Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 09.03.2024 16:13

Tak powstrzymasz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Poznaj trzy złote zasady

ból stawu
fot. canva / Codrut Evelina's Images

Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje niezwykle uciążliwe objawy. Do jej rozwoju mogą się przyczynić m.in. otyłość, zbyt intensywne uprawianie sportu czy ciężka praca fizyczna. Jednak do pewnego stopnia można zapobiec jej rozwojowi. Co robić, by na nią nie zachorować? Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, reumatologiem lek. Bartoszem Fiałkiem.

Stosuj odpowiednią dietę

Choroba zwyrodnieniowa dotyka wielu osób po 40. roku życia. Ryzyka zachorowania nie można w pełni wykluczyć, lecz można podjąć działania, które pozwolą zachować sprawność fizyczną. Im wcześniej zacznie wdrażać się te nawyki, tym lepiej. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową wagę ciała — to fundament.

"Mówiąc o zapobieganiu zwyrodnieniu stawów, mamy na myśli przeciwieństwo czynników ryzyka. Jeżeli czynnikiem ryzyka jest nadwaga czy otyłość, profilaktyką będzie doprowadzenie do prawidłowej masy ciała, odpowiednia dieta” — powiedział specjalista reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Zapobieganie otyłości to zapobieganie chorobie zwyrodnieniowej stawów. 

"Mówiąc o zapobieganiu zwyrodnieniu stawów, mamy na myśli przeciwieństwo czynników ryzyka” — powiedział specjalista reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Zasady do których warto się stosować, by nie dopuścić do nadwagi to:

  • stosowanie zbilansowanej diety zawierającej witaminy, minerały, aminokwasy i cukry, 
  • picie przynajmniej 2 litrów wody,
  • nieopuszczanie posiłków,
  • unikanie objadania się w godzinach nocnych,
  • regularne ważenie.

“Ważne by stosowana dieta prowadziła do uniknięcia zwiększenia masy ciała. Każde obciążenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Należy spożywać posiłki, które nie będą prowadziły do zaburzeń metabolicznych, takich jak nadwaga tudzież otyłość” — powiedział specjalista reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Projekt bez nazwy (47).png

Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają 70 procent Polaków może wkrótce poczuć się gorzej z jednego powodu

Uprawiaj sport ale z umiarem

O tym, że ćwiczenia są dobre wie niemal każdy. Jednak większość osób nie spełnia zaleceń dotyczących aktywności fizycznej – zaleca się, by ćwiczyć ok. 2,5 godziny tygodniowo, przy czym powinien to być umiarkowany wysiłek.

Nie uwierzysz, jak wesoło bywa w tym szpitalu!

Stosowanie się do tych zasad nie tylko ułatwia utrzymanie wagi ciała w normie, ale też zapobiega chorobie zwyrodnieniowej stawów.

“Nadmierny ruch i jego brak również powodują ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, więc ruch powinien być adekwatny do potrzeb i możliwości. Ważne, by się ruszać, ale nie za mało ani dużo, by wysiłek nie był wyczynowy, ale także by nie pozbawić się całkowicie aktywności fizycznej”— powiedział specjalista reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Aby ćwiczenia nie pogorszyły stanu zdrowia, również należy stosować się do poniższych zasada: 

  • Dostosuj ćwiczenia do możliwości fizycznych — osoby dopiero rozpoczynające  treningi powinny zaczynać od niewielkiego wysiłku. Obciążenie można stopniowo zwiększać. Intensywność ćwiczeń powinna umożliwiać rozmawianie z drugą osobą bez zadyszki. 
  • Rozgrzewaj  mięśnie — to obowiązkowy element treningu. Dzięki rozgrzewce  mięśnie staną się bardziej elastyczne i tym samym mniej podatne  na zerwanie.
  • Korzystaj z odpowiedniego obuwia — obuwie należy dopasować  do rodzaju nawierzchni, na której ćwiczymy, spacerujemy itp. Warto kupić je w sklepie, w którym pracuje specjalistyczna kadra. 

Nie zwlekaj z rehabilitacją urazów

“Kolejną sprawą jest skuteczne leczenie chorób przewlekłych. Ważna jest także odpowiednio szybka rehabilitacja urazów. To wszystko traktujemy jako pierwotną profilaktykę choroby zwyrodnieniowej stawów”— powiedział specjalista reumatolog lek. Bartosz Fiałek.

Choroby przewlekłe są to schorzenia, które leczy się długo i mają wolno postępujące zmiany chorobowe. Choroba zwyrodnieniowa stawów uznawana jest za chorobę niewyleczalną. Dlatego warto jej zapobiegać.   

Choroba zwyrodnieniowa stawów niestety nie jest wyleczalna. Jest to choroba populacyjna. Jeżeli wystąpi - będzie towarzyszyć przez całe życie. Leczymy ból, który jest głównym objawem choroby” — powiedział specjalista reumatolog lek. Bartosz Fiałek. 

Przeczytaj też:

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, leczenie, czynniki ryzyka. Wywiad z ekspertem

Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania

Polecane