Pacjenci.pl Dieta Te ziemniaki to balsam na jelita. Dietetyk radzi, by jeść je w ten sposób
fot.beatricedoruk/pixabay

Te ziemniaki to balsam na jelita. Dietetyk radzi, by jeść je w ten sposób

23 lutego 2025

Mit o tym, że ziemniaki tuczą, już dawno został obalony. Ponadto okazuje się, że to nie tylko bardzo smaczny dodatek do obiadu, ale też niezwykle zdrowy. Jeśli będziemy jeść ziemniaki w ten sposób, to zadziałają one niczym balsam na jelita.

Tyle ziemniaków zjadają Polacy. Czy jesteśmy największymi ziemniakożercami?

Jak podaje portal ciekawestatystyki.pl, Polacy są jednymi z największych konsumentów ziemniaków na świecie – zajmujemy piąte miejsce w rankingu. Przeciętny rodak spożywa aż 1 00 kg ziemniaków rocznie. Nie jesteśmy jednak na pierwszym miejscu tego zestawienia, gdyż najwięcej na świecie zjadają ich Białorusini – jest to blisko 170,5 kg ziemniaków rocznie.

Ważny suplement bardziej szkodzi niż pomaga. Polacy biorą go masowo
Tak szybko uzupełnisz niedobory. Nieoczywiste objawy braku tej witaminy

Ziemniaki powinny znaleźć się w naszej diecie. Są zdrowsze, niż się nam wydaje

Ziemniak to niedoceniane warzywo. Przez długi czas utrzymywał się mit, że ziemniaki są bardziej kaloryczne. Polane sosem ze śmietaną lub podane ze skwarkami – rzeczywiście tak jest. Jednak podane bez żadnych dodatków są niskokaloryczne. Ponadto zawierają witaminę C, są doskonałym źródłem potasu, który wspiera pracę serca i układu nerwowego. Chcesz wiedzieć jakich ziemniaków nie jeść? Przeczytaj: Zakazane połączenie. Gnije i fermentuje w jelitach, powoduje zaparcia, wzdęcia i zgagę

Dodatkowo, zawarta w nich sk robia to wartościowe źródło energii, a błonnik wspomaga perystaltykę jelit. Ziemniaki sprawiają, że uczucie sytości pozostaje z nami na dłużej, co może sprzyjać utracie wagi.

Projekt bez nazwy - 2025-02-19T101048.605.png
fot.DAPA Images/canva, Ziemniaki nie tuczą, tuczy sos, z którymi są podawane

Te ziemniaki są dla nas najzdrowsze. Wielu będzie zaskoczonych

Dr Bartosz Kulczyński, dietetyk i technolog żywności w opublikowanym przez siebie nagraniu poinformował, jakie ziemniaki są dla nas najzdrowsze. Wiele osób będzie zaskoczonych tym, że ziemniaki, które są balsamem dla jelit, to te, które zostały schłodzone po ugotowaniu i podane dopiero po kilkunastu godzinach w lodówce. Chcesz wiedzieć więcej o tym warzywie? Przeczytaj: Czy ziemniaki tuczą? 10 faktów i mitów o naszym ulubionym obiadowym dodatku

Jaki informuje ekspert, niska temperatura sprzyja powstawaniu tzw. skrobi opornej , która działa korzystnie na organizm. Takie ziemniaki mniej wpływają na poziom glukozy we krwi, co sprawia, że są bardziej przyjazne osobom dbającym o cukrzycowy profil diety. Co więcej, skrobia oporna wspiera florę bakteryjną w jelitach, pomaga w regeneracji nabłonka jelitowego i wspomaga zdrowy poziom lipidów we krwi i redukcję cząsteczek prozapalnych.

To warzywo jest królem w walce z otyłością. Warto wprowadzić je do codziennej diety

W Polsce jemy za mało warzyw, a za dużo tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Według badań przeprowadzonych w 2000 r. przez Instytut Żywności i Żywienia ponad 50% osób dorosłych (19-59 lat) cierpi na nadwagę bądź otyłość i jest to tendencja wzrostowa. Roczne spożycie ziemniaków w Polsce jednak maleje. Spadło ze 134 kg w roku 2000 do 111 kg w 2012. Badacze twierdzą jednak, że tylko ok. 400 g dziennie, znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby z grupy cywilizacyjnych – w tym otyłość.

Projekt bez nazwy - 2025-02-19T101411.635.png
Fot.JamesHills/pixabay, Ziemniaki są niskokaloryczne i bardzo zdrowem, więc warto je jeść

Źródło:

Częste jedzenie ziemniaków: Jak wpływa na zdrowie? Ziemniaki a cukrzyca | Dr Bartek Kulczyński

Ziemniak Polski 2015 nr 3, „Ziemniak produktem spożywczym ważnym w walce z otyłością”, mgr inż. Irena Stypa, IHAR-PIB, Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie

Reguluje cukier i chroni przed rakiem. 5 korzyści z kopru w diecie
Najbardziej trujące warzywo. Jemy je kilogramami bez zastanowienia
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko