To warzywo to witaminowa bomba. Zawiera związki sprzyjające redukcji masy ciała
Por to warzywo dobrze znane w polskiej kuchni. Dodajemy go do wielu dań, nie wiedząc, jak jest zdrowy. Niskokaloryczny, pełen błonnika i cennych przeciwutleniaczy, wspiera metabolizm, poprawia trawienie i... pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki.
Por - zdrowe i smaczne warzywo
Por pochodzi z rodziny amarylkowatych, blisko spokrewnionej z czosnkiem, cebulą i szczypiorkiem. Jego historia sięga starożytności – pojawia się już w Biblii, a w Egipcie, Grecji i Rzymie był cenionym składnikiem diety. Do Polski zawitał w średniowieczu, zyskując uznanie za swoje walory smakowe i zdrowotne.
Jadalną częścią pora są liście. Jego charakterystyczny, ostry smak pora zawdzięczamy wysokiej zawartości związków siarkowych. Por można jeść na wiele sposobów – na surowo, po blanszowaniu lub po obróbce termicznej. A jego inne atuty? Jest niskokaloryczny, praktycznie beztłuszczowy, a dzięki dużej ilości błonnika wspomaga zdrowie przewodu pokarmowego. Spożywany jako dodatek może wspierać redukcję.
Wartości odżywcze pora
Por to prawdziwa witaminowa bomba! W jego składzie znajdziemy witaminę C, beta-karoten (prowitaminę A), kwas foliowy, wapń, potas, fosfor oraz żelazo. Por zawiera też polifenole, czyli korzystne dla zdrowia związki o działaniu przeciwutleniającym, a więc przeciwstarzeniowym. W 100 g pora znajduje się tylko 29 kcal, co czyni go idealnym składnikiem diety odchudzającej.
W porze znajdują się jeszcze dwa niezwykle cenne związki: kempferol i allicyna. Kempferol, znany z właściwości przeciwutleniających, może zmniejszać ryzyko nowotworów i chorób serca. Allicyna, obecna także w czosnku, działa przeciwbakteryjnie, obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. Obydwa związki chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i wspierają regenerację mięśni.
Czy por na odchudzanie to dobry pomysł?
Por jest doskonałym wyborem dla osób na diecie redukcyjnej. Zawarty w nim błonnik poprawia trawienie i daje uczucie sytości po posiłku, co pomaga kontrolować apetyt. Niska kaloryczność (31 kcal w 100 g gotowanego pora) sprawia, że można spożywać go bez obaw o nadmiar kalorii. Dodatkowo, zawartość wody (aż 83 proc. masy pora) wspiera nawodnienie organizmu i metabolizm, dodatkowo wypełniając żołądek.
Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest deficyt kaloryczny i nie zachowując go, nie schudniemy.
Zobacz też:
Przyspieszy metabolizm, wyostrzy zmysły. Wystarczy szczypta do porannej kawy
Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
Ten olej powoduje ból głowy i uszkadza nerki. Stosujemy go na potęgę