Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Często chrapiesz w nocy? Możesz cierpieć na jedną z tych chorób
Daria  Siemion
Daria Siemion 29.05.2024 15:59

Często chrapiesz w nocy? Możesz cierpieć na jedną z tych chorób

Chrapiąca kobieta
fot. Shutterstock / New Africa

Jeśli chrapanie pojawia się okazjonalnie, nie jest to powód do niepokoju, ale jeśli jest głośne i pojawia się codziennie, może towarzyszyć mu wiele chorób.  O jakich schorzeniach mowa? Zostańcie z nami.

Czym jest chrapanie? Jakie są jego przyczyny?

Chrapanie to dźwięk, który powstaje, gdy drogi oddechowe są częściowo zablokowane, a powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać. Tkanki w górnych drogach oddechowych stykają się ze sobą wówczas, tworząc głośne wibracje. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 45 proc. dorosłych mężczyzn i 28 proc. kobiet. Chrapanie rzadziej dotyczy dzieci (ok. 8 proc.).

Chrapanie może wynikać ze stanów powodujących zwężenie dróg oddechowych, takich jak nadwaga, otyłość, krzywe przegrody nosowe, niedoczynność tarczycy, akromegalia czy przerost migdałka. Czasami jednak przyczyna chrapania jest błaha i jest nią np. przeziębienie. Zdarza się jednak, że z chrapaniem wiążą się poważne choroby.

Chrapiący mężczyzna
Chrapanie dotyczy przede wszystkim mężczyzn Fot. Shutterstock / F01 PHOTO
Chrapanie dotyka głównie mężczyzn po 40. roku życia. Jak je skutecznie leczyć? Bezsenność – jak sobie z nią radzić? 5 sposobów na mocny i głęboki sen

Jakie choroby mogą wiązać się z chrapaniem?

Badania naukowe wskazują, że chrapanie może wiązać się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak nadciśnienie, miażdżyca tętnic szyjnych i choroba niedokrwienna serca. Nie wiadomo jednak, czy to chrapanie sprzyja tym chorobom, czy one chrapaniu. Z chrapaniem bardzo często współwystępuje też obturacyjny bezdech senny (OBS).


Choroby, które mogą wiązać się z chrapaniem:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • miażdżyca tętnic szyjnych;
  • choroba niedokrwienna serca;
  • niedoczynność tarczycy;
  • akromegalia;
  • obturacyjny bezdech senny (OBS);
  • bezsenność.

Jak leczyć chrapanie?

Metoda leczenia chrapania zależy od jego przyczyny. W pierwszej kolejności należy ograniczyć picie alkoholu przed snem. Przydatna w przypadku nadwagi bądź otyłości może być też redukcja masy ciała. Pomóc na chrapanie mogą też różnego rodzaju przyrządy dostępne w aptekach, np. rozszerzacze na nos, czy specjalne ustniki, stabilizujące pozycję języka. 

Dopiero, kiedy te metody zawiodą, można sięgnąć po więcej. Zdarza się, że chrapanie wynika z nieprawidłowości anatomicznych, które można rozwiązać chirurgicznie, wykonując zabiegi takie jak uvulopalatoplastyka, wszczepienie implantów podniebiennych czy somnoplastyka – o szczegóły warto zapytać swojego lekarza. 

Zobacz też:
 Cierpisz na bezsenność? Zrób to 2 razy w tygodniu, a problem zniknie

Kłopoty ze snem to znak, by wykonać ten pomiar. Podziękujesz sobie za to

Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

Polecane