Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Szykują się problemy dla pacjentów i lekarzy. Portal PUE/eZUS będzie niedostępny
Fot. KAPIF

Szykują się problemy dla pacjentów i lekarzy. Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

7 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w najbliższych dniach niedostępny będzie portal PUE/eZUS. Ta sytuacja może wygenerować sporo trudności, szczególnie w przypadku pacjentów oraz lekarzy, jednak jest konieczna. Wymagane są pewne prace serwisowe.

PUE/eZUS nie będzie działał

ZUS ogłosił, że w związku z niezbędnymi pracami serwisowymi w najbliższych dniach niedostępny będzie serwis PUE/eZUS. Przerwa zaplanowana jest od piątku 8 listopada od godz. 20:00 do 11 listopada do godz. 12:00. Związana jest, m.in. ze zmianami związanymi z wystawianiem zwolnień lekarskich. Zrezygnowano z dotychczasowej procedury z użyciem Pulpitu Lekarza. Lekarze mają wykorzystywać w przyszłości już tylko aplikację mZUS dla Lekarza.

PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS, to internetowy portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest stworzony dla ułatwienia kontaktu z ZUS-em i umożliwia załatwianie wielu spraw online bez konieczności wizyty w placówce. Platforma ta jest dostępna zarówno dla osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców, a także pełnomocników i instytucji.

Maleńki chłopiec w oknie życia w Częstochowie. Sprawę bada policja
1000 złotych na dziecko. Rząd przyjął projekt ws. funduszu alimentacyjnego

Przerwa dotknie m.in. pacjentów i lekarzy

Za pośrednictwem platformy PUE/eZUS wystawiane są także zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA. Jak podano w informacji na stronie zus.pl, w czasie prac serwisowych możliwe będzie wystawianie e-ZLA za pośrednictwem:

  • Pulpitu Lekarza – narzędzia, które pozwala wystawiać zwolnienia w czasie ograniczeń w działaniu PUE/eZUS. Dostęp do Pulpitu Lekarza będzie możliwy ze strony serwisowej,
  • Aplikacji mZUS dla Lekarza – jeśli lekarz ma już zainstalowaną aplikację i jest ona sparowana z kontem PUE/eZUS.

W tym czasie dostępna będzie również aplikacja mobilna mZUS dla klientów indywidualnych. „Za powstałe utrudnienia przepraszamy” – czytamy na zus.pl.

Co można załatwić na PUE/eZUS?

Platforma PUE/eZUS znacząco usprawnia kontakt z ZUS-em i pozwala na realizację formalności o dowolnej porze dnia, bez konieczności stania w kolejce. Dzięki PUE/eZUS można między innymi:

  • sprawdzić stan konta ubezpieczeniowego – zobaczyć opłacone składki, saldo i historię wpłat,
  • złożyć wnioski – np. o świadczenia chorobowe , macierzyńskie, dla osób niesamodzielnych, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, czy o emeryturę,
  • pobrać zaświadczenia – takie jak zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek,
  • zarządzać zwolnieniami lekarskimi (e-ZLA) – przedsiębiorcy mogą sprawdzać i odbierać zwolnienia swoich pracowników,
  • zarządzać ubezpieczeniem zdrowotnym – np. zgłaszać członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego,
  • monitorować postępy sprawy – sprawdzić status wniosków i zapytań przesłanych do ZUS,
  • umówić się na wizytę w placówce ZUS – to duże ułatwienie, jeśli mimo możliwości online konieczna jest osobista wizyta.

PUE/eZUS dla lekarzy

W zakładce PUE/eZUS dedykowanej lekarzom dostępne są funkcje, które ułatwiają im zarządzanie obowiązkami związanymi z wystawianiem zwolnień lekarskich oraz kontakt z ZUS-em w ramach obsługi pacjentów. Ta funkcja umożliwia im, m.in:

  • wystawianie e-ZLA (elektronicznych zwolnień lekarskich) – zwolnienia te automatycznie trafiają do ZUS, a także do pracodawcy pacjenta,
  • dostęp do danych pacjentów – np. dotyczących ich ubezpieczenia i świadczeń. Pomaga to uniknąć błędów w wystawianiu zwolnień oraz sprawdzić, czy pacjent jest objęty ubezpieczeniem,
  • zarządzanie uprawnieniami – lekarze mogą nadawać i zarządzać uprawnieniami dla osób współpracujących, np. asystentów medycznych, którzy mogą przygotowywać dokumenty przed zatwierdzeniem ich przez lekarza,
  • powiadomienia i przypomnienia – platforma oferuje powiadomienia dotyczące zmian w przepisach, wymaganych działań oraz statusów dokumentów, co pomaga lekarzom na bieżąco zarządzać obowiązkami wobec ZUS.

Zobacz także:

Tę zasadę rejestracji w przychodni warto znać. Decyzja nie zależy od pracownika

Tak rząd chce pomóc najstarszym Polakom. Nowe przepisy wejdą w życie w 2026 r.

Koniec darmowych świadczeń na NFZ. Wtedy zanika prawo do leczenia

Na tym L4 możesz wychodzić i wyjeżdżać za granicę. Ile wynosi wynagrodzenie?
Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko