Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją "psiapsi"
Daria  Siemion
Daria Siemion 17.04.2024 13:46

Te polskie gwiazdy chorują na cukrzycę. Jedna nazywa ją swoją "psiapsi"

Mandaryna – tancerka chora na cukrzycę
Fot. East News / Paweł Wodzyński

Mówi się, że “choroba nie wybiera” i to prawda. Cukrzyca dotyka zarówno biednych, jak i znanych i bogatych. Nie ominęła też wielu polskich gwiazd. Oto ich historie.

Cukrzycę w Polsce może mieć nawet 2,5 mln osób, z czego 25 proc. chorych o tym nie wie. Pierwsze objawy bywają nietypowe: pojawia się ogromne pragnienie, rany przestają się goić, pojawia się grzybica. U niektórych choroba zostaje wykryta po latach. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

1. Mandaryna

Mandaryna to znana choreografka i tancerka. Wygląda jak okaz zdrowia, ale rzeczywistość wygląda inaczej. W jednym z wywiadów Marta Wiśniewska wyznała, że choruje na cukrzycę, nazywając swoją chorobę "koleżanką", "psiapsi". Diagnozę usłyszała w 2003 roku, gdy była w ostatnim trymestrze ciąży ze swoją córką Fabienne – jej tatą jest piosenkarz Michał Wiśniewski, były wokalista zespołu Ich Troje. 

Podczas rutynowej kontroli okazało się, że Mandaryna ma bardzo wysoki poziom cukru. Cukrzycę ciążową udało się pokonać za pomocą diety, ale choroba niestety wróciła, objawiając się drastycznym spadkiem wagi. "Minęło trochę czasu, już zdążyłam o wszystkim zapomnieć, gdy mój organizm zaczął się dziwnie zachowywać" – zdradziła w rozmowie z "Super Expressem". Dziś Mandaryna korzysta z pompy insulinowej. Ma 46 lat i jest w świetnej formie.

EN_01526700_0027.jpg
Mandaryna z córką Fabienne Fot. East News / Paweł Wodzyński
Cukrzyca w ciąży. Czy zniknie po urodzeniu dziecka? Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem

2. Olaf Lubaszenko

Olaf Lubaszenko to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Jedni znają go z filmu Kroll w reżyserii Władysława Pasikowskiego, inni z serialu Barwy Szczęścia, a jeszcze inni z genialnych dubbingów. Aktor o cukrzycy typu II dowiedział się podczas wizyty u lekarza w sprawie problemów związanych z nadciśnieniem i chorym żołądkiem. Okazało się, że aktor wymaga redukcji masy ciała i pilnego leczenia. 

"W moim przypadku nie dałoby się oddzielić cukrzycy od dwóch poważnych problemów, czyli od otyłości i od towarzyszącej jej depresji" – powiedział "Super Expressowi", nazywając depresję i otyłość "upiornymi bliźniaczkami". Lubaszenko zdradził, że ważył 165 kg przy wzroście 179 cm i nie mógł zapiąć w samolocie pasów. Później mocno schudł (ponad 80 kg), nie poddając się operacji zmniejszenia żołądka. Jego historia to dowód na to, że nie można tracić wiary.

EN_01599088_0338.jpg
Olaf Lubaszenko Fot. East News / Paweł Wodzyński

3. Zbigniew Hołdys

Zbigniew Hołdys to wokalista, muzyk i kompozytor, dobrze znany jako gitarzysta grupy Perfekt. O cukrzycy dowiedział się dawno, bo ponad 50 lat temu, gdy miał 18 lat. Było to na komisji wojskowej, co sprawiło, że nie mógł służyć. Muzyk nie przejął się jednak wysokim poziomem cukru i – jak sam mówi – dalej wiódł “mało sportowe życie”

Do zmiany trybu życia 30 lat temu zmusili go lekarze. "Powiedzieli, że grozi mi amputacja nóg" – powiedział w wywiadzie z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Od tamtej pory Hołdys regularnie przyjmuje leki. Muzyk o swojej chorobie mówi otwarcie, uważa, że można z nią żyć i namawia chorych do spełniania swoich marzeń. Sam zaczął nurkować, choć dla cukrzyków nie jest to wskazane.

EN_01593571_0022.jpg
Zbigniew Hołdys Fot. East News / Paweł Wodzyński

4. Rudi Schuberth

"Monika, dziewczynka ratownika" to tylko jeden z wielu hitów Rudiego Schubertha. Muzyk o cukrzycy dowiedział się w 2016 roku, miał wtedy 63 lata. O chorobie uświadomiła go znajoma lekarka, której poskarżył się na przykre objawy: ogromne pragnienie i grzybicę jamy ustnej. "Glukometr, którego skala była do 600 jednostek nie był w stanie pokazać, jaki mam poziom cukru — byłem poza granicą" – mówił w rozmowie z "Super Expressem". 

Schubert trafił wtedy na OIOM. Od tamtej pory przyjmuje leki, ale choroba ma swoje konsekwencje. "Niestety, popsuł mi się wzrok" – wyznaje muzyk. Obecnie muzyk wiedzie spokojne  życie w swoim gospodarstwie agroturystycznym "Folwark Otnoga" położonym 90 km od Gdyni. Od 1983 roku jest w szczęśliwym związku.

EN_00936968_0006.jpg
Rudi Schuberth Fot. East News / Artur Baranowski

5. Michał Figurski

Michał Figurski to znany dziennikarz i konferansjer. Pracował w najważniejszych polskich radiach, gdzie prowadził audycje, a od 2022 roku jest dyrektorem kreatywnym RadiaZet. Cukrzycę zdiagnozowano u niego, gdy miał 19 lat. Nastoletni Figurski wyparł to i – jak sam mówi w wywiadzie dla "Wprost" – żył tak, jakby był zdrowy. Niestety miało to dramatyczne konsekwencje. 

W 2015 roku dziennikarz doznał rozległego wylewu krwi do mózgu – wszystko przez powikłania źle leczonej cukrzycy typu I. Następnie przeszedł przeszczep trzustki i nerki. Te wydarzenia skonfrontowały go z chorobą. Obecnie Michał Figurski prowadzi fundację "Najsłodsi" zajmującą się wspieraniem chorych na cukrzycę, pokazywaniu im, że z chorobą da się żyć. Jest też autorem książki pt. "Najsłodszy. Autobiografia pisana kciukiem"

EN_01604231_0002.jpg
Michał Figurski Fot. East News / Wojciech Oklusnik

Zobacz też:

Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Światowy Dzień Cukrzycy. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków edukuje

W tej sytuacji cukrzyca zagraża życiu! Objawy przypominają upojenie alkoholem