Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Co o twoim zdrowiu mówią bąki?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 29.05.2024 14:43

Co o twoim zdrowiu mówią bąki?

Nieprzyjemny zapach
Fot. Canva

Zapach gazów może podpowiedzieć nam, że z naszą dietą jest coś nie tak. Dodatkowo może sygnalizować niektóre choroby układu pokarmowego. Co nas powinno niepokoić, a co jest normą?

Nieprzyjemny zapach gazów

Za smród naszych gazów odpowiada siarkowodów, dlatego będą one miały zapach. Jednak zwykłe bąki, o nieprzyjemnych zapachu, ale nie drażniącym nie są powodem do niepokoju. Inaczej dzieje się w sytuacji, kiedy mają one tak nieprzyjemny zapach, że nie można wytrzymać. Może to wskazywać na rozwój chorób jelit - SIBO lub jelita drażliwego. 

Bezwonne bąki mogą sugerować z kolei niedobór błonnika w diecie. 

Wstrzymywanie gazów

Wstrzymywanie bąków jest niezdrowe - może prowadzić do wzdęć, bólów brzucha, a nawet do hemoroidów. Dlatego nie powinno się powstrzymywać od oddawania gazów! Jeśli są one jednak bardzo intensywnie pachnące należy przeanalizować swoją dietę i zastanowić się, co powoduje u nas tak nieprzyjemny zapach. 

A co o bąkach sądzą eksperci?

Dziennie oddajemy nawet 500 ml gazów. Jest to zupełnie normalne i nie powinniśmy się tego wstydzić. Oczywiście warto zadbać o komfort innych osób i najlepiej puszczać bąki w toalecie, ale wstrzymywanie ich też zdrowe nie jest. Dr Karolina Kowalczyk rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące gazów:

https://www.tiktok.com/@drkarolinakowalczyk/video/7303526936834329889?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7353584418731525664

 Zobacz też:

Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie

Lekarz porównał to mięso do azbestu. Nie kupuj go na grilla

Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla

Polecane