Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"
fot. Shutterstock / Ton Photographer 4289; CM Sublimed

Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"

30 maja 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Ozempic miał być lekiem na cukrzycę, a okazało się, że świetnie odchudza. Jednak gdy kilogramy znikają zbyt szybko, skóra nie nadążą za tym spadkiem. Efekt widać na przykład na piersiach.


Ozempic to obecnie najpopularniejszy lek na odchudzanie. Wykupują go osoby, które cukrzycy nie mają, ale chcą zrzucić parę kilo. Dr Kamila Białek-Galas z CM Sublimed ostrzega, że lek może mieć wiele działań niepożądanych. Niestety są osoby, które zrobią wszystko, aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę, nie doceniając ryzyka.

Ozempic – najskuteczniejszy lek na odchudzanie

Lek Ozempic działa wielokierunkowo. Po pierwsze, stymuluje wydzielanie insuliny przez komórki trzustki po posiłkach i reguluje wydzielanie glukagonu, co prowadzi do lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi.


Po drugie, GLP-1 , będący składnikiem leku, oddziałuje na mózgowy ośrodek apetytu, zmniejszając uczucie głodu. W rezultacie pacjenci jedzą mniej i w ekspresowym tempie tracą na wadze.


Jednakże, szybka utrata 20, 30, a nawet 40 kilogramów może wpłynąć na wygląd, zmieniając rysy twarzy i wygląd piersi. Można powiedzieć, że osoby po kuracji Ozempiciem "starzeją się w oczach".

– W ostatnim czasie zauważamy większą niż wcześniej zgłaszalność do gabinetów medycyny estetycznej pacjentów, którzy w przeciągu krótkiego czasu istotnie stracili na wadze – mówi w rozmowie z Pacjentami dr Kamila Białek-Galas z CM Sublimed.

Biustonosz
Po Ozempicu nawet najmniejszy biustonosz może być za duży Fot. Freepik
Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia
Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza

"Ozempicowe piersi" – działanie niepożądane

"Ozempicowe piersi" to najnowszy efekt uboczny cotygodniowych zastrzyków. Kobiety, które zafundowały sobie kurację odchudzającą, skarżą się na zwiotczałe, pomarszczone, niepełne piersi. Najbardziej narażone na ten skutek uboczny Ozempicu są kobiety, które były w ciąży i karmiły piersią.

Podobny wpływ Ozempic wywiera na wygląd twarzy, pozostawiając ją ze sporymi ubytkami tkanki tłuszczowej, przez co  dochodzi do zaniku objętości skroni, policzków oraz pogłębienia się bruzd nosowo-wargowych, linii marionetki i “chomików” – lekarze medycy estetycznej nazywają to zjawisko “Ozempic face” .

– Oczywiście takie przypadki wśród pacjentów nie są niczym nowym, natomiast skala zjawiska znacząco wzrosła. Jednocześnie pacjenci rzadko kiedy myślą o tym, że odchudzając się – zwłaszcza szybko i gwałtownie, będzie dochodziło u nich do redukcji tkanki tłuszczowej na całym ciele – wyjaśnia Pacjentom dr Białek-Galas.

Inne skutki uboczne Ozempicu

Ozempic, oprócz pogorszenia wyglądu, może powodować również inne skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka , czy zapalenie trzustki – z tego powodu lek należy stosować wyłącznie, gdy są ku temu wskazania, pod nadzorem i zgodnie z zaleceniami lekarza.


Pamiętajmy, że decydując się na "zastrzyki odchudzające", należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, z jakimi może się to wiązać – pogorszenie wyglądu piersi to dopiero czubek góry lodowej. U niektórych dochodzi do pogorszenia czynności nerek...

Zobacz też:

Stary lek na cukrzycę też odchudza. Ozempic ma konkurencję

Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

Często chrapiesz w nocy? Możesz cierpieć na jedną z tych chorób
Co o twoim zdrowiu mówią bąki?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko