Te osoby nie mogą jeść bobu. Jest dla nich niebezpieczny
Sezon na bób trwa, warto więc po niego sięgać. Jest pyszny, ale przede wszystkim zdrowy. Bób to bogactwo minerałów, np. żelaza, cynku i magnezu, a także witamin, zwłaszcza z grupy B. Działa przeciwanemicznie, a także pełni znaczącą rolę w prewencji chorób neurodegeneracyjnych.
Choć stragany w warzywniakach zachęcają do kupna bobu, jest pewna grupa osób, które powinny unikać tej pokusy, i to wcale nie taka mała. Sprawdź, czy do niej należysz.
Bób jest uprawiany od tysięcy lat
Bób (wyka bób, Vicia faba) to roślina strączkowa o bogatej historii i wielu korzyściach zdrowotnych. Historia jego uprawy sięga starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, gdzie był podstawowym składnikiem diety. W starożytnym Egipcie bób był uważany za pokarm bogów, a Grecy wierzyli, że ma właściwości magiczne. W średniowieczu roślina ta była ważnym źródłem białka dla klas niższych.
W starożytności bób łączono ze światem zmarłych, np. Pitagoras uważał, że dusza ludzka po śmierci zamienia się w ziarno bobu , dlatego nie powinno się go spożywać. Twierdził też, że jedzenie bobu niekorzystnie wpływa na umysł .
Choć Pitagoras niewątpliwie był wielkim myślicielem, okazuje się, że w tej kwestii jednak się mylił. W bobie znajduje się mnóstwo witamin z grupy B, a te są niezbędne jeśli chodzi o pracę mózgu i układu nerwowego. Bób jest jednym z tych pokarmów, które zaleca się w prewencji chorób neurodegeneracyjnych.
Bób – wartości odżywcze
Bób jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze . Zawiera mnóstwo:
-
białka
– co czyni go ważnym składnikiem diety wegetariańskiej i wegańskiej,
-
błonnika
– dzięki czemu pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego,
-
witamin i minerałów
– z grupy B, w tym kwas foliowy (polecany jest kobietom w ciąży, gdyż przeciwdziała wystąpieniu wad u płodu), witaminę C, A, D, E, K, żelazo, magnez, potas, miedź, cynk, związki fenolowe, glikozydy, taniny,
- antyoksydantów – które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.
Bób – działanie na organizmie
Bób wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu LDL , ponieważ wiąże w jelicie grubym kwasy żółciowe. Z uwagi na wspomnianą wysoką zawartość żelaza działa przeciwanemicznie , czyli łagodzi objawy anemii wynikającej z niedoboru właśnie tego pierwiastka. Roślina obniża także ciśnienie tętnicze krwi , a także pobudza sekrecję hormonu wzrostu .
Ta roślina fasolowata to cenne źródło prekursorów neuroprzekaźników . Zawiera L-3,4-dihydroksyfenyloalaninę, czyli aminokwas, którego inna nazwa to jak lewodopa albo L-dopa. Jest to związek stosowany w leczeniu chorych na chorobę Parkinsona .
Bób to także bardzo odżywcza roślina. W 100 g ugotowanego bobu znajduje się 19,65 g węglowodanów, 7,6 g białka, 5,4 g błonnika, a przy tym tylko 1 g tłuszczu. Szklanka bobu to ok. 200 kcal. Bób jest doskonałym pokarmem dla osób odchudzających się, ale także tych, którzy mają pewne kłopoty z wypróżnianiem się. Zapewnia uczucie sytości i usprawnia perystaltykę jelit.
Kto nie powinien jeść bobu?
Bób zawiera także nieco składników antyodżywczych, takich jak saponiny, lektyny, kwas fitynowy, czy inhibitory proteaz. Nie każdy swobodnie może go jeść. U niektórych ludzi może wywołać reakcję alergiczną. W grupie ryzyka znajdują się np. osoby cierpiące na fawizm, tzw. chorobę bobową, genetyczną.
Na fawizm zapada 1 na 1000 Polaków. Objawy tej choroby można zaobserwować po zjedzeniu bobu. Są to, m.in.:
- ból głowy ,
- ból brzucha,
- gorączka,
- mocz o ciemnym zabarwieniu.
Bobu powinny unikać osoby chore na cukrzycę, otyłe i z insulinoopornością . Indeks glikemiczny bobu (IG) po ugotowaniu wynosi 80. Warzywo to gwałtownie podnosi poziom glukozy i insuliny we krwi.
Na bób powinni także uważać pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona , którzy przyjmują lewodopę. Ta roślina również ją zawiera, stężenie leku w organizmie chorego może więc zostać spotęgowane.
Bób, jak to roślina fasolowata, może powodować gazy i wzdęcia. Osoby z chorobami układu pokarmowego, z refluksem żołądkowo-przełykowym, skłonnością do zgagi, powinny zachować ostrożność podczas spożywania bobu.
Zobacz także:
Bób z czy bez skórki, a może na surowo? Jaki bób jeść, żeby było zdrowo?
Fasolka szparagowa jest zdrowa, ale niektórym szkodzi. Kto nie może jej jeść?