Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Mózg

Mózg

mózg

Mała Hania chora na zespół Pfeiffera
24.04.2024 10:06 Jej mózg nie mieści się w czaszce. Dziewczynka urodziła się ze straszną chorobą. Można jej pomóc

Hania urodziła się z zespołem Pfeiffera – rzadką chorobą genetyczną, która sprawia, że jej mózg nie mieści się w czaszce. Dziewczynka przeszła już kilka operacji i czekają ją kolejne. Dobra wiadomość jest taka, że można jej pomóc.Zespół Pfeiffera dotyka 1 na 100000 osób. Głównym objawem choroby jest przedwczesne zrośnięcie szwów czaszki, przez co mózg nie może się rozwijać. Choroba jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej skutki. Jednak do tego potrzebne są pieniądze. Czy warto je wydać? Oczywiście. Hania miała leżeć w hospicjum, a dziś jest radosną dziewczynką, która tęskni za swoim kotem. Wiele możemy się od niej nauczyć.

Czy mózg po śmierci jest świadomy?
08.04.2024 17:23 Czy mózg wie, że umarł? Nowe badania zaskakują

Naukowcy od lat starają się rozwikłać zagadkę, co się dzieje z naszym mózgiem po śmierci. Kolejne badania przybliżają ich do przełomowego odkrycia, ale póki co wiedzą jedynie, że około 15 minut po śmierci klinicznej mózg wytwarza fale gamma, odpowiedzialne za funkcje poznawcze. Oznacza to, że może być świadomy, co się stało z ciałem. 

Zdrowie, mózg
28.03.2024 10:26 Czym jest "popcornowy mózg"? Tłumaczy doktor Joanna Piotrowska, neurolog

Określenie “popcornowy mózg” nie przypadkowo nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. Jak to się ma do naszych mózgów. W rozmowie z Pacjenci.pl wyjaśnia dr Joanna Piotrowska, neurolog. Czasy, w których żyjemy, są pełne bodźców, bombardujących nas ze wszystkich stron. Media społecznościowe nie ułatwiają nam sprawy, natomiast przez zalew informacji, coraz częściej używa się określenie- “popcornowe mózgi”,Nazwa tego pojęcia nawiązuje do prażących się w garnku ziaren kukurydzy, gdzie do pojedynczych, dołączają kolejne strzelające. “Popcornowe mózgi” to ogromny problem, ponieważ powoduje zaburzenia koncentracji i mniejszą efektywność naszej pracy. Wydaje się nam, że jesteśmy wielozadaniowi, a de facto te zadania, które wykonujemy, nie są dokończone na 100 procent i takiej jakości, w jakiej mogły być zrealizowane w ciszy i spokoju - wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami neurolog Dr Joanna Piotrowska. Na szczęście są sposoby, które pozwolą uspokoić naszą głowę, gdy czujemy, że bodźców  jest po prostu za dużo.

Zdrowie, truskawki, mózg
18.03.2024 17:40 Te produkty będą dobre dla twojego mózgu. Poprawią pamięć i koncentrację

18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Lekarze podkreślają, by zachować nasz mózg w dobrym zdrowiu, trzeba zadbać o aktywność fizyczną i umysłową, wypoczywać, ale też wysypiać się i zdrowo się odżywiać. By nasz mózg dobrze funkcjonował, potrzebuje wielu składników, wzmacniających pamięć, ale również koncentrację. Co zatem jeść, by nasz mózg działał sprawnie? Podpowiadamy, że są to bardzo proste produkty, dostępne na każdej sklepowej półce i w naszym domu.

Psychiatra Piotr Sulik
25.11.2023 15:22 Ekspert od mózgu dla Pacjenci.pl o nowych metodach poprawy pamięci

Czy można trenować pamięć tak, by nie tylko nie zapominać o ładowarce do telefonu i nie gubić kluczy, ale być niczym Artur Baranowski, pamiętny fenomenalny uczestnik teleturnieju „Jeden z dziesięciu”? Pacjenci.pl pytają o to wybitnego eksperta - psychiatrę Piotra Sulika, szefa Kliniki Neuropsychiatrycznej Centrum Medycznego Magwise, który specjalizuje się w nieinwazyjnych metodach stymulacji mózgu.Cała Polska z zapartym tchem obserwowała niedawno Artura Baranowskiego, który wziął udział w kultowym teleturnieju telewizyjnym pt. „Jeden z dziesięciu”. 28-latek ze Śliwnika w Łódzkiem uzyskał 803 punkty. Odpowiedział na wszystkie pytania Tadeusza Sznuka pobijając rekord w historii programu. Czy każdy z nas może mieć taką pamięć, czy trzeba się z nią urodzić?