Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te trzy objawy raka tarczycy są widoczne w obrębie szyi. Na to zwróć uwagę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.08.2023 09:13

Te trzy objawy raka tarczycy są widoczne w obrębie szyi. Na to zwróć uwagę

szyja
canva.com

Rak tarczycy to najczęściej występujący nowotwór układu dokrewnego. Pojawia się jednak rzadko (stanowi około 1% wszystkich nowotworów złośliwych). W początkowym stadium rozwoju zwykle nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości. Pierwszym objawem może być bezbolesny guzek, wyczuwalny palcami przez skórę szyi. Jakie jeszcze symptomy mogą wskazywać na raka tarczycy? 

Rola tarczycy w organizmie

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego położony u podstawy szyi, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Od ich stężenia zależy m.in. funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, płciowego oraz termogeneza. Tarczyca pobiera jod z krwi i łączy go z aminokwasem tyrozyną, tworząc hormony tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3). Hormony te są następnie uwalniane do krwiobiegu i docierają do wszystkich komórek organizmu. Poziom hormonów tarczycy jest kontrolowany przez przysadkę mózgową, która wydziela hormon tyreotropowy (TSH). TSH stymuluje tarczycę do produkcji i uwalniania hormonów tarczycy. Zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą prowadzić do powaznych konsekwencji zdrowotnych. 

Do najczęstszych chorób tarczycy należą: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto. Tarczyca może być także zaatakowana przez nowotwory, przy czym głównie są to guzy niezłośliwe. W tarczycy mogą również powstawać i rozwijać się przerzuty innych nowotworów złośliwych. 

Projekt bez nazwy - 2023-08-03T171639.418.png

Nowotwory układu pokarmowego - jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas

Objawy raka tarczycy

Wyróżnia się cztery główne postacie histopatologiczne nowotworów złośliwych tarczycy: 

 • brodawkowaty (występujący najczęściej) 
 • pęcherzykowy,
 • rdzeniasty,
 • anaplastyczny (bardzo agresywny).

Nowotwór tarczycy we wczesnym stadium rozwoju zazwyczaj nie daje zauważalnych objawów. Pierwszym symptomem raka może być twardy, bezbolesny i nieruchomy guzek na szyi, który powoli się powiększa. Oprócz tego szyjne węzły chłonne mogą ulec powiększeniu. Jeśli wyczujemy guzek, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Należy jednak podkreślić, że obecność guzków tarczycy nie zawsze świadczy o nowotworze. 

Inne objawy, które mogą wskazywać na raka tarczycy to: 

 • powiększenie obwodu szyi, szczególnie szybko narastające,
 • zmiana głosu, w tym narastająca chrypka,
 • problemy z przełykaniem lub oddychaniem,
 • ból gardła,
 • kaszel,
 • ból w przedniej części szyi lub uczucie ucisku na szyję,
 • bóle kości,
 • nagła utrata masy ciała, 
 • uczucie zmęczenia i osłabienia. 

Jeżeli chrypka, ból gardła lub kaszel utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie, a także jeśli odczuwamy ból w przedniej części szyi lub mamy uczucie nacisku na szyję, powinniśmy niezwłocznie udać się lekarza. Pamiętajmy, że im szybciej wykryty nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie. 

Czynniki ryzyka rozwoju raka tarczycy

Rak tarczycy może wystąpić niezależnie od wieku, jednak najczęściej wykrywany jest u pacjentów w wieku 40 – 50 lat. Kobiety chorują 3-5 razy częściej niż mężczyźni. 

Czynnikiem ryzyka rozwoju raka tarczycy jest obecność guzków tarczycy. Istotną rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne oraz ekspozycja na promieniowanie jonizujące (m.in. radioterapia głowy, szyi lub śródpiersia, szczególnie w wieku dziecięcym). Do pozostałych czynników ryzyka zaliczamy: niedobór lub nadmiar jodu, nadwagę i otyłość oraz wielodzietność w przypadku kobiet. 

Wielodzietność zwiększa ryzyko raka tarczycy u kobiet, ponieważ częste ciąże i karmienie piersią mają wpływ na poziom hormonów tarczycy, przez co mogą zaburzać jej funkcjonowanie. Według badań, kobiety, które urodziły czworo lub więcej dzieci, miały o 27% większe ryzyko zachorowania na raka tarczycy niż kobiety bezdzietne.

Źródło: Aleksandra Kruk-Zagajewska, Małgorzata Wierzbicka, Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katedry Otolaryngologii, Akademia Medyczna im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Rak języka i dna jamy ustnej – rozpoznawanie i postępy w leczeniu. 
Szpital Dworska dworska.pl

Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega
ból serca
Ból w klatce piersiowej to sygnał alarmujący, że w organizmie wystąpiły niepokojące zmiany. Może mieć wiele przyczyn i występować w różnych formach. Szczególnie niebezpieczny jest ból związany z sercem i płucami. Jednak bez względu na przyczynę bólu, dolegliwości tego rodzaju to znak, że konieczna jest pomoc lekarza czy ratownika medycznego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem i kardiologiem dr Piotrem Borowskim. 
Czytaj dalej
Michael Douglas miał nowotwór. Winny wirus. Wiesz, jak łatwo się zarazić?
Michael Douglas
Przenoszony jest przez kontakty seksualne, także oralne. 80 proc. Brodawki narządów moczowo-płciowych to jeszcze nic, w porównaniu, z tym, jakie konsekwencje może mieć zakażenie HPV: nowotwór szyjki macicy, raka prącia, odbytu, języka i gardła, a nawet płuc! Choć najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakt intymny między partnerami, to osoba zakażona będąca nosicielem, może nim być jeszcze latami, nawet jeśli żyje w celibacie.Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego) to najczęstsza przyczyn raka szyjki macicy.  Ale także raka odbytu (90. proc. przypadków), 40 procent przypadków raka sromu, pochwy i prącia, a także 12 procent przypadków raka krtani i gardła oraz przynajmniej 3 procent zachorowań na raka jamy ustnej. Jeśli chodzi i nowotwory krtani, gardła i jamy ustnej, należą one do tzw. nowotworów głowy i szyi.  
Czytaj dalej