Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Cukrzyca typu 3 istnieje i niszczy organy. O jej przebiegu opowiada diabetolog
Daria Siemion
Daria Siemion 27.06.2024 12:36

Cukrzyca typu 3 istnieje i niszczy organy. O jej przebiegu opowiada diabetolog

dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly
Fot. Klinika Miracki, Canva/Getty Images

Niewiele osób słyszało o cukrzycy typu 3, ale ta choroba istnieje i sieje spustoszenie w życiu tysięcy osób. Przypominamy o niej z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który obchodzimy 27 czerwca.

Cukrzyca typu 3 inaczej nazywana jest cukrzycą wtórną, ponieważ rozwija się w następstwie innych chorób lub urazów. O to, jakie są jej przyczyny i jak wygląda diagnostyka, zapytaliśmy dr n. med. Patrycję Wachowską-Kelly, diabetolog.

Przyczyny cukrzycy typu 3

Przyczyny cukrzycy, zależnie od jej typu, mogą być różne. Na przykład cukrzyca typu 1 ma podłoże genetyczne, natomiast za cukrzycę typu 2 ]odpowiada nadwaga i niezdrowy styl życia. A jakie są przyczyny cukrzycy typu 3?

– Jest to cukrzyca o znanej etiologii, czyli np. współistniejąca z różnymi chorobami, czy zespołami genetycznymi. Tego typu cukrzyca może występować po operacjach, np. po wycięciu trzustki. Jest także wywołana przewlekłym stosowaniem niektórych leków np. sterydów – tłumaczy w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Choroby powodujące cukrzycę typu 3 (cukrzycę wtórną):

 • choroba Cushinga,
 • alkoholizm,
 • akromegalia,
 • zaburzenia odpływu żółci,
 • nowotwory trzustki,
 • przewlekłe zapalenie trzustki,
 • uszkodzenie trzustki w następstwie urazu,
 • choroby autoimmunologiczne z uszkodzeniem trzustki.
Pomiar glukozy
Przyczyną cukrzycy typu 3 są urazy trzustki lub inne choroby Fot. Freepik / pikisuperstar
„150 zastrzyków w rok. Zrobiłabyś to swojemu dziecku?” Cukrzyca w ciąży. Czy zniknie po urodzeniu dziecka?

Objawy cukrzycy typu 3

Objawy cukrzycy typu 3 przypominają objawy innych rodzajów cukrzycy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest zapach acetonu w wydychanym powietrze oraz uczucie suchości w ustach, które towarzyszy wielu chorym.

Objawy, które mogą świadczyć o cukrzycy typu 3:

 • uczucie suchości w ustach, 
 • infekcje w okolicach narządów płciowych,
 • infekcje w jamie ustnej, 
 • zapach acetonu z ust, 
 • drętwienie kończyn, 
 • ogólne osłabienie,
 • szybka męczliwość,
 • problemy z gojeniem ran.


W przypadku wystąpienia symptomów cukrzycy typu 3 należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci badania poziomu cukru i w razie potrzeby skieruje do diabetologa. Najlepiej, by to on prowadził leczenie.

Diagnostyka cukrzycy typu 3 – niezbędne badania

Podstawą do rozpoznania cukrzycy typu 3 są badania laboratoryjne, przede wszystkim badanie poziomu glukozy we krwi na czczo, czyli po nocy bez jedzenia i picia słodkich napojów. Istotne jest to, aby ostatni spożyty posiłek był lekki.


–  Jeżeli poziom glukozy na czczo wynosi około 100 – 125 mg/dl, musimy poszerzyć diagnostykę i wykonać tzw. test obciążenia glukozą. Kierujemy pacjenta na kolejne pobranie krwi, a cała procedura trwa dwie godziny – wyjaśnia dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

I dodaje: –  Najpierw pacjent ma pobieraną krew na czczo. Następnie, w ciągu 5 minut musi wypić 75 gram glukozy rozpuszczonej w 250 – 300 mililitrach wody i oczekuje 2 godziny na drugie badanie. Musi przez cały czas siedzieć w laboratorium, gdyż każda aktywność może obniżyć poziom cukru i zafałszować wynik. 

Podsumowując, do zdiagnozowania cukrzycy typu 3 potrzebne są dwa badania: badania glukozy na czczo i dwie godziny po podaniu glukozy. Jeżeli wynik glukozy na czczo przekracza 125, a po podaniu glukozy 200, mamy do czynienia z cukrzycą. 

Skutki nieleczonej cukrzycy typu 3

Nieleczona cukrzyca typu 3, tak jak każda inna cukrzyca, prowadzi do uszkodzenia wielu narządów. Najczęściej uszkadzane są oczy i nerki, ale zdarza się, że cukrzyca typu 3 uszkadza również nerwy.


– Nierzadko dochodzi do neuropatii czy polineuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych związanych z wysokim poziomem glukozy. Wtedy pacjenci mogą nie czuć np. dotyku czy bólu na stopach, dłoniach lub innych częściach ciała. Mogą też odczuwać mrowienie i kłucie, czyli tak zwane parastesje – mówi dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, diabetolog.

Częstym powikłaniem cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa, czyli rozległa infekcja stopy.Co więcej, w wyniku wieloletniej, nawet dobrze kontrolowanej cukrzycy, może dojść do uszkodzenia narządu wzroku, a nawet ślepoty.

Pamiętajmy o tym, że poziom glukozy na czczo możemy zbadać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – wystarczy skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Zobacz też:

Tak się objawia cukrzyca. Chorobę rozpoznasz po zmianach na skórze

Dodatkowe pieniądze dla cukrzyków. Ile wynosi zasiłek dla diabetyków i jak go dostać?

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Chodzi aż o trzy rodzaje