Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Koniec darmowych świadczeń na NFZ. Wtedy zanika prawo do leczenia
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 02.11.2024 11:49

Koniec darmowych świadczeń na NFZ. Wtedy zanika prawo do leczenia

NFZ
Fot. Shutterstock

W określonych przypadkach można utracić prawo do darmowej opieki i leczenia - ma to miejsce przykładowo, kiedy wygasa umowa o pracę. Przez nieuwagę można stracić ubezpieczenie zdrowotne, dlatego lepiej wiedzieć, kiedy prawo do opieki medycznej wygasa i co wtedy zrobić. Możliwość przedłużenia ubezpieczenia jest - trzeba tylko zrobić to we własnym zakresie. 

Kiedy ustaje prawo do darmowego leczenia na NFZ?

NFZ informuje, kiedy wygasa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Ma to miejsce wtedy, kiedy ustał stosunek pracy, czyli doszło do rozwiązania umowy o pracę. Po zakończeniu umowy o pracę dana osoba pozostaje ubezpieczona jeszcze przez 30 dni. Podobnie jest w sytuacji, kiedy doszło do zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Co ważne - osoby zatrudnione, ale pozostające na urlopie bezpłatnym również tracą prawo do świadczeń. 

Od tej zasady są wyjątki, czyli:

  • osoba, która ukończyła szkołę ponadpodstawową lub została skreślona z listy uczniów ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów;
     
  • osoba, która ukończyła szkołę wyższą lub szkołę doktorską lub została skreślona z listy studentów - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów;
     
  • osoba, która ma zawieszone prawo do renty socjalnej - w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2023. poz 2194) - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez 90 dni od ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

 

Dziewięć znaków, że żyjesz z zatkanymi tętnicami Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość

Co robić, kiedy ustaje prawo do świadczeń?

Osoby, które tracą prawo do świadczeń muszą o tym pamiętać. Aby nadal móc korzystać z bezpłatnego leczenia na NFZ muszą ubezpieczyć się dobrowolnie lub zostać zgłoszonym do ubezpieczenia jako członek rodziny. Jeżeli tego nie zrobią, to w sytuacji, kiedy będą chciały skorzystać z leczenia, będą musiały za nie zapłacić. W razie wypadku i hospitalizacji poniosą wszystkie koszty. 

Ile wynosi składka zdrowotna?

Jak czytamy na stronie NFZ:

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Składkę w pełnej wysokości za miesiąc kalendarzowy, w którym podlegało się ubezpieczeniu, także za niepełny miesiąc, należy opłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: październik, listopad i grudzień 2024 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 744,22 zł (8269,13 zł x 9% podstawy wymiaru składki = 744,22 zł).

Zobacz też:

Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Ten objaw raka pojawia się rano, gdy wstajesz. Nigdy go nie ignoruj

Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło

#PrawoiZdrowie. Pacjenci nie mają pełnej wiedzy nt. swoich praw. Radca prawny wyjaśnia
Prawa pacjenta
O czym trzeba pamiętać, korzystając z publicznej lub prywatnej służby zdrowia? Czy są wyjątkowe sytuacje, kiedy pacjent ma ograniczone prawa? Na te i inne kluczowe pytania staraliśmy się odpowiedzieć w rozmowie z radcą prawnym Wojciechem Koguciukiem, zajmującym się na co dzień prowadzeniem szkoleń z praw pacjenta, obsługą podmiotów leczniczych, instytutów badawczych oraz badaniami klinicznymi. Jest to pierwszy materiał z naszego cyklu #PrawoiZdrowie, w ramach którego chcemy przybliżyć najważniejsze zagadnienia prawne ściśle związane ze służbą zdrowia w Polsce. 
Czytaj dalej
#PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania?
prawa pacjenta, informacja w szpitalu, dostęp do informacj
Wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z lipca 2024 roku ujawniają, że prawo pacjentów do informacji jest najczęściej naruszanym prawem w polskich szpitalach. Aż 65% skontrolowanych placówek nie zapewniało pacjentom pełnego dostępu do wymaganych prawem informacji. Dodatkowo, na porządku dziennym były naruszenia prawa do intymności – zdewastowane łazienki, brak parawanów i sanitariaty bez zamków to tylko niektóre z przykładów.Radca prawny Wojciech Koguciuk, zajmujący się na co dzień szkoleniami z praw pacjenta, obsługą podmiotów leczniczych, instytutów badawczych oraz badaniami klinicznymi, w rozmowie z portalem Pacjenci.pl wyjaśnia, jakie prawa przysługują pacjentom w tych kwestiach i jak wygląda ich przestrzeganie w praktyce. 
Czytaj dalej