Pacjenci.pl Choroby Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Fot. Shutterstock / Alliance Images

Tak pachnie cukrzyca. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

27 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, na którą w Polsce choruje prawie 5 milionów osób. Objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co wynika z zaburzeń produkcji lub wchłaniania insuliny. Typowym objawem choroby jest nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i spadek masy ciała. Niewiele osób jednak wie, że cukrzyca może zmienić zapach ciała. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zapachy mogą świadczyć o cukrzycy i na co zwrócić uwagę.

Cukrzyca a zapach potu

Jednym z mniej znanych objawów cukrzycy jest charakterystyczny zapach potu. Osoby chore na cukrzycę, zwłaszcza te, które mają problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu glukozy we krwi, mogą wydzielać pot o zapachu acetonu lub fermentujących owoców . Zjawisko to jest związane z kwasicą ketonową , która występuje, gdy organizm zmuszony jest korzystać z tłuszczów jako alternatywnego źródła energii zamiast glukozy. W wyniku tego procesu powstają ciała ketonowe, które nadają potowi nietypowy zapach.

Pot
Cukrzyca może powodować owocowy zapach potu Fot. Shutterstock / Marian Weyo
Cukrzyca typu 3 istnieje i niszczy organy. O jej przebiegu opowiada diabetolog
Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją "psiapsi"

Zapach z ust u cukrzyków

Kolejnym objawem, który może świadczyć o niekontrolowanej lub nieleczonej cukrzycy, jest specyficzny zapach z us t. U osób z zaawansowaną cukrzycą może rozwijać się acetonemia , czyli podwyższony poziom acetonu we krwi. Oznacza to, że organizm próbuje pozbyć się nadmiaru ketonów przez płuca, co skutkuje nieprzyjemną wonią z ust – zapachem przypominającym aceton lub zmywacz do paznokci . Ten symptom powinien wzbudzić czujność, ponieważ może świadczyć o zagrażającej życiu kwasicy.

Dziwny zapach moczu a cukrzyca

Nietypowy zapach moczu może świadczyć o tym, że w naszym organizmie rozwija się cukrzyca . W niektórych przypadkach mocz może mieć ostry, słodkawy zapach przypominający kwaśne jabłka lub aceton , co w terminologii medycznej nazywa się acetonurią. Jest ona wynikiem obecności ciał ketonowych, które są wydalane przez nerki. Ten objaw powinien zaniepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne symptomy cukrzycy takie jak wzmożone pragnienie czy senność.

Inne objawy cukrzycy:

  • zmęczenie i brak energii,
  • spadek masy ciała,
  • problemy ze wzrokiem,
  • problemy z gojeniem ran,
  • częste infekcje.


W razie podejrzenia choroby, należy zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania. – Cukrzycę rozpoznajemy na podstawie badań laboratoryjnych. Głównym badaniem, które określa poziom cukru, jest badanie poziomu glukozy we krwi wykonywane na czczo , czyli po 8 -12 godzinach bez jedzenia i picia słodkiego – mówi w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Z diagnostyką nie warto czekać – nieleczona cukrzyca grozi śmiercią . Choroba może prowadzić również do innych powikłań, takich jak uszkodzenie naczyń krwionośnych, uszkodzenie nerek, pogorszenie wzroku, a także do  zespołu stopy cukrzycowej, który może prowadzić do amputacji. Jeśli podejrzewamy u siebie cukrzycę, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Szybka reakcja może ocalić nam zdrowie i życie.

Zobacz też:

Ten chleb jest jak opatrunek dla jelit. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy i nowotworów

MODY to niezwykle rzadki typ cukrzycy. Ma ją tylko 1-2 procent pacjentów

To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Ważny komunikat ZUS. Próg dla emerytów zostanie obniżony
Nowe informacje ws. stanu zdrowia księżnej Kate. "Mam lepsze i gorsze dni"
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko