Pacjenci.pl Choroby Taki zapach powinien martwić. Może oznaczać chorobę
Fot. Shutterstock / Pheelings media

Taki zapach powinien martwić. Może oznaczać chorobę

17 grudnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Każda kobieta powinna zwracać uwagę na nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych, ponieważ może on sygnalizować rozwijającą się infekcję albo chorobę. Szczególnie niepokojącym objawem powinien być intensywny, rybi zapach. Co może oznaczać i jak sobie z nim radzić?

O czym świadczy zapach ryby z pochwy? Przyczyną może być infekcja

Intensywny rybi zapach z pochwy to najczęściej objaw bakteryjnej waginozy – infekcji wynikającej z zaburzenia równowagi mikroflory pochwy. Główną przyczyną są bakterie beztlenowe, takie jak Gardnerella vaginalis czy Prevotella . W przypadku tej infekcji pH pochwy wzrasta powyżej naturalnego poziomu 4,5.

Symptomom bakteryjnej waginozy często towarzyszą szare lub żółtawe upławy , ból podczas stosunku, pieczenie, świąd, a nawet stan podgorączkowy lub gorączka. U niektórych kobiet infekcje przebiegają bezobjawowo, ale nie oznacza, że nie szkodzą zdrowiu.

Infekcja intymna - grzybicza czy bakteryjna? Podpowiadamy, jak je odróżnić
Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

Jak pozbyć się rybiego zapachu z miejsc intymnych? Leczenie infekcji intymnych

Leczenie infekcji odpowiedzialnych za rybi zapach z pochwy powinno zacząć się od wizyty u ginekologa. Lekarz, po przeprowadzeniu badania i ewentualnych testów mikrobiologicznych, przepisze odpowiednie leki – najczęściej antybiotyki , środki przeciwbakteryjne i probiotyki.

W przypadku bakteryjnej waginozy leczenie obejmuje stosowanie leków dopochwowych lub doustnych – takich jak żele, globulki, kremy czy tabletki. Ważne, aby zakończyć całą terapię zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Zbyt wczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko nawrotu infekcji.


Po wizycie istotne jest przestrzeganie zasad higieny i – być może – zmiana szkodliwych nawyków. Należy odstawić perfumowane środki do higieny intymnej i nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę. Wkładki higieniczne są złym pomysłem, gdyż wbrew pozorom nie poprawiają higieny. Pomocna może być za to regularna wymiana podpasek i podmywanie w trakcie okresu.

Prawidłowy zapach i wydzielina z pochwy

Pochwa, podobnie jak inne części ciała, ma swój naturalny zapach i wydzieliny. Normalna wydzielina z pochwy jest przejrzysta lub lekko biaława , czasami nieco źółtawa, zmieniająca się w ciągu cyklu. Niepokój powinny budzić wszelkie zmiany jej koloru, konsystencji (zwłaszcza pojawienie się gęstych "serowatych" grudek) czy zapachu.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, odwiedź ginekologa. Pamiętaj też o regularnych badaniach – minimum raz w roku!

Zobacz też:

Nosisz takie majtki? Możesz mieć problemy intymne!

Po tym poznasz, że możesz mieć anginę. Pierwszy objaw bywa mylący

W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita

To warzywo to witaminowa bomba. Zawiera związki sprzyjające redukcji masy ciała
1000 zł rekompensaty dla krwiodawców. Dużą rolę odgrywa grupa krwi
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko