Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 04.09.2023 17:51

Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

higiena
canva.com

Codzienne dbanie o higienę stref intymnych powinno być nieodłącznym elementem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również może doprowadzić do rozwoju wielu bakterii i infekcji intymnych. Jak dbać i myć okolice intymne? Które kosmetyki są skuteczne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Aleksandrą Przekwas, położną, terapeutką uroginekologiczną, seksuologiem.

Szare mydło – doskonały produkt do higieny intymnej

Niepozorny i uniwersalny kosmetyk jakim jest szare mydło, jest wystraczający, aby odpowiednio oczyścić, odświeżyć i zadbać o miejsca intymne. Nie powoduje ono żadnych podrażnień oraz może zapobiegać rozwojom infekcji. Dlatego ten produkt świetnie sprawdzi się do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych. Nie jest powiedziane, że koniecznie trzeba stosować produkty dedykowane do higieny intymnej. Szare mydło jest świetną alternatywą i dobrze sprawdza się jako produkt, dzięki któremu można prawidłowo zadbać o okolice intymne. Szare mydło może również wykazywać działanie antybakteryjne oraz łagodzące. Jednak ważne, aby było to naturalne oraz niezawierające chemicznego składu szare mydło.


„Do mycia miejsc intymnych wystarczy szare mydło (jest pozbawione detergentów i zapachów). Producenci przekonując do zasadności używania produktów do higieny intymnej podają argument, że mają one niższe (kwaśne) pH, co pozwala utrzymać pochwę w kwaśnym środowisku. Nie ma konieczności inwestowania w płyny dedykowane typowo do higieny miejsc intymnych, ponieważ nasza skóra nie potrzebuje mocno kwaśnego pH, a pochwa oczyszcza się sama.” – powiedziała mgr Aleksandra Przekwas.
 

Projekt bez nazwy (76).png

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy Iladian – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Prawidłowa higiena intymna

Dbanie o okolice intymne jest niezbędne wśród kobiet w każdym wieku. Odpowiednia higiena miejsc intymnych pozwoli zapobiec różnym zakażeniom, infekcjom oraz dolegliwością, które są dokuczliwe oraz mogą nawet zagrażać zdrowiu. Dlatego priorytetowy jest odpowiedni wybór środków myjących, które nie uszkodzą i nie podrażnią delikatnych okolic intymnych. Chemiczne, kolorowe oraz perfumowane produkty niestety nie zadbają o higienę intymną, a wręcz przeciwnie może dojść do naruszenia, a to może wywołać dolegliwości intymne. Mycie okolic intymnych samą wodą także może być skuteczne. Jeżeli taka praktyka nie wywołuje żadnych infekcji i komplikacji, nie ma do tego większych przeciwwskazań. Może być to uwarunkowane trybem życia, zdrowiem oraz indywidualnymi potrzebami i preferencjami. 


„Pierwszym aspektem, który odgrywa ważną rolę w higienie, jest technika mycia, czyli to jak się myjemy. Okazuje się, że najlepiej myć się od wzgórka łonowego w stronę odbytu, tak żeby nie przenosić bakterii na cewkę moczową z odbytu, które się naturalnie w nim znajdują. Nieprawidłowa higiena, czyli mycie w odwrotny sposób mogłoby spowodować infekcje np. układu moczowego.” - powiedziała mgr Aleksandra Przekwas.
 

Przyczyny infekcji intymnych

Infekcje intymne są częstą przypadłością wśród kobiet. Oto najczęstsze przyczyny, które mogą powodować infekcje intymne:

 •  nieprawidłowe nawyki toaletowe,
 •  nieodpowiedni sposób mycia,
 •  nieodpowiednie produkty do mycia,
 •  długotrwałe stosowanie antybiotykoterapii,
 •  brak higieny,
 •  nadmierna higiena,
 •  niewygodna bielizna oraz sztuczny skład bielizny,
 •  choroby,
 •  niewłaściwa dieta,
 •  stosunek seksualny.
   
Polecane