Naukowcy od lat zajmują się zależnościami między grupami krwi a predyspozycjami do różnych chorób. Z najnowszych doniesień wynika, że pewna grupa krwi może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Jakie osoby są więc szczęśliwcami? Odpowiadamy.
Do 30 kwietnia mamy czas na rozliczenie podatku. Jeśli jeszcze nie złożyłeś zeznania, koniecznie sprawdź, czy nie przysługuje ci specjalna ulga. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa i jak działa mnożnik na tę dodatkową ulgę.
Oddawanie krwi to wyjątkowy sposób na wspieranie lokalnej społeczności. Zaledwie jedna jednostka, czyli 450 ml krwi, może uratować życie aż trzem osobom. Jako krwiodawca możesz korzystać też z drobnych przywilejów. Jednym z nich są dodatkowe dni wolne od pracy, które ostatnio wzbudzają kontrowersje.Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi dawcy przysługuje zwolnienie od pracy i wykonywania czynności służbowych za każdą donację: w dniu oddania krwi i następnego dnia. Dwa dni wolne dla krwiodawców to względna nowość, wprowadzona w 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku (2024) do Sejmu wpłynęła interpelacja w tej sprawie.
Krwiodawstwo to ratowanie życia i zdrowia innych ludzi. Jego ważną rolę w polskim systemie ochrony zdrowia postanowiono docenić, przewidując rekompensaty m.in. za oddawanie krwi rzadkiej grupy. Maksymalna kwota rekompensaty może wynieść nawet 1000 zł.
Oddawanie krwi to akt miłości i solidarności z potrzebującymi. Łączy ludzi we wspólnym działaniu, jakim jest pomoc innym. Od 22 do 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To czas dedykowany wszystkim, którzy oddają krew, aby ratować życie innym. Wartość krwi doceniamy w obliczu prawdziwej tragedii, a ludzi którzy jej potrzebują każdego dnia są tysiące. Krwi nie da się sztucznie zastąpić. Krwiodawstwo pozwala zapewnić dostęp do krwi potrzebującym po chorobach i wypadkach. Dawcy krwi, którzy oddają krew regularnie, zapewniają zapasy krwi w bankach, wspierając leczenie wielu chorób i pozwalając w krytycznym momencie zareagować, by pomóc osobom potrzebującym.
Honorowym dawcom krwi przysługuje zwolnienie w dniu, w którym oddają krew i w dniu następnym. Poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050 postanowił skierować do ministerstw interpelację w tej sprawie. Czy dni wolne dla honorowych krwiodawców zostaną odebrane? Odpowiadamy.Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki. Prawa honorowego dawcy krwi reguluje Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi.
Rodziny ofiar "najgorszej katastrofy w leczeniu" w historii brytyjskiej służby zdrowia będą mogły ubiegać się o odszkodowania od rządu. Obecnie przewidziano dla nich częściowe wypłaty w wysokości 100 tysięcy funtów. W przyszłości, we wciąż nieokreślonym terminie, rząd planuje wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla tych rodzin.Decyzja jest częścią działań mających na celu zadośćuczynienie rodzinom osób, które straciły życie w wyniku tego tragicznego incydentu, oraz uznanie ich cierpienia i trudności, z jakimi muszą się zmagać. Szczegóły dotyczące dodatkowych wypłat i procedur mogą zostać ogłoszone w najbliższych tygodniach.