Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tego nie łącz z mięsem. Gnije i fermentuje w jelitach
Daria  Siemion
Daria Siemion 13.08.2024 14:54

Tego nie łącz z mięsem. Gnije i fermentuje w jelitach

Udko kurczaka, pieczeń, mięso, obiad
Fot. Canva / Getty Images

Mięso samo w sobie jest bardzo zdrowe i pożywne. W Polsce często gości na stołach jako główny składnik obiadów, ale jedno połączenie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. 

Mowa o połączeniu mięsa z dodatkami bogatymi w skrobię, co może spowalniać trawienie, przez co posiłek może zalegać i gnić w jelitach, powodując przykre dolegliwości, np. zaparcia czy wzdęcia.

Właściwości zdrowotne mięsa

Mięso jest nieodłącznym elementem polskiej kuchni. Znajdziemy je w wielu daniach, np. w gulaszach czy rosole. Dostarcza organizmowi niezbędne białko, które jest kluczowe dla budowy mięśni oraz regeneracji tkanek. 

Oprócz tego mięso jest bogatym źródłem witamin z grupy B, żelaza, cynku i selenu. Witaminy B12, dostępne głównie w mięsie, są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz produkcji czerwonych krwinek.

Mięso dostarcza również niezbędne kwasy tłuszczowe, które wspierają układ krążenia oraz pomagają w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry. I chociaż  odpowiednio przygotowane może być bardzo zdrowe, to z niektórymi produktami lepiej go nie łączyć.
 

Mięsa
W mięsie znajduje się mnóstwo białka Fot. Freepik
Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka Tego nie łącz z masłem. Przytyjesz w mgnieniu oka

Mięsa nie łącz z ziemniakami

Dodanie produktów bogatych w skrobię, takich jak ziemniaki, do mięsa może spowodować, że danie stanie się trudniejsze do strawienia. To z kolei może powodować wzdęcia, zgagę, a nawet zaparcia. Pojawić się może również uczucie ciężkości i ból brzucha.

Węglowodany złożone i białka wymagają różnych enzymów do trawienia, a ich jednoczesne spożycie może prowadzić do spowolnienia procesów trawiennych. W efekcie, pokarm może zalegać w jelitach, co sprzyja procesom gnilnym i fermentacyjnym. 

Mięso i ziemniaki
Mięso i ziemniaki – tych dwóch składników lepiej nie łączyć Fot. Freepik

Jak przygotować mięso, żeby było zdrowe?

Najzdrowsze jest mięso pieczone lub gotowane na parze. Unikaj smażenia na głębokim tłuszczu, co może podnieść kaloryczność posiłku i zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów trawiennych. Jeśli grillujesz, pamiętaj o zasadach zdrowego grillowania.

Nie zapominaj również o tym, aby mięso łączyć z lekkimi warzywami, które wspomogą procesy trawienne i zapobiegną zaleganiu pokarmu w jelitach. Warzywa dostarczą błonnika, który wspiera perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom.

Unikaj zalewania mięsa tłustymi sosami oraz podawania go z ciężkimi, mącznymi dodatkami i popijania alkoholem. Dzięki temu nie tylko zadbasz o zdrowie swojego układu trawiennego, ale również zachowasz uczucie lekkości.

Zobacz też:

Czy trzeba myć mięso przed smażeniem? Wiele osób popełnia ten błąd

Lekarz porównał to mięso do azbestu. Nie kupuj go na grilla

Pasożyty uwielbiają tę cześć kurczaka. Jeśli chcesz zachować zdrowie, nigdy jej nie jedz