Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy
fot. canva / Robert Kneschke

Tak można ustalić wiek biologiczny. Możemy być starsi, niż myślimy

9 marca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Testy, które określają wiek biologiczny, stają się bardzo popularne, mimo że budzą kontrowersje. W końcu pesel nie jest obiektywnym wyznacznikiem naszego zdrowia, natomiast liczba lat, które skończyliśmy, nie do końca odzwierciedla to, jak się czujemy. Co się zatem składa na wiek biologiczny naszego organizmu, co na niego wpływa i jak możemy go obliczyć?

Zjawisko biologicznego wieku budzi ogromne emocje

Zjawisko wieku biologicznego budzi ogromne emocje i staje się przedmiotem zainteresowania wielu nauk, m.in. genetyki i onkologii. Jeśli chodzi o starzenie się, ogromną rolę odgrywają telomery, które są strukturami stabilizującymi chromosomy. Dzięki nim możliwe staje się odtworzenie DNA. Również telomery skracają się podczas każdego podziału komórki. Według naukowców biologiczny wiek można określić  na podstawie długości telomerów w leukocytach krwi obwodowej.

Wiek chronologiczny mierzy upływ czasu od daty urodzenia, natomiast wiek biologiczny stara się ocenić, jak organizm starzeje się i jakie zmiany zachodzą w jego funkcjonowaniu. Sama procedura badania wspomnianych telomerów służy do tego, by określić rzeczywisty wiek biologiczny jak też do oznaczenia zależności między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. To wyznacznik stresu oksydacyjnego, bardzo znacząco przyspieszającego proces starzenia się.

Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij
Rakowi jelita grubego można zapobiec. Ta jedna czynność to podstawa

Na genetykę nie mamy wpływu, ale na styl życia już tak

Koncepcja Pól Lalonda, gdzie punktem wyjścia dla niej była definicja zdrowia, opisująca je jako wynik działania czynników związanych z dziedziczeniem genetycznym, stylem życia czy środowiskiem, podaje, że do najważniejszych wyróżnień należą: czynniki genetyczne, środowisko ekonomiczne, działania służby zdrowia czy styl życia .

To właśnie on uznawany jest za najistotniejszy dla utrzymania naszego zdrowia. Na genetykę nie mamy wpływu, ale na styl życia już tak. Należy wprowadzić zdrową i różnorodną dietę, a także zadbać o jakość i długość snu. Warto również regularnie się ruszać, zrezygnować z używek i rozwijać swoje hobby, by odpowiednio zadbać o psychikę.

Projekt bez nazwy - 2024-03-09T203400.861.png
fot. canva / Robert Kneschke

Ocena wieku biologicznego może stać się bodźcem do zmiany stylu życia

Ocena wieku biologicznego może stać się dla nas bodźcem do zmiany. Badanie długości telomerów jest jedną z metod, które służą do oszacowania przez ile następnych lat można cieszyć się dobrym zdrowiem. Trzeba też mocno się zastanowić, czy wysypiamy się, czy jesteśmy narażeni na stres oraz czy dbamy o odpowiednie żywienie.

Podsumowując: kalkulatory wieku biologicznego uwzględniają takie parametry jak m.in. płeć, wiek, wagę, wykształcenie, godziny, w których zasypiamy oraz budzimy się, słodzenie kawy czy herbaty oraz stosowanie używek.

Czytaj też:

Zmniejszają ryzyko zawału nawet o 30 proc.! Aż 9 korzyści zdrowotnych z posiadania kota

Szczęście Greków i Włochów kryje się w jedzeniu. Oto jak działa dieta

Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego

Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady
Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko