszczową. Substancja ta jest obecna również w innych lekach na odchudzanie.
I chociaż wskazaniem do stosowania Ozempicu jest nieuregulowana cukrzyca typu 2 i otyłość ze współistniejącą cukrzycą, wysokim stężeniem cholesterolu albo nadciśnieniem, a lek jest wydawany wyłącznie na receptę, wiele osób zdobywa go nielegalnie.
Dzięki temu, że lek błyskawicznie odchudza, jest masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają, za to borykają się z nadwagą i otyłością. Naukowcy ostrzegają, że może to powodować szereg skutków ubocznych, w tym efekt jo-jo.
Przeczytaj też: Dieta KETO bije rekordy popularności. Schudniesz na niej na pewno, ale czy warto ryzykować?
Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic? Kluczowe te 3 rzeczy:Przyrost masy ciała po odstawieniu Ozempicu
Z badań naukowych wynika, że po odstawieniu Ozempicu może wystąpić nawrót choroby otyłościowej nazywany potocznie efektem jo-jo. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie stosowania leku pacjenci nie mają apetytu, ale wraca on, gdy odstawią lek.
– Efekt jo-jo dotyka zazwyczaj osoby, które mają poczucie wszystko albo nic (albo jestem na bardzo restrykcyjnej diecie, gdzie dzielę produkty na te dobre i złe, albo wracam do swoich dawnych nawyków żywieniowych) – wyjaśniła Pacjentom Katarzyna Sobolewska, psychodietetyk Saskamed.
I dodała: – Dieta powinna stanowić jedno z fundamentów zdrowego stylu życia. Nie odżywiamy się tylko dla sylwetki, ale także dla naszego zdrowia. Jeżeli więc chcemy utrzymać nasz organizm w dobrej formie, powinniśmy wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe na co dzień, a nie tylko jako okresowy plan.
U pacjentów, którzy po przyjmowaniu leku wrócili do starych nawyków żywieniowych, istnieje ryzyko, że nadmiarowe kilogramy wrócą. Naukowcy wskazują, że w ciągu roku można odzyskać nawet dwie trzecie utraconej masy ciała.
Kolejnym działaniem niepożądanym leku Ozempic jest tzw. "Ozempic face", czyli pogorszenie wyglądu twarzy.
– Można powiedzieć, że pacjenci tacy "starzeją się w oczach” – tłumaczyła Pacjentom dr Kamila Białek-Galas, dermatolog i lekarka medycyny estetycznej.
Ozempic może też powodować inne skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka czy zapalenie trzustki, dlatego należy go stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami, a po zakończonej terapii pamiętać o ćwiczeniach i diecie.
Ćwiczenia kluczem w walce z efektem jo-jo
Badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii pokazują, że pacjenci, którzy łączyli leczenie z ćwiczeniami, znacznie rzadziej zmagali się z efektem jo-jo.
To pierwsze tego typu badanie, w którym wzięło udział 109 osób, które podzielono na cztery grupy. Zadaniem jednej z nich było połączenie odchudzających zastrzyków z regularnymi ćwiczeniami – i to ta grupa odniosła największy sukces.
Rok po zakończeniu terapii, osoby, które po odstawieniu leków nie ćwiczyły, odzyskały około 6 kg masy ciała więcej niż pacjenci, którzy przez rok sumiennie realizowali program ćwiczeń. W niektórych przypadkach ta różnica wynosiła nawet 11 kg.
“Nasze badanie pokazuje, że osoby ćwiczące podczas leczenia nie mają takiej samej skłonności do przybierania na wadze po leczeniu” – tłumaczył na konferencji prasowej Simon Birk Kjær Jensen, prowadzący badanie.
Jak utrzymać efekty odchudzania lekami?
Duńscy naukowcy twierdzą, że trwałe wyniki odchudzania u pacjentów stosujących nie tylko leki, ale również ćwiczenia, są efektem przede wszystkim zdrowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną.
Specjaliści przypominają, że chociaż leki z grupy GLP-1 błyskawicznie odchudzają, powodują wiele skutków ubocznych, zniechęcających do ćwiczeń – mogą to być np. nudności lub wymioty. W takiej sytuacji mają dla pacjentów jedną radę.
“Z naszych danych jasno wynika, że osoby, które przestrzegały reżimu ćwiczeń z lub bez leczenia lekami na otyłość, czuły się mniej zmęczone i miały więcej energii. Lepiej czuły się także psychicznie” – powiedziała Signe Sørensen Torekov, specjalistka biomedycyny.
“Wyniki tego badania sprawiają, że zdecydowanie odradzałabym leczenie bez zwiększonego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli nie chce się przyjmować leków do końca życia” – podsumowała ekspertka.
źródło: eClinicalMedicine
Zobacz też:
Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij
Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”
To tylko odchudzanie, zwykła dieta, czy już zaburzenie? Różnica bywa niewyraźna