Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Tak zatamujesz krwawienie z nosa. Lekarz radzi, co robić w takich przypadkach
Fot. Freepic

Tak zatamujesz krwawienie z nosa. Lekarz radzi, co robić w takich przypadkach

15 sierpnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Krwotok z nosa może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi powodami są urazy bądź też przyjmowane leki. Z kolei częste, zwłaszcza codzienne krwotoki z nosa czy też krwawienia pozornie bez powodu, powinny niepokoić. Częste krwotoki z nosa mogą oznaczać objawy poważniejszych schorzeń.

Anestezjolog Krzysztof Wernicki za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził, co zrobić, by zatamować krwawienie z nosa.

Krwawienie z nosa to problem wielu osób

Krwawienie z nosa zdarza się każdemu z nas, najczęściej występuje ono z błahych przyczyn. Ważne, by nie wpadać w panikę, gdy leci krew z nosa i wiedzieć, jak możemy zatamować krwawienie z nosa w prawidłowy sposób. Krwawienie z nosa najczęściej występuje z takich powodów jak m.in. uraz nosa, podrażnienia, katar czy też alergia . Takie krwawienia są mało intensywne, łatwo je zatamować i szybko ustają. Do krwawień z nosa mogą przyczynić się też m.in. niektóre leki, zwłaszcza nadużywanie kropli do nosa na katar.

Warto wiedzieć, że krwawienie z nosa szybko ustaje. Oczywiście jeśli jest bardzo intensywne, wymaga hospitalizacji. Niepokoić mogą częste krwotoki z nosa, te codzienne, szczególnie pojawiające się pozornie bez powodu. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym powinny być częste krwotoki intensywne oraz dodatkowe objawy, które im towarzyszą.

Tego nie łącz z mięsem. Gnije i fermentuje w jelitach
Seniorzy cierpią na tę chorobę, choć jest szczepionka. Refundacja nie dla wszystkich

Najczęstsze powody krwawienia z nosa

Najczęściej występujące powody krwawienia z nosa u dorosłych to: urazy, dłubanie w nosie, przesuszenie śluzówki nosa, nadużywanie leków na katar, choroby układu krążenia jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze.

Anestezjolog Krzysztof Wernicki zdradził za pośrednictwem mediów społecznościowych jak zatamować krwawienie z nosa. Nie można odchylać głowy do tyłu. Odchylając głowę do tyłu, ryzykujesz zachłyśnięcie się krwią - wyjaśnia lekarz. Wernicki podkreśla też, żeby nie wkładać do nosa materiałów opatrunkowych. Materiały opatrunkowe mogą pomóc, ale ich wyciągnięcie może zniszczyć skrzep i krwawienie.

Ściśnij skrzydełka nosa na 15-20 minut

Lekarz dodaje też, że źródłem większości krwawień jest przednia część przegrody nosowej, więc długi ucisk na skrzydełka nosa ma największą szansę zatamować krwawienie. Lekarz radzi też, by ścisnąć skrzydełka nosa na 15-20 min.

Warto też podkreślić, że przyczyną krwawień może być również wdychanie substancji drażniących i toksycznych jak farby czy lakiery, lub palenie papierosów. K rwawienie z nosa może również spowodować różnica ciśnień barometrycznych, wywołanych przez szybkie wznoszenie się, np. samolotem.

Czytaj też:

Czy choroba hemoroidalna może być dziedziczna? Zapytaliśmy specjalistę

Widzisz to podczas korzystania z toalety? Natychmiast idź do lekarza. To może być objaw nowotworu

Krwotok z żylaka zewnętrznego


Monika Olejnik o przełomie w swojej walce z rakiem. "Każdy z nas ma swój maraton"
Jak usunąć pestycydy z owoców i warzyw? Ta metoda jest skuteczna
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko